BY LOCK KULLANAN DOKTORA 6 YIL HAPİS

BY LOCK KULLANAN DOKTORA 6 YIL HAPİS

KURAN KURSU ÖĞRENCİLERİ15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANDI

KURAN KURSU ÖĞRENCİLERİ15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANDI

FETÖ’NÜN ASTSUBAYLARDAN SORUMLU MAHREM İMAMINA 10 YIL HAPİS

FETÖ’NÜN ASTSUBAYLARDAN SORUMLU MAHREM İMAMINA 10 YIL HAPİS

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AR-GE VE İNOVASYON SEMPOZYUMU TAMAMLANDI

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AR-GE VE İNOVASYON SEMPOZYUMU TAMAMLANDI

FETÖ’NÜN KİTAP VE CD’LERİNİ YAKARAK İMHA EDEN KADINA HAPİS CEZASI

FETÖ’NÜN KİTAP VE CD’LERİNİ YAKARAK İMHA EDEN KADINA HAPİS CEZASI

ÇOCUK VE İYİ İNSAN OLMAK
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 11 Mayıs 2016 - 16:35:47

“Nasıl bir çocuk olursam, iyi bir insan olurum ve Allah da beni çok sever” diye düşünüyor musunuz hiç? Ben bu soruyu bazen kendime soruyorum.

Bunu bugün de hayal mayal hatıramda kalan bir anımda rahmetli dedeme sormuştum. Gülümsedi rahmetli dedeciğim ve demişti ki; “öncelikle sen kimi kendine örnek alıyorsun yavrum ?”

Önce anlamadım ne demek istediğini. Devam etti dedem; “En güzel ahlak, Allah’ın elçileri ve peygamberlerinin güzel ahlakıdır. Bu ahlak, en güzel, en hayırlı, en iyi ahlaktır. Çünkü Allah’ın sevgisini kazanabilmek için iyi bir insan olmak gerekiyor” dedi.

Ama ben kötü bir çocuk muydum diye sordum ?

“Hayır yavrum, sen tabi ki iyi bir çocuksun” dedi dedem, saçımı okşayarak. “Ama sadece canımız istediğinde değil her zaman iyilik yapmalıyız. Ayrıca yaptığımız iyiliği bir karşılık beklemeden yapmalıyız. Mesela yoksullara kullnmadığımız atacaklarımızı,eskimişlerimizi değil güzel şeyleri hatta sevdiğimiz şeyleri vermemizi istiyor Allah.  Sinirlendiğimizde öfkemizi yenmemizi, bağışlayıcı ve sabırlı olmamızı emrediyor yüce yaradan.”

“Bak Peygamberimiz (sav) şöyle buyuruyor dedi ekleyerek: “Eğer Allah’ın sizi sevip sevmediğini düşünüyorsanız sizi ne ile meşgul ettiğine bakın.”

“O zaman, “neler yaptığıma mı dikkat etmeliyim dede?” dedim.

“Evet kızım tabi ki, güzel ahlak özelliklerini Rabbimiz bize Kur’an’la bildiriyor. İnanmayan kişiler, güzel ahlak göstermekte kararlı ve sabırlı davranamazlar. İnsan bazen çevresindeki kişilerin ve kötü arkadaşlarının çirkin davranışlarının etkisinde kalabilir. Ama Allah’ın her zaman kendisini gördüğünü bilen bir insan, ne olursa olsun hep doğru davranışlar göstermeye çalışır. Yanlış davranan kimselere de güzel örnek olur.” Diyerek ekledi dedem.

 

“Peygamberimiz (sav), “Din güzel ahlaktır… Ben ancak güzel ahlâkı tamamlamak için gönderildim” buyuruyor. Amaaa şeytan boş durmuyor tabi. İnsana sinsice yaklaşıyor. Bu yüzden çok dikkatli olmak lazım.”, diye düşünmeye başladım.

 

“Sakın unutma; dedi dedem işaret parmağını göstererek,  şeytan şu anda da bile seni kandırmak için bekliyor. Bu söylediklerimi düşünmekten seni alıkoymaya çalışıyor. İyilik yapmaktan, büyüklerinin sözünü dinlemekten, hatta Allah’a şükretmekten ve dua etmekten, hep doğruyu söylemekten seni vazgeçirmeye çalışıyor. Sakın şeytanın seni kandırmasına, yalanları ile seni güzel ahlaklı bir insan olmaktan, vicdanının sesini dinlemekten,  seni iyi bir insan olmaktan alıkoymasına izin verme. Aklına kötü bir düşünce geldiğinde ya da canın iyi bir şey yapmak istemediğinde hemen şeytandan Allah’a sığın ve O’ndan yardım iste. O zaman şeytanın senin üzerinde hiçbir etkisi olmaz.”

“Şunu hiç unutma kızım. Allah’ın sevdiği bir insan olmak hiç zor değil, aksine çok kolay. Her güzel davranışınla iyilik yapmış olursun. Allah da seni müjdeler.” O’zaman ne duruyoruz sevgili çocuklar “İyi insan olmak için gayret gösterelim”.

Hayır, kim (güzel davranış ve) iyilikte bulunarak kendisini Allah’a teslim ederse, artık onun Rabbi Katında ecri vardır. Onlar için korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır. (Bakara Suresi, 112)

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz