SÜPER LİG KULÜPLERİNE ‘VAR’ EĞİTİMİ VERİLİYOR

SÜPER LİG KULÜPLERİNE ‘VAR’ EĞİTİMİ VERİLİYOR

MELİKGAZİ’DE ÖNCELİK; SERİ, GÜVENLİ VE AKIŞKAN ULAŞIM

MELİKGAZİ’DE ÖNCELİK; SERİ, GÜVENLİ VE AKIŞKAN ULAŞIM

PALANCIOĞLU YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

PALANCIOĞLU YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

ANILARLA YOLCULUK

ANILARLA YOLCULUK

İÇ ÇAMAŞIRINDA UYUŞTURUCU İLE YAKALANAN ZEHİR TACİRİNE 8 YIL 4 AY HAPİS

İÇ ÇAMAŞIRINDA UYUŞTURUCU İLE YAKALANAN ZEHİR TACİRİNE 8 YIL 4 AY HAPİS

ČESKÝ KRUMLOV, ÇEK CUMHURİYETİ
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 18 Ağustos 2015 - 16:08:44

Çek Cumhuriyeti’nde Prag’dan sonra en fazla ilgi çeken yerlerden biri de tüm yapılarıyla UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren 700 yıllık Chesky Krumlov şehri…
Tepesindeki şatosu ve tamamı bozulmamış Orta Çağ yapımı evleriyle şirin kasaba görüntüsü veren Chesky Krumlov’da eskiden yerleşim bulunmasına rağmen, artık şehir tamamen otel ve restoranların bulunduğu turistik bir mekân.
Etrafını çevreleyen nehir ve arkasındaki ormanla dünyadan bağlarını koparmış olan bu kent, gelenleri Orta Çağ’a götürüyor. Tipik Orta Çağ görüntüsü veren şehrin şatosunun bahçesinde de kurulduğu günden bu yana süren geleneğe uygun olarak ayı besleniyor.
Şatonun içini gezerken, beslenen bu ayıların öldükten sonra postlarının halı olarak kullanıldığı görülüyor.Birinci katında Rönesans, ikinci katı Barok ve Rokoko tarzında yapılan şatonun hayaleti bile var. Söylentiye göre, burada yaşayan beylerden birinin karısının hayaleti şatoda bazı geceler beyaz giysilerle dolaşıyormuş.
Şatonun genellikle karanlık olan odalarından geçerken bu bilgileri dinlemek, ilginç bir ortam yaratıyor. Şatoda bir diğer dikkat çeken özellik ise yataklar… 1,60 metre uzunluğundaki yatakların bu boyutu, o dönem ki insanların boylarının kısa olmasından değil, boylu boyunca uzanınca öldüklerini sanıp korkmalarından ve kadınların saçlarının bozulmaması için oturarak uyumalarından kaynaklanıyor.
Şatoda dolaşırken bir odada altın kaplama at arabası ile büyük boyuttaki tavlanın bulunması da dikkat çekiyor. Bunun yanında bir dönem şatoda yaşayan Schwarzen ailesinin ambleminde, rehberlerce Türk olarak anlatılan ama Moğol görünümünde olan bir insanın gözünü karga oyarken resmedildiği görülüyor.
Değerleriyle koruma altında olan Chesky Krumlov’da, nehirde rafting veya teknelerle gezinti yapmak da mümkün. Burada bir zamanlar manastır olan, Komünist rejim döneminde otele çevrilen yapı da konaklamak ve yöresel yemek için uygun mekânlardan. Oteldeki duvarların tamamında asılı dini tablolar ile rahiplerin balmumu heykelleri de ilginç atmosfer sunuyor. Bu küçük şehre en fazla Avrupa ülkeleri ile Çin, Japonya ve Güney Kore’den turist geldiği belirtiliyor.

PRAG, ÇEK CUMHURİYETİ İLE İLGİLİ GÖZLEMLERİM

-10 milyon kişinin yaşadığı Çek Cumhuriyeti’ne gelen turist sayısı nüfusun yarısını geçiyor; 6 milyon kişi. Bunun yanında Prag’da 1 milyon kişi yaşıyor, buraya gelen turist sayısı ise yılda 4 milyon.

-Prag’da, bu büyülü şehrin havasında yaşamak isteyenlerin, burada almak isteyeceği evler için en az 500 ile 1 milyon Avro arasında bir parayı gözden çıkarması gerekiyor. Tarih ile eğlence ve romantizmi sunan şehre yabancıların çok talep gösterdiği ve ev aldığı belirtiliyor.

-Terezin Toplama Kampı, II. Dünya Savaşı’nın trajedilerini hatırlamak ve görmek için ziyaret edilebilir, Ulusal Müze de mutlaka görülmeli.

-Şehrin her tarafına tramvaylarla ulaşmak mümkün. Hediyelik eşya olarak kupalarla, sokak ressamlarının yaptığı tablolar, Orta Çağ’a ait takılar ile ahşap oyuncaklar alınabilir. Bunlar en uygun fiyatla, eski şehirdeki pazardan alınabilir.

-Çek Cumhuriyeti’nde yemek kültürü Akdeniz mutfağı kadar zengin değil, ancak içecekler çeşitli. Çekler en fazla tavuk ve ördek ızgara ile yanında patatesi tüketiyor.

-Şehirde, Barok tarzı mimari, halkı daha çok dine çekmek için geliştirilmiş. Ancak halkın bu tarzı benimsemesiyle 19. yüzyıldan itibaren evlerde bile bu üslup kullanılmaya başlanmış. Prag’ın bugünkü eşsiz görünümü, her sokağını süsleyen bu tarz sayesinde oluşmuş.

-Orta Avrupa’nın ilk üniversitesi Prag’da, zorunlu eğitim de burada 1776 yılından bu yana var.

-17. yüzyılda posta sistemine geçilen şehirde, sokak ve bina adları bu dönemde oluşmuş.

-Çek Cumhuriyeti, Türkiye’den daha çok narenciye, kurutulmuş kayısı ve üzüm ithal ediyor.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz