HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

ÇOCUKLARIN HAYAL GÜCÜNÜ GELİŞTİRMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR
 • BEYHANASMA
  • BEYHAN ASMA
  • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
  • 8 Haziran 2015 - 17:35:45

— Kitap okumak: Birlikte hikâye okumak, çocuğunuzun hem hayal dünyasını hem de kelime ve görsel imaj haznesini zenginleştirir. Bir korsan gemisini görmeden nasıl hayal edebilirsiniz ki? Hikâye kitabı okurken ara ara durun, resimleri birlikte keşfedin ve konuşun. Hikâyenin sonunu kendisinin oluşturması için çocuğunuzu teşvik edin ve cesaretlendirin. Dünya hakkında okuyun, ona olabildiğince çok şeyin resmini gösterin ve en çok ilgisini çekenlerin üzerinde daha detaylı durun.
— Hikâyeler paylaşmak: Çocuğunuzun hayal gücü için kendi yarattığınız hikâyeleri ona anlatmak da birlikte kitap okumak kadar yararlıdır. Çocuğunuzu hikâyenin başkahramanı yapmak kendilik duygusu gelişimi için faydalı olur. Zaman zaman bu üretilenler çılgın içerikli hikâyeler olabilir. Bu, onun gerçek ve fantezi arasındaki farkı henüz tam olarak kavrayamadığından ve bu konudaki anlayışının sınırlı olduğundan kaynaklanır. Onun yaratıcılığından keyif alın ve ona katılın. Ama eğer çocuğunuz tuvaletten çıkan canavar hikâyeleriyle kendisini korkutuyorsa, neyin gerçek olup neyin olmadığını açıklamak için araya girin.
— Çocuğun sanat aktivitelerinden keyif almak: Çoğu okul öncesi dönemdeki çocuk için malzemeleri keşfetmek sanat aktivitelerinin en önemli kısmıdır. Ona sunduğunuz malzemelerle ilgilenirken (su, hamur, kil, kum, boyalar, kâğıtlar, düğmeler, kurdeleler…) siz bu sürece saygı duyun. Zaten, onun için renkli kâğıda yapıştırılmış bir parça tahta bile iyi bir sonuçtur. Bitmiş kuklasının şuna veya buna benzemesi gerektiğini duymaya ihtiyacı yoktur, bunu istemez de. Resimleri bile çoğunlukla sayfada çizgiler ve şekillerden oluşacaktır (temsili çizimler 4 yaş ile birlikte başlar). Çocuğunuz bir resim yaptığında ne olduğunu tahmin etmeye çalışmak yerine, sizin için bu resmi kendisinin yorumlamasını isteyin. Her zaman onu yaptıkları konusunda cesaretlendirin ki yaratıcılığı tüm hayatı boyunca sağlıklı gelişebilsin.
– Müzik: Çocuğunuz henüz piyano derslerine hazır olmasa da, dünyasını müzikle doldurabilirsiniz. Birlikte çeşitli müzikler dinleyin ve onun da şarkı söyleyerek, dans ederek veya oyuncak enstrümanları çalarak katılmasını sağlayın.
— Hayali oyunu desteklemek: Çocuklar kendi gerçek ve fantezi hayatlarında yarattıkları dramalardan çok şey öğrenirler. Bu şekilde sosyal becerilerini ve dil becerilerini geliştirirler. Üzgün, mutlu, korkmuş ya da güvenli hissetmeyi içeren senaryoları oynarken duygusal problemlerini çözerler.

— Araç-gereç sağlamak: Okul öncesi çocuklar değişik rollere girmeyi sevdiklerinden (ebeveyn, bebek, evcil hayvan), oyuncak kasa ya da beşik gibi basit objeler onun yaratıcı oyununu canlandırmak için tek ihtiyaç duyacağı şeyler olabilir.
— Bilgisayarı akıllıca kullanmak: Bilgisayarın resim çizme, boyama, görüntülü hazine avı ve müzik içerikli çocuk programları gibi kaliteli işlevlerinden yararlanın. Ayrıca ilgi çekici konu ve resimleri takip etmek için internet yararlı olabilir. Mesela değişik kültür ve fikirleri tanıtmak için…
— TV zamanını sınırlamak: Ne kadar az o kadar iyi denebilir. Tabi ki bazı eğlenceli ve eğitici programlar var ve bunlar uygun zamanlarda izlenir ama aşırıya kaçılmamalıdır. Filmler ve eğlence programları kendi içeriklerini sunduklarından hayal gücünü sınırlarlar. TV’yi elektronik bir bakıcı gibi kullanmamak gerekir. Bunun yerine oturun çocuğunuzla birlikte izleyerek, durup soru sorun, fikirler üzerinde konuşun ve onun en çok neyle ilgilendiğini fark etmeye çalışmak gerekir.

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz