BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, “KOCASİNAN’IN YEŞİL DOKUSUNU HER GEÇEN GÜN ARTIRIYORUZ”

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, “KOCASİNAN’IN YEŞİL DOKUSUNU HER GEÇEN GÜN ARTIRIYORUZ”

MHP ADAYLARI DSİ, TMO VE SÜHA TURİZMİ ZİYARET ETTİ

MHP ADAYLARI DSİ, TMO VE SÜHA TURİZMİ ZİYARET ETTİ

KAYSERİ’DE 952 BİN 629 KİŞİ SANDIK BAŞINA GİDECEK

KAYSERİ’DE 952 BİN 629 KİŞİ SANDIK BAŞINA GİDECEK

GAVREMOĞLU KONAĞI ONARILACAK

GAVREMOĞLU KONAĞI ONARILACAK

18 İŞADAMININ FETÖ’DEN YARGILANDIĞI DAVA ERTELENDİ

18 İŞADAMININ FETÖ’DEN YARGILANDIĞI DAVA ERTELENDİ

ÇANAKKALE TÜRKÜLERİ
 • BEYHANASMA
  • BEYHAN ASMA
  • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
  • 19 Nisan 2016 - 15:12:46

Halkımızın duygularını, düşüncelerini, sevgisini, acısını, ayrılığını, hasretini, coşkusunu, mutluluğunu, kahramanlığını türkülere dökmüştür. Çanakkale üzerine yazılmış türkülere baktığınızda, milletimizin bu savaşta en ince ayrıntılarına kadar bütün yaşadıklarını görürüz. Çanakkale savaşlarını anlatan türkülerin dili, kendi kulvarında dünyanın en büyük destanıdır aynı zamanda. Bu türkülerde var olmuştur yokluk, iman,  tevazu.

Mevzuya böyle yaklaşıldığında Çanakkale’den çıkarılabilecek pek çok da ders vardır. Her şeyden evvel, Çanakkale’nin savaş yolu ile geçilemeyeceği bütün dünya tarafından görülmüş ve kabul edilmiştir.

Burada alınacak mühim derslerden birisi de, inanan insanın en zor şartlarda bile Rabbinin inayetiyle, aşılmaz gibi görülen dağların aşılabileceğine, geçilmez gibi görülen deryaların geçilebileceğine, bükülmez gibi görülen bileklerin bükülebileceğine katiyen iman etmesi gerektiğidir.

Kuran, içinde Hz. Dâvûd’un da bulunduğu Tâlûtun ordusunun başından geçenleri anlatır. Onlar Câlûtun dev orduları karşısında pek az bir kuvvetle savaşmışlar ve galip gelmişlerdir. Böyle büyük bir imtihanla karşı karşıya kaldıklarında ise, Rablerinden niyazları sabır olmuş ve nice az ve zayıf kavimlerin güçlü ve kalabalık kavimlere Allah’ın izni ile galebe çaldığını dile getirmişlerdir. (Bakara, 2/249)

Bazı kaynaklarda bu az sayıdaki inanmışların 313, yani Ashab-ı Bedir sayısınca, karşı tarafın ise 60 binden fazla olduğu söylenmiştir. Belki Çanakkale, insan sayısıyla kıyas yapıldığında değil ama artık teknolojinin savaştığı o savaşta tam böyle bir kıyaslamaya uygun düşecektir. Çünkü bir tarafta tam teçhizatlı, çağın en modern ve zengin silahlarına sahip düşman kuvvetleri, öbür tarafta sınırlı sayıda silahı ve cephanesi olan, silahlarının teknolojik seviyesi de çok geri olan bir ordu. Yani Çanakkale, bu yönüyle de bir Bedir, bir Tâlût-Câlût mücadelesi gibidir.

Türkler Çanakkale savaşında büyük mücadeleler vermiş bir destan türküsü yazarak şehri düşman işgalinden kurtarmıştır. Düşmanın üstün silah gücü, kötü hava şartları ve maddi imkânsızlıklar askerlerimizi yıldırmamış, vatanını ve namusunu korumak için iman gücü ile düşmanı Çanakkale’den atmıştır. İşte bu kurtuluş mücadelesindeki kahramanlıklar da türkülere yansımıştır.

Mücadele azmini ve kutsal değerlerine bağlılığını bir türküde şöyle dile getirmiştir.

Çanakkale İçinde Aynalı Çarsı,
Ana Ben Gidiyom Düşmana Karsı.
Of Gençliğim Eyvah.
Çanakkale İçinde Bir Uzun Selvi,
Kimimiz Nişanlı Kimimiz Evli.
Of Gençliğim Eyvah.
Çanakkale Üstünü Duman Bürüdü,
On Üçüncü Fırka Yürüdü.
Of Gençliğim Eyvah.
Çanakkale İçinde Bir Dolu Testi,
Analar Babalar Mektubu Kesti.
Of Gençliğim Eyvah.

 

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz