HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

ÇOCUĞUNUZUN HAYAL GÜCÜNDE ÖNEMLİ FAKTÖRLER
 • BEYHANASMA
  • BEYHAN ASMA
  • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
  • 12 Mart 2015 - 14:57:29

Özellikle okul öncesi çağdaki çocukların hayal güçlerinin gelişiminde ebeveynlerin önemli katkıları olabilir. Hayal gücü gelişmiş çocukların kelime dağarcığı daha zengin olur, problem çözmeye daha yatkındırlar, sosyal becerileri daha iyi olur, bağımsız düşünme becerisi yüksek olur.

Siz de bir ebeveyn olarak çocuğunuzun hayal gücünü geliştirmek için bazı önemli konularda yardımcı olabilirsiniz. Örneğin aşağıdaki tavsiyeleri uygulamanız bu konuda sizi daha başarılı kılacaktır.

Çocuğunuza KİTAP okuyun. Çocuğunuza tanımadığı yerler ve kişiler hakkında hikâyeler okumanız onun hayal dünyasını geliştirmeniz için güzel bir yoldur. Çocuğunuza kitap okumanız onun hayal gücünü geliştirirken aynı zamanda kelime dağarcığını da geliştirecektir. Çocuğunuza kitap okurken etkileşim kurmaya çalışın.

Hikâye hakkında, hikâyede geçen resimler hakkında sorular sorun, bunlar hakkında konuşun. Onun düşünce gücünü geliştirerek hayal gücüne katkı yapacak sorular sorarak yanıtlamasını isteyebilirsiniz.

 

Örneğin okuduğunuz kitabın sonuç bölümünü çocuğunuzdan kendisine göre, istediği gibi bitirmesini söyleyebilirsiniz. Çocuk böylelikle bir nevi kendi hikâyesini yaratmış olur. Kitapta anlatılan hikâyeyi birlikte canlandırmaya çalışın.

Çocuğunuzun hayal gücünü geliştirmesi için artık BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ de oldukça gelişti. Yazılım firmaları, oyun geliştiricileri, okul öncesi çocukların hayal güçlerine hitap eden oldukça güzel oyunlar, programlar tasarlamaktadırlar. Bu oyunlar ve programlar vasıtasıyla çocuklar resim yapma, boyama, problem çözme ve daha birçok konuda yeteneklerini geliştiriyorlar. Tabi siz bilinçli bir ebeveyn olarak çocuğunuza bilgisayarı hedefe yönelik olarak kullandırmalısınız.

Çocuğunuzun SANATSAL becerilerini geliştirin. Sanatsal aktivitelere yönlendirilen çocukların hayal güçleri daha gelişmiş olur. Onu resmi yapması konusunda, bir müzik enstrümanı çalma konusunda cesaretlendirin. Resim yaparken onu özgür bırakın. Renkleri istediği gibi kullansın. O resim yaparken ona sorular sorun. Resmini anlatmasını isteyin.

Onu MÜZİK’e alıştırın. Her ne kadar okul öncesi çağdaki çocuklar bir piyano dersleri için muhtemelen henüz hazır olmasa da onun dünyasını müzikle doldurabilirsiniz. Birlikte ç.eşitli türlerde müzik dinleyebilir, beraber şarkı söyleyebilirsiniz. Dans edebilir ve oyuncak müzik aletleriyle çocuğunuzda bir farkındalık ve ilgi yaratabilirsiniz.

 

 

 

 

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz