HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

ÇOCUK EĞİTİMİNDE OYUNCAĞIN ROLÜ
 • BEYHANASMA
  • BEYHAN ASMA
  • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
  • 9 Haziran 2015 - 15:37:27

Çocukların, hayatla tanıştıkları ilk andan itibaren gelişimlerini etkileyen en önemli faktör, oyunlar ve oyuncaklardır. Oyun oynamak, çocuğun hayatı tanıması yolunda hiç kimseden öğrenemeyeceği konuları, kendi deneyimlerini oluşturarak öğrenmesini sağlar.
Oyuncakların, çocuğun gelişimini olumlu yönde etkilediği ve mutlaka oynaması gerektiği düşünülür ki bu doğru bir düşüncedir.
Yaşı ve cinsiyeti ne olursa olsun her çocuk, oyunla ve oyuncakla büyümelidir. Bu nedenle doğru oyuncak seçimi ciddi bir önem taşır ancak gelişimini destekleyecek oyuncaklar seçtiğini zannederek yanlış seçimlerde bulunan aileler olduğu da bir gerçektir. “Çocuğumuzu olumsuz etkileyen oyuncaklar da var mıdır?” sorusunun cevabı “evet” tir ve maalesef bir çok ebeveyn bu yanlışa düşer.
Örneğin; elektronik oyuncaklar, bu tip oyuncaklardır.
Genellikle, çocuğunuzu tek başına oyun oynamaya yönlendirdiği için hem sosyalleşmesi açısından sıkıntılara yol açar hem de çocuğunuzu kısıtlı bir mekâna hapseder ve bu tür oyuncaklarda çocuğunuzun, yaratıcılığını geliştireceği hiçbir özellik yoktur.
Savaş oyunları ve silahlar da, çocuğunuzun çevresine karşı saldırgan bir tutum geliştirmesine, sosyal hayata uyum konusunda sorunlar yaşamasına neden olabilir. Bir canlıyı yok etmek üzere kurulmuş savaş oyunları, bir süre sonra çocuğunuzda, bunun normal bir şey olduğu duygusunun yerleşmesine kadar varabilen olumsuzluklara neden olabilir.
• Çocuğunuz oyun oynarken, aslında duygularını ve ihtiyaçlarını ifade eder ve birçok sorununu da kendi başına çözebilme yeterliliği kazanır. • Toplum ve ahlak kurallarına uyum göstermeyi de oyun yoluyla öğrenir. • Her şeyin ötesinde, bir sorun yaşadığını düşündüğünüz çocuğunuzu, sadece oyun oynarken izlemeniz bile, sorunun kaynağı hakkında önemli bilgiler edinmenizi sağlar. • Çocuklar oyun oynarken son derece doğal, içten ve maskesizdir. Bu nedenle çocuğunuzla ilgili aklınıza takılan, onun hakkında bilmek istediğiniz gerekli tüm bilgilere; oyun oynarken onu izleyerek ulaşabilirsiniz. • Çocuklar oyun oynarken hem yaşadığı sıkıntıları dışa vurur, hem çevresiyle ilişki kurmayı öğrenir, hem de sosyal ve toplumsal bir birey olmanın ilk adımlarını atmaya başlar. • Oyun oynamanın bu kadar önemli etkileri olduğunu göz önünde bulundurarak, çocuğunuza fırsatlar yaratılmalı ve onu, oyun oynaması için teşvik etmelisiniz.
Bu konuda önemli olan diğer bir faktör ise oyuncaklardır. Çocukların gelişim süreçleri içinde zihinsel, bedensel ve psiko-sosyal gelişimlerini etkileyen, biçimlendiren ve düzenleyen; yaratıcı yönlerini ve hayal güçlerini geliştiren, yeteneklerinin ortaya çıkmasını destekleyen her tür oyun malzemesi, oyuncak olarak isimlendirilir.
Oyuncağın, oyuncak olarak değerlendirilmesi için sadece hazır yapılmış bir ürün olması gerekmez. Çocuğunuzun oyun oynarken kullandığı her türlü materyal oyuncaktır; kum, kil, hamur, su, boş kutular, ipler, kâğıtlar da aynı kapsam içinde yer alır.

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz