HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

ÇOCUK VE SEVGİ
 • BEYHANASMA
  • BEYHAN ASMA
  • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
  • 1 Mayıs 2016 - 17:21:49

“Sevgi gelince tüm eksiklikler biter.” 

                                                Yunus Emre

Çocuk eğitiminde en önemli koşul sevgidir. Her zaman her koşulda sevildiğini bilen çocuğun duygusal gelişimi dengeli olur.

Ayrıca çocukların sevgisiz ve ilgisiz büyümeleri, onların çevrelerine karşı da kaba, saldırgan ve şefkatsiz davranmalarına neden olabilir.

“Sevgi ve sevecenlik çocuğun kafasını okşayarak, el ele tutuşarak, kucaklaşarak doğal bir şekilde kolayca belli edilebilir.

Her yaşta ki çocuğun sevecenliğe, kucaklanmaya ve ilgiye ihtiyacı vardır”.

Gerçekten de çocuğumuza duyduğumuz sevgiyi sözel olduğu kadar, fiziksel olarak da ifade etmeliyiz. Bu konu da Peygamberimizin sözü de sevginin fiziksel olarak gösterilmesini teşvik etmektedir.
“Çocuklarınızı çokça öpün! Her öpücük karşılığında cennette bir derece alacaksınız.”

H.z. Muhammet (s.a.v.)

Bir yerde konferansım sırasında bir hanım efendi şunu sormuştu; “ Beyhan hocam, çocuğumuzun sevgi istediğine ve beklediğini nasıl anlarız?”

Ona şu açıklamada bulunmuştum; “Bu durumda gelir sizi rahatsız etmeye başlar. Mesela, herkesin dikkatle televizyon seyrettiği bir sırada gider televizyonu kapatır, hem de filimin en heyecanlı yerinde.

Baba eve yorgun gelmiş eline gazete almış tam gazete okumaya başlayacak gazetenin altından çocuk pat! pat! pat! vurmaya başlar.

Ya da televizyon izliyorsunuzdur önüne geçer gövdesiyle izlemenizi engellemeye çalışır.

Ya da siz kendisiyle ilgilenmeyince gider öteki odada bir şeyleri kırar, döker ya da dağıtır. Bunlar genel anlamda birçok kişinin yaşadığı olaylardır.

Ama maalesef birçoğumuz bu olayları görünce sevgi ve ilgi yerine tepki gösteriyoruz. Bu beklentiyi anlayamıyor ve “git başımdan” diyerek onu kovuyor, azarlıyoruz.

Öncelikle, Anne-babalar, çocuk için en önemli besinin “sevgi” ve “sevecenlik” olduğunu bilerek, çocuklarına yeterince ilgi ve sevgi göstermelidirler.

Diğer yandan, bu konuda özellikle aşırıya kaçmamaya dikkat edilmeli, ilgi ve sevgi göstermede dengeli olmalıdırlar.

Çocuklarının bütün ilgi ve isteklerine cevap vererek, onları bencil ve şımarık bir yapıya büründürebileceklerini de unutmamalıdırlar.

Aşırı sevgi ve ilgi gösterilen çocuklar; şımarık ya da pısırık (kendine güvensiz) olurlar. Bu da her şeyin en iyisini kendisine ayırmak isteyen bencilce bir kişilik kazanmalarına sebep olur.

 

 

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz