HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

ÇOCUKLARIN HAYAL DÜNYASI VE ÇİZGİ FİLMLER
 • BEYHANASMA
  • BEYHAN ASMA
  • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
  • 22 Mayıs 2015 - 17:59:33

Büyük insan kitlelerini belli bir konuda etkilemek adına yapılacak en etkili yol, kendilerine örnek gösterilecek olan davranış kalıplarına uygun, hareket etmelerini sağlamaktır.

Yapılan bu propagandalar çocukluğumuzdan itibaren gerek reklamlar, gerek çizgi filmler gerekse haber bültenleri aracılığıyla beyinlerimize ufak ufak işlenir.Yapılan psikolojik araştırmalara bakılırsa, kişilerin yaşama bakış açıları çocukluktan itibaren şekillenir.

Televizyonlarda ve beyaz perdede gösterilen çizgi filmler gelişme çağındaki çocuklarımızın zihinlerinde nasıl bir etki yapar, bunu bir örnekle açıklamaya çalışalım.

Çizgi film kahramanı Temel Reis’i, çocukluk yıllarımızda hemen, hemen hepimiz izlemişizdir.Fakat çoğumuz Temel Reis karakterinin ikinci Dünya savaşı sonrası Amerikan savaş depolarında biriken tonlarca konserve ıspanak kutusunu halka satabilmek için bir reklam aracı olarak kullanıldığını bilmeyiz.

Temel Reis’in kıyafeti de Amerikan deniz üniformasıdır.Temel Reis neden hep pipo içer? çünkü tütün içme alışkanlığı çocuk yaşlarda edinilmeye başlar.Temel Reis’in azılı düşmanı da namı değer Kabasakal’dır.Kabasakal’da, çekik gözlü uzak doğu tiplemesi vardır.Bu karakter hep hainlik ve düzenbazlık yapar, Temel Reis’in kız arkadaşına sarkıntılık edip, kaçırmaya kalkar.

Çocukluk hayatının uzunca bir süresini bu çizgi filmi izlemekle geçirmiş olan bir çocuk, ileriki hayatında, karşılaşacağı kabasakal tiplemelerini görünce nasıl tepkiler verecektir, bu konu üzerinde eminim herkesin kendine göre yorumları olacaktır.

Çocuklarımız, izledikleri çizgi filmlerden, haber programlarından tahmin edemeyeceğiniz kadar çok etkilenirler.Epey zaman önce okuduğum bir gazete haberinde, beş yaşındaki bir çocuğun izlediği Örümcek Adam çizgi filminin etkisinde kalarak oturdukları apartmanın yedinci katından aşağıya atladığını, belinden aşağı kırıklar meydana gelerek, felç olma riski taşıdığını dehşetle öğrendim.

Çocuklar, o yaşlarda hayalle gerçeği ayırt edemiyorlar. Bu küçük kardeşimizle kaza sonrasında yapılan röportajda, kendisinin iyileşip ayağa kalkar kalkmaz, Örümcek Adam gibi yeniden uçacağını söylediği, kaydedilmiştir.

Çocuklarımızın izledikleri programları yakın takibe alarak, onların ruhsal gelişimlerinin sağlıklı olması adına, içeriği uygun programlar izlemelerini teşvik edip, neyin hayal, neyin gerçek olduğunun bilincine varmalarını, sağlamalıyız.

 

 

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz