HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

ÇOÇUK EDEBİYATI – “ÇOCUKSU EDEBİYAT”HAYALLERE UZANAN APAYRI BİR DÜNYA
 • BEYHANASMA
  • BEYHAN ASMA
  • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
  • 7 Nisan 2015 - 15:50:00

Çocuk Edebiyatı, uzun yıllardan beri gerek akademisyenler gerekse yazarlar arasında varlığı tartışılagelmiş bir kavramdır. “Çocuklar için edebiyat”, “Çocuksu edebiyat” “Çocuğa göre edebiyat” gibi başlıklarla karşılanmaya çalışılan çocuk edebiyatı için Cemal Süreya: “Çocuk edebiyatını çocuklar mı oluşturuyor, var mı çocuk yazar?” diyerek tartışmaya farklı bir bakış açısı getirirken A. Çehov: “Büyükler ve çocuklar için ayrı ilaçlar var mı? Dozlar değişir yalnızca.” deyip çocuk edebiyatının dozu çocuğa göre ayarlanmış bir edebiyat olduğuna işaret ediyordu. Ülkemizde Çocuk edebiyatının çocuk oyunu olarak kabul edildiği dönemler oldu. Çocuk için yazanlar bile kendilerini çocuk edebiyatı yazarı olarak kabul etmediler. Kitapların kahramanı çocuk olunca o kitap çocuk kitabı kabul edildi. Çocuğa bir şeyler öğretmek için yazılan kuru eserleri de çocuk kitabı kabul edenler ardı ardına kitaplar yazdı. Oysa faydalı şeyler yazmak başka, çocuk edebiyatı başkadır. Günümüzde çocuklar için yapılacak edebiyatı, çocuğa göre bir yazarlık biçimi kabul edebiliriz. “Çocuksu olana adanmış bu yazarlık, insanın içindeki çocuğu düşünmek zorunda. İnsanlığın yaşadığı çocukluğu derinden sezebilmeli ayrıca.” “Çocuk edebiyatı ve sanatı büyük bir san’atkârlık işi. Çocukluğu bilen çocuklar için yazmayı başarabilmiş yazar ve şairler dünyada da çok az. Ama çocuklar için yazdığını zannedenlerin sayısı nerdeyse şoförlerin sayısı kadar.”
“Çocuklar için yazmak çok zor, zor olduğu kadar da keyifli bir yazarlık biçimi. Zor; çünkü çocuğa göre yazmak yalnızca edebiyatı bilmek, edebiyat yapmaktan öte bir şey. Hem edebiyat hem de çocuk atbaşı yürüyecek. Çocukluğunuzun derin anlamı, anahtar sözcükler ve çocuk bakışı ile yine çocuğu keşfetmek zorundasınız.”

“Çocuksu yazarlık biçimi de şu: İp üstünde yürümeye istekli, güneşe dik bakmaya kararlı, buzdan oyuncaklar yapıveren, evcilik oynayabilen, çocuk dürbünü ile bakma ayrıcalığına kavuşmuş bir yazarlık. Çocuksu olanın keşfi ile bu yazarlık biçiminin başladığını söylemek mümkün.” Çocuk edebiyatı eserleri, yaşla sınırlı değildir. Çocuk edebiyatı eserlerini her yaş zevkle okursa çocuk edebiyatı eseridir. Çocuk edebiyatı, edebiyatın genel geçer kaidelerinden taviz verilmeden oluşturulacak çocuksu bir şölen olmalıdır.
Edebiyatın temelinde kelimelere hâkim olma ve kelimelerden bir bina kurma düşüncesi vardır. Kelimelere ne denli hâkim olabilirsek binamız o denli görkemli ve cazip olacaktır. Çocuklar için yapılacak bu binayı oluştururken dikkat edilecek husus, çocukların anlayabileceği kelimeleri seçmek ve bunlardan bir bina oluşturmaktır.

Çocuksu edebiyatı oluşturmak, o sahada özgün eserler vermek öyle sanıldığı kadar kolay değildir. Çocuklar için yazmak, çıtayı düşürmek veya çıtayı aşağı indirmek kesinlikle değildir. Bu anlayış birçoklarında mevcuttur ve ne yazık ki bu anlayış, ortaya kuru ve zevksiz ve de oldukça ucuz eserler çıkarmaktadır.
Hikâyenin, şiirin, masalın genel geçer kurallarını bir kenara itmeden; şiiri sembollerden arındırmadan yazmalı, ama kullanılacak semboller çocuk dünyası sınırları içerisinde olmalıdır.

Çocuklar için şiir yazmak, çocuksu şiir yazmak, çocuğun dilinden olmalıdır. İçimizdeki çocuğun söylediği şiirler. Yani bizim ona söyleyeceğimiz şiirler değil. Çocuk o metni okurken sanki kendi söylüyormuşçasına okursa şiiri anlaması ve yorumlaması daha kolaylaşacak ve şiirle çocuk bütünleşecek, özdeşleşecek ve örtüşecektir.

 

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz