AGÜSPOR TÜRKİYE KUPASINDA YAKIN DOĞU’DAN FARK YEDİ

AGÜSPOR TÜRKİYE KUPASINDA YAKIN DOĞU’DAN FARK YEDİ

JANDARMADAN UYUŞTURUCU OPERASYONU

JANDARMADAN UYUŞTURUCU OPERASYONU

HACILAR BELEDİYE BAŞKANI EKİCİDEN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

HACILAR BELEDİYE BAŞKANI EKİCİDEN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

KALKAN: EĞİTİME HAZIRLIK ÖDENEĞİ TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARINA ÖDENMELİ

KALKAN: EĞİTİME HAZIRLIK ÖDENEĞİ TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARINA ÖDENMELİ

KİTABININ GELİRİNİ ŞEHİT VE GAZİLERE BAĞIŞLADI

KİTABININ GELİRİNİ ŞEHİT VE GAZİLERE BAĞIŞLADI

ÇOCUĞUNUZUN HAYAL GÜCÜNÜ GELİŞTİRMEK İÇİN NELER YAPABİLİRSİNİZ?
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 4 Haziran 2015 - 17:53:29

— Kitap okuyun: Birlikte hikâye okumak, çocuğunuzun hem hayal dünyasını hem de kelime ve görsel imaj haznesini zenginleştirir. Bir korsan gemisini görmeden nasıl hayal edebilirsiniz ki? Hikâye kitabı okurken ara ara durun, resimleri birlikte keşfedin ve konuşun. Hikâyenin sonunu kendisinin oluşturması için çocuğunuzu teşvik edin ve cesaretlendirin. Dünya hakkında okuyun, ona olabildiğince çok şeyin resmini gösterin ve en çok ilgisini çekenlerin üzerinde daha detaylı durun.
— Hikâyeler paylaşın: Çocuğunuzun hayal gücü için kendi yarattığınız hikâyeleri ona anlatmak da birlikte kitap okumak kadar yararlıdır. Çocuğunuzu hikâyenin başkahramanı yapmak kendilik duygusu gelişimi için faydalı olur. Zaman zaman bu üretilenler çılgın içerikli hikâyeler olabilir. Bu, onun gerçek ve fantezi arasındaki farkı henüz tam olarak kavrayamadığından ve bu konudaki anlayışının sınırlı olduğundan kaynaklanır. Onun yaratıcılığından keyif alın ve ona katılın. Ama eğer çocuğunuz tuvaletten çıkan canavar hikâyeleriyle kendisini korkutuyorsa, neyin gerçek olup neyin olmadığını açıklamak için araya girin.
— Onun sanat aktivitelerinden keyif alın: Çoğu okul öncesi dönemdeki çocuk için malzemeleri keşfetmek sanat aktivitelerinin en önemli kısmıdır. Ona sunduğunuz malzemelerle ilgilenirken (su, hamur, kil, kum, boyalar, kâğıtlar, düğmeler, kurdeleler…) siz bu sürece saygı duyun. Zaten, onun için renkli kâğıda yapıştırılmış bir parça tahta bile iyi bir sonuçtur. Bitmiş kuklasının şuna veya buna benzemesi gerektiğini duymaya ihtiyacı yoktur, bunu istemez de. Resimleri bile çoğunlukla sayfada çizgiler ve şekillerden oluşacaktır (temsili çizimler 4 yaş ile birlikte başlar). Çocuğunuz bir resim yaptığında ne olduğunu tahmin etmeye çalışmak yerine, sizin için bu resmi kendisinin yorumlamasını isteyin. Her zaman onu yaptıkları konusunda cesaretlendirin ki yaratıcılığı tüm hayatı boyunca sağlıklı gelişebilsin.
— Müzik: Çocuğunuz henüz piyano derslerine hazır olmasa da, dünyasını müzikle doldurabilirsiniz. Birlikte çeşitli müzikler dinleyin ve onun da şarkı söyleyerek, dans ederek veya oyuncak enstrümanları çalarak katılmasını sağlayın.
— Hayali oyunu destekleyin: Çocuklar kendi gerçek ve fantezi hayatlarında yarattıkları dramalardan çok şey öğrenirler. Bu şekilde sosyal becerilerini ve dil becerilerini geliştirirler. Üzgün, mutlu, korkmuş ya da güvenli hissetmeyi içeren senaryoları oynarken duygusal problemlerini çözerler.
— Araç-gereç sağlayın: Okul öncesi çocuklar değişik rollere girmeyi sevdiklerinden (ebeveyn, bebek, evcil hayvan), oyuncak kasa ya da beşik gibi basit objeler onun yaratıcı oyununu canlandırmak için tek ihtiyaç duyacağı şeyler olabilir.
— Bilgisayarı akıllıca kullanın: Bilgisayarın resim çizme, boyama, görüntülü hazine avı ve müzik içerikli çocuk programları gibi kaliteli işlevlerinden yararlanın. Ayrıca ilgi çekici konu ve resimleri takip etmek için internet yararlı olabilir. Mesela değişik kültür ve fikirleri tanıtmak için…
— TV zamanını sınırlayın: Ne kadar az o kadar iyi denebilir. Tabi ki bazı eğlenceli ve eğitici programlar var ve bunlar uygun zamanlarda izlenir ama aşırıya kaçılmamalıdır. Filmler ve showlar kendi içeriklerini sunduklarından hayal gücünü sınırlarlar. TV’yi elektronik bir bakıcı gibi kullanmamak gerekir. Bunun yerine oturun çocuğunuzla birlikte izleyin, durup soru sorun, fikirler üzerinde konuşun ve onun en çok neyle ilgilendiğini fark etmeye çalışın.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz