BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, “KOCASİNAN’IN YEŞİL DOKUSUNU HER GEÇEN GÜN ARTIRIYORUZ”

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, “KOCASİNAN’IN YEŞİL DOKUSUNU HER GEÇEN GÜN ARTIRIYORUZ”

MHP ADAYLARI DSİ, TMO VE SÜHA TURİZMİ ZİYARET ETTİ

MHP ADAYLARI DSİ, TMO VE SÜHA TURİZMİ ZİYARET ETTİ

KAYSERİ’DE 952 BİN 629 KİŞİ SANDIK BAŞINA GİDECEK

KAYSERİ’DE 952 BİN 629 KİŞİ SANDIK BAŞINA GİDECEK

GAVREMOĞLU KONAĞI ONARILACAK

GAVREMOĞLU KONAĞI ONARILACAK

18 İŞADAMININ FETÖ’DEN YARGILANDIĞI DAVA ERTELENDİ

18 İŞADAMININ FETÖ’DEN YARGILANDIĞI DAVA ERTELENDİ

ÇOCUK VE MÜZE EĞİTİMİ
 • BEYHANASMA
  • BEYHAN ASMA
  • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
  • 19 Mayıs 2016 - 18:14:18

Çocuk ve ergenler hatta yetişkinler öğrenme ortamları acaba sadece okullar mıdır? Okul; önceden belirlenmiş amaçlarına uygun olarak, eğitmek öğrencilere, yeni davranışlar kazandıracak ya da davranışları ortamdan kaldıracak yaşantılar hazırlayıp sunan bir sistemdir tabiî ki.  Bu nedenlerle okul; çocuk ve gence, yaparak yaşayarak öğrenme ortamlarını onların hayal güçlerini oyun, deney gibi “birlikte yapma” odaklı etkinler bir öğrenme ortamından daha çok kuramsal bilgilerin de daha çok not almaya odaklama biçimi olmalıdır.

Okul bilginin tek kaynağı gözüyle de bakılmamalıdır. Bu nedenle sözgelimi müzeler, galeriler, parklar, sanat ve kültür merkezleri gibi farklı ortamlar, okulun sahip hedef ve yöntemlerin oluşturulmasıyla eğitsel etkinlikleri gerçekleştirebilir aynı zamanda.  Eğitim bilimlerindeki ve anlayışındaki müzelere farklı görevler düşmektedir. Bunlardan hiç kuşkusuz eğitim açısından önemi okula alternatif (ya da paralel) ye da sınıftaki öğrenmeyi destekleyecek düzeyde bir ortamı sağlamak gerekir. Son yıllardaki görüşler;  müzelerin ve sergilerin okul dışı etkinliklerde yaygın olarak kullanılabileceği ortamı oldukları yönündedir.

Bu anlamda toplumsal kaynakları, eğitim, kültür gibi kurumlan, öğretmeni, öğrenciyi, anne ve babayı kültür ve aktif bir öğrenme ortamı olarak bir araya getirebilecek bir bilgi alanı taşır. Eğitim, kültür ve sanat bilimleri bir alt dal olarak kendini tanımlama çabası içinde olan müzeler, geleneksel müze kavramını yeniden tanımlayarak hızlı öncü, dinamik kurumlar topluluğudur. Müzelerin ülkemizde eğitsel açıdan çok,  nesnelerin algılandığı sergi düzeninde, sağlıklı ve amaca kolay ulaşma açısından, sıkıcı olan bir konum ya da yer olmadığı kanı göz ardı edilmemesi gerekir.

Müzelerde eğitsel çalışmalar yapabilmek için müze ortamlarında bulunan nesneler ve arasındaki bağ yine müze düşüncesinden hareketle oluşturmaya dikkat edilmelidir. Ayrıca toplumun farklı yaş gruplarını hedefleyen eğitsel amaçlı uygulamalarda düzey, yaş grubu, mesleki özellikler alanlar da tasarımlarda düşünülmelidir. Özellikle çocuk ve gençlere yönelen çalışmalarda, okul müze arasındaki iletişimi kurmak, sabit ya da taşınabilir sergileri, eğitsel tüketime olanak vermek daha anlaşılır kılar. Toplumun kültürel kalkınmasında düzey, o toplumdaki tüketicisi olan ” bireylerin çokluğu ile doğru orantılıdır. Bu nedenle müze tüketiminin çocukluktan başlamasını gerekli kılar.

Eğitim sistemlerinde ve felsefesinde öğrenme ortamları yalnızca okullar değildir. Müzeler ve müzecilik; eğitim-teknolojileri ve bilimleri ile birlikte sanat eğitimindeki gelişmeler nedeniyle, toplumların kültürel, sanatsal, tarihsel gelişimine olumlu katkılarda bulunan alternatif eğitim ortamları olan kurumlar olarak algılanmalarını zorunlu kılar. Müzeleri; çocuklar, gençler ve yetişkinler açısından Türk eğitim sistemine göre boşlukları doldurmada etkili olabilecek bir eğitim ortamı olarak değerlendirilmelidir. Müzecilik anlayışı; eğitim –teknolojileri ve sanat eğitimindeki hızlı değişim doğrultusunda öğrenmenin sadece okullarda değil, farklı bir öğrenme ortamı olan müzelerde de olacağını göstermektedir. Dünyadaki pek çok ülkede bulunan çocuklara ve gençlere yönelik müzeleri ülkemiz maalesef çok geç farkına varmıştır. Bu tür müzelerin kurulması eski bir fabrika binasından yeni bir binaya kadar her tür yapı bir çocuğa ve gence yönelik eğitim müzesi mekânı olarak değerlendirilebilir. Müzecilik ve eğitim bilimleri alanlarının birleşme noktası olan çocukların ve gençlerin eğitimine yönelik müze kavramı iyi anlaşılmalıdır.

 

 

 

 

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz