HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

ÇİZGİ FİLM DİYE GÖRMEZLİKTEN GELMEYELİM
 • BEYHANASMA
  • BEYHAN ASMA
  • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
  • 31 Mayıs 2015 - 17:29:56

Son yıllarda geçtiğimiz yıllara nazaran çocuklara yönelik programlarda gelişen teknolojinin de etkisiyle çizgi filmlerin geninde değişme oldu. Yakın geleceğe kadar, Heidi, Atom Karınca, Şeker Kız Candy, Baucks Banny, Twetty gibi sade çizgi filmlerin yerini Avatar, Ben Ten, Bakugan, Winx Club gibi daha hızlı ve karmaşık yapımlar aldı.

Zaman zaman bir yetişkinin bile oturup izleyeceği bu yapımlar, çocukların gerçeklik duygusunu adeta sınıyor. Sadece bununla da kalmıyor, kız veya erkek olsun çoğunlukla savaşçı ve mücadeleci özelliklerinin ön plana çıktığı da yadsınamaz bir gerçek. Çizgi filmlerde özellikle çocukların alt bilincinin oluşmasında büyük etken olduğunu söyleyen uzmanlar, çizgi filmlerin kontrollü bir biçimde izlenmesi gerektiği görüşündeler.

Çevremizde küçük çocuklar varsa dikkat etmişizdir, Caillou gibi konuştuklarını, Samuray Jack gibi dövüşmeye çalıştığını, Bakugan oyuncaklarıyla oynayıp kendilerini o karakterin yerine koyduklarını… Bütün bunlar çocukların zihin dünyasında bilinçaltına yerleşiyor ve siz farkında olmadan karakterleri suni şekilde eğitilmeye başlıyor.

Daha hareketli veya saldırgan yapabiliyor. Kız çocukları da artık, sadece, kılığına kıyafetine dikkat eden süslü bakımlı kızların yanı sıra doğaüstü güçlere sahip bakımlı kızları izlemeyi tercih ediyorlar. Çocuk psikologu alanında uzman bir isim olan pedagog  Doktor Gülsüm Sönmez, genel anlamda televizyonun, dolayısıyla çizgi filmlerin hem olumlu hem de olumsuz tarafları olduğunu söylüyor. Dikkat çektiği şey ise ekranın karşısında ne kadar süre ve ne şekilde vakit geçirdikleri.

Sönmez’e göre, televizyonda yayınlanan bir çizgi filmin etkisi okunan bir kitaptan daha fazla olduğu için çocukları daha iyi organize edilmiş “Caillou” gibi eğitici çizgi dizilere yönlendirmek.

SÜNGER BOB ÇOCUKLARA DEĞİL YETİŞKİNLERE GÖRE

Dr. Sönmez, aynı zamanda çocuklar tarafından izlenen ve sevilen bir karakter olan Süngerbob adlı çizgi dizinin yetişkinler için olduğu görüşünde. Yaş grubunun çizgi film izlenmesinde çok önemli olduğunu belirtmesinin yanı sıra ailelerin çizgi filmleri izletirken yaş sınırına dikkat etmeleri gerektiğini söylüyor. “13 yaşındaki bir çocuğun gerçekle fanteziyi ayırma becerisiyle üç dört yaşındaki bir çocuğun ayırma becerisi aynı değildir.

Bu nedenle etkilenme olasılığı fazladır. Yapılması gereken hangi çizgi film olursa olsun çocuğun televizyon karşısında yalnız bırakılmaması” şeklinde uyarıyor. Bazı çizgi dizilerin diğerlerine oranla daha çok izlenmesinin nedeni, “Çocuk öz güven ve öz saygı benlik algıları ya çok düşüktür ya da çok şişirilmiştir” diyen Sönmez, çocukların bu nedenle güçlü karakterlere yöneldiklerini belirtiyor. Yetişkin gözetiminde olduğu sürece her türlü çizgi film izlenilebilir. Zaten anne çocuğuna neyin zarar verip vermediğini net olarak görebilir. Psikolojik danışman aynı zamanda çocuk psikologu üzerine uzman Pedagog Doktor Fatma Gülpınar ise Çizgi filmlerde dâhil olmak üzere çocukların televizyon izlemeleri mesela 2 yaşında bir çocuğun televizyon ve çizgi film izlemelerini tavsiye etmediklerini belirtiyor. Çocuğun televizyon açıkken sırtını dönerek oyun oynaması bile buna dâhil diyen Dr. Gülpınar, gerçek ve gerçek dışını algılayacak zihinsel sürece ulaşmamış olduklarını bu nedenle 3- 6 yaşta henüz gerçek ve gerçek dışı ayıramadığını belirtiyor.

Ek olarak; “Yetişkinlerin yanında oturarak yaptığı olumsuz bir davranış karşısında çocuğu ile iletişim kurup konuşarak, yanlış olduğunu muhakeme etmesini sağlayabilir. Mesela; Caillou gibi konuşan bir çocuğa “O bir çizgi filmdeki karakter öyle konuşabilir ama ben biliyorum ki sen çok daha güzel konuşuyorsun, kendin gibi konuşursan istediklerini yapacağım, ama Caillou gibi konuşursan söylediklerini anlamıyorum” şekilde düzeltme olabilir diyor.

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz