SÜPER LİG KULÜPLERİNE ‘VAR’ EĞİTİMİ VERİLİYOR

SÜPER LİG KULÜPLERİNE ‘VAR’ EĞİTİMİ VERİLİYOR

MELİKGAZİ’DE ÖNCELİK; SERİ, GÜVENLİ VE AKIŞKAN ULAŞIM

MELİKGAZİ’DE ÖNCELİK; SERİ, GÜVENLİ VE AKIŞKAN ULAŞIM

PALANCIOĞLU YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

PALANCIOĞLU YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

ANILARLA YOLCULUK

ANILARLA YOLCULUK

İÇ ÇAMAŞIRINDA UYUŞTURUCU İLE YAKALANAN ZEHİR TACİRİNE 8 YIL 4 AY HAPİS

İÇ ÇAMAŞIRINDA UYUŞTURUCU İLE YAKALANAN ZEHİR TACİRİNE 8 YIL 4 AY HAPİS

ÇOCUK VE VATAN SEVGİSİ
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 12 Haziran 2016 - 15:21:12

Ölmek kaderde var, bize ürküntü vermiyor; Lâkin vatandan ayrılışın ızdırâbı zor. Hiç dönmemek ölüm gecesinden bu sâhile; Bitmez bir özleyiştir, ölümden beter bile.
Yahya Kemal Beyatlı
Vatan, insanın geçmişten emanet aldığı, acı-tatlı hatıralarıyla üzerinde yaşadığı toprak parçasının adıdır. Bu nedenle insan, tarih ve kültürünün şekillendiği, akraba ve ecdadının yaşadığı topraklara karşı ayrı bir sevgi, oradan uzaklaştığı zaman da ona özlem ve hasret duyar. Ecdadımız bundan hareketle; “Ana gibi yâr, vatan gibi diyar olmaz.” diyerek bu duyguyu en güzel şekilde ifade etmiştir. Toplulukların millet hâline gelebilmesi için, dil birliği, kültür birliği son derece önemlidir. Ancak bu topluluklar “vatan” adını verdikleri, aynı coğrafyada ortak kültürel unsurları bir arada yaşamıyorlarsa millet olmanın en önemli vasıflarından biri eksik kalmış demektir. Türklerin Asya’dan başlayan maceralarından Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulmasına kadar süreçte, Türklerde “vatan” algısının nasıl olduğu konusunda bir değerlendirme yapıldığında; dönemlere göre farklılık arz eden takdimlere rağmen, Türklerde “vatan” kavramının Türklük duygusuyla beraber geliştiği ve Türkler için vatanın kutsal bir kavram olduğu görülür.
…Bastığın yerleri “toprak” diyerek geçme, tanı: Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı. Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı: Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı. ….”
Mehmet Akif Ersoy, Türk milletinin bir ferdi olmaktan her zaman gurur duymaktaydı. Şan ve şerefle dolu Türk tarihine hayrandı. Bunu eserlerinde yansıtmıştı. Amacı, yurdunu, milletini seven, sahip çıkan ve yeri geldiğinde uğrunda ölebilen karakterde insanlar yetişmesini sağlamaktı. Bunu şu dizelerle dile getirmekteydi. Türklerin en büyük özelliklerinden birisi vatanını aşk derecesinde sevmeleridir diyebiliriz. Türkün ruhunu ve vücudunu oluşturan unsurların içerisinde vatandan bir parça var gibidir. \”Mal canın yongasıdır.\” diyen Türkler, vatanlarını mallarından daha çok sevdiklerinden, Vatan uğruna canlarını vermekten çekinmezler. Türkler için \”At avrat, silah\” çok önemlidir. Bu üç nesne namustur. Bunlar için kavga edilir. Gerekirse can verilir. Ama bu üç nesnenin üzerinde birisi daha vardır ki, hepsinin önünde gelir Kuşkusuz bu vatan sevgisidir. Ulu Önder Atatürk, vatan sevgisinin ve özgür yaşamanın güzelliğini şöyle anlatıyor: \”Vatan toprağı! Sana her şey feda olsun. Kutlu olan sensin. Hepimiz senin için fedaiyiz. Fakat sen Türk milletini ebedî hayatta yaşatmak için feyizli kalacaksın. Türk toprağı! Sen, seni seven Türk milletinin mezarı değilsin. Türk milleti için yaratıcılığını göster. Türkiye halkı, mütevazı millî hudutları içinde bütün medenî insanlar gibi tam manâ ve şümulüyle yaşayacaktır.”
Türk Kurtuluş Savaşı’nın en tehlikeli günlerinde TBMM’nin kürsüsünden Başkumandan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Mithat Cemal Kuntay’ın şiirini okuyordu:
“…Ölmez bu vatan, farz-ı muhal ölse de hattâ,
Çekmez kürenin sırtı o tabutu cesimi’…”
Pek çok mısraı bir atasözü gibi hafızalarda kalmıştır:
“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır”

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz