ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ODASI’NDA BAŞKAN ATEŞ GÜVEN TAZELEDİ

ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ODASI’NDA BAŞKAN ATEŞ GÜVEN TAZELEDİ

OZAN DERVİŞ’İN KALEMİNDEN ESKİ GÜNLER

OZAN DERVİŞ’İN KALEMİNDEN ESKİ GÜNLER

TOMARZA”DA 1.707 m2 ARAZİ 1.115.500,00 TL REKOR BİR FİATA SATILDI

TOMARZA”DA 1.707 m2 ARAZİ 1.115.500,00 TL REKOR BİR FİATA SATILDI

BAŞKAN NALBANT; GÖREVİMİZİN BİLİNCİNDE İŞİMİZİN BAŞINDAYIZ

BAŞKAN NALBANT; GÖREVİMİZİN BİLİNCİNDE İŞİMİZİN BAŞINDAYIZ

DEZAVANTAJLI AİLELERE DESTEK PROJESİ

DEZAVANTAJLI AİLELERE DESTEK PROJESİ

ÇOCUK VE SORUMLULUK
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 1 Temmuz 2016 - 16:48:16

Sorumluluk “bireyin uyum sağlaması, üzerine düşen görevleri yerine getirmesi ve kendisine ait bir olayın başkaları üzerinde etkilerinin sonuçlarını üstlenmesi” olarak tanımlanmaktadır.
Çocuğun sorumluluk alması, duygusal, sosyal, zihinsel ve bedensel gelişimi açısından önemlidir. Peki, öylede ebeveynler olarak eğitmenler olarak neler yapmalıyız, düşündüm taşındım ve şu sonuçları çıkardım kendime sorarak:
Sorumluluk verirken olanak buldukça seçim yapmasına fırsat vermek gerekmiyor mu?
Emredici olmamaya ve uygun sosyal sözcükleri kullanmaya dikkat etmek gerekmiyor mu?
Uzun ve anlaşılmaz cümleler kurmamaya ve çocuğun gelişim düzeyine uygun yönergeler vermeye özen göstermek gerekir mi?
Çocuğun sorumluluk almak istediği durumları iyi değerlendirip hevesini kırmadan sorumluluğu yerine getirmesine yardımcı olmak gerekir mi?
Çocuğun üzerine aldığı sorumluluğu yerine getirebilmesi için cesaretlendirmek gerekir mi?
Sorumlu şekilde davrandığı durumlarda desteklemek ve ödüllendirmek gerekir mi?
Çocuğun yaşıyla doğru orantılı olarak sorumlulukları arttırılmalımıdır?
Kendimize ve çocuklara göre farklı türde cevaplar ve karşılaştığımız sorunlar çıkacaktır elbet. Ama ne kadar önemli olduğunun hepimiz aslında farkındayız. Ne derece hayatımıza geçiriyoruz o’ da ayrı tartışma konusu. Hiç kuşkusuz; her ebeveynin ideali çocuklarını kendi ayakları üstünde durabilen, kendine güvenen bir birey olarak yetiştirmektir. Çocuğun kendi davranışlarının sorumluluğunu alması, yeterince büyüdüğünde bir gün içinde kazanabileceği, öğrenebileceği bir beceri değildir. Sorumluluk bilincinin gelişmesi yaşamın ilk yıllarından itibaren atılan adımlar ile mümkündür. Hayat ile ilgili diğer değerler gibi sorumluluk da çocuğun öncelikle ailesinden daha sonra sosyal çevresinden öğrendiği, geliştirdiği bir beceridir. Hemen her ebeveyn çocuğunun sorumluluk sahibi olmasını ister, ancak günlük hayat içindeki uygulamalarda bazen amaç ile sonuç arasında farklılıklar olabilir. Sorumluluk bilinci aşamalı olarak gelişen bir beceridir. Bizler ne yazık ki çok aceleciyiz bu konuda! Çocuklar bir sabah yataklarından kalktıklarında bir anda sorumluluk sahibi bireyler olmazlar. Hayat ile ilgili öğrenilen tüm diğer beceriler gibi pratik yapmak gerekir. Çocuklara sorumluluğu ne zaman ve nasıl öğretmek gerekir? Sorulardan ilki şu olmalı: Aslında bu sorunun cevabı gelişim dönemlerinde gizlidir! Çocuklar bilişsel, fiziksel, sosyal beceri alanlarında kazandıkları yeni yetiler ile hayatları ile ilgili sorumlulukları almaya da hazır hale gelirler. Gerçek olan şu ki o’da ; Çocuk hareketlerini kontrol edip, dengesini sağlayabildiği, el becerileri geliştiği andan itibaren kendi giysilerini giyip çıkarabilir. Bu beceriyi kazandıktan sonra da giyinme-soyunma sorumluluğunu almaya başlamasından daha doğal bir şey yoktur elbet. Çocuğun yapabileceği her şeyi kendi başına başarması için ona fırsat vermek en doğru olanı bence. Nasıl olsa beceriler kullandıkça gelişirler. İlk adımlar zordur ama ne kadar heyecan verici olduğunu da unutmamak lazım. Çocuklar kendi başlarına ihtiyaçlarını karşılayabildiklerini fark ettikçe kendilerine olan güvenleri de artacaktır. Sorumlulukların kazanılmasında yetişkinlere düşen bir diğer rol ise istenilen davranışları sergileyen bireyler olmalarıdır. Her zaman derim çocuklar çok iyi gözlem yeteneğine sahiptirler. İlk etapta yetişkinlerin çocuklarına öğretmek istedikleri davranışlar için model oluşturması etkili bir yöntem gibi gözükür. Eğer yetişkinler günlük hayat ile ilgili sorumlulukları zorla, isteksizce gerçekleştiriyor ya da aksatıyorlarsa çocuk için de sorumluluklar kaçınılması gereken durumlar anlamına gelecektir, bir kere bunu unutmayalım! Çocuklar “yaşayarak- yaparak” öğrenirler. Bu nedenle sorumluluk duygusunun gelişmesinde en etkili yöntemlerden biri çocuğun davranışının sonucunu yaşamasına fırsat vermektir.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz