YEMLİHA YOLU’NU KULLANAN SÜRÜCÜLERE UYARI

YEMLİHA YOLU’NU KULLANAN SÜRÜCÜLERE UYARI

BAĞLAMIŞ, “ AMACIMIZ ŞEHRİMİZE VE ÜLKEMİZE HİZMET ETMEK”

BAĞLAMIŞ, “ AMACIMIZ ŞEHRİMİZE VE ÜLKEMİZE HİZMET ETMEK”

YOL ÇİZGİLERİ MELİKGAZİ BELEDİYESİNCE YAPILIYOR

YOL ÇİZGİLERİ MELİKGAZİ BELEDİYESİNCE YAPILIYOR

NUH NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİNDE MEZUNİYET COŞKUSU

NUH NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİNDE MEZUNİYET COŞKUSU

ERÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ 4 BÖLÜMDEN 500 ÖĞRENCİ MEZUN OLDU

ERÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ 4 BÖLÜMDEN 500 ÖĞRENCİ MEZUN OLDU

ÇOCUKLAR VE TABLET PC’LER
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 6 Mayıs 2016 - 16:26:53

Hayal gücü bilgiden önemlidir.

Hikâyeleştirilerek yapılan Tablet PC oyun etkinlikleri, çocukların hayal güçlerini işe koşmalarını teşvik edilebilir.

Çocuklar akranlarıyla gerek etkileşim yoluyla birlikte çalışarak, birbirlerine rehber olarak, gerekse de birbirlerini gözlemleyerek öğrendikleri gerçektir.

Bu nedenle etkileşimle birlikte kullanım faydalı olacağı kanısındayım. Uzun bir süreden sonra çocuklar hareketsiz kalmakta zorlanıyorlar.

Çocukların anatomik yapısı uzun süreli olarak sandalyelerde oturmaya uygun olmadığından ve çocuklar fazla enerjilerini harcamaya yani hareket etmeye ihtiyaç duymaktadırlar.

Çocuklar tablet bilgisayarı bırakmak istemediklerinden ayakta gezerek ya da masa üzerine yatarak kullanma gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Benim en yakın çevremden gözlemlediklerim.

Bir sınır getirilmesi gerekmektedir bu duruma.

Tablet PC kullanımı el becerileri ve ince motor gelişimlerini desteklediği gibi tek yönlü uzun süreli kullanımı durumlarında çocuğun sosyal-duygusal gelişimi, dil gelişimi ve kaba motor gelişimi gibi diğer gelişim alanlarını sekteye uğratması da mümkün olduğunu yapılan bilimsel çalışmalar göstermiştir.

Bu bağlamda özellikle okul öncesi dönemdeki çocukların günde takriben 40 dakikadan fazla tablet PC ile oyun oynamamaları uzmanlarca tavsiye edilmektedir.

Ayrıca Tablet PC’lerin her gün kullanıldığında bazı çocuklarda hızla bağımlılığa dönüştüğü, hayatının ayrılmaz bir parçası olduğuna dair örneklere çevremizde rastlanmaktadır.

Çocukların sağlığından anne babalar sorumludur.

Bu nedenle çocuklarını teknolojinin getirdiği tehlikelerden korumaları gerekir.

Bu yazımda daha çok bu teknolojinin çocuklar üzerinde olumsuz etkilerini vurgulamak istedim gözlemlerime ve bu konu ile yaptığım araştırmalarıma dayalı olarak.

Teknolojik cihazlar çocukların gelişimlerini ve ruh sağlıklarını da aynı şekilde oldukça olumsuz etkilemekte olduğu önde gelen dünya bilim adamlarınca vurgulanmaktadır.

Örneğin küçük yaşlarda uzun süreli televizyon izleyerek büyüyen çocuklarda gelişim geriliği ve konuşma problemleri ortaya çıkmasına sebep olmakta.

Çocukların sosyal becerilerini de olumsuz etkilediği söyleniyor. Diğer ürkütücü zararlarından biri de pasif bir şekilde bilgisayar ve TV karşısında zaman geçiren çocukların fiziksel becerilerinde problemler oluşurken kilo alımı ve obezite riskini de artırıyor.

Çocuğunuza yapacağınız en büyük iyilik onu teknolojinin olumsuzluklarından koruyup daha fazla doğa ile iç içe zaman geçireceği fırsatlar sunmanızdır.

Çocukları lütfen evlere hapsetmeyin.

Baharın bu güzel aylarında doğanın sunduğu nimetlerden faydalanmasını sağlayın.

Pikniğe götürün, açık hava kefelerde birlikte bir şeyler için, oyun oynayın , beraber açık alanlarda spor yapın, koşun , yürüyüşe çıkın, bisiklete binin….

Hep beraber doğayla barışık çocuklar yetiştirelim ….

 

 

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz