MELİKGAZİ BELEDİYESİNDEN ÖSYM TERCİH BÜROSU HİZMETLERİ

MELİKGAZİ BELEDİYESİNDEN ÖSYM TERCİH BÜROSU HİZMETLERİ

BAŞKAN ÇELİK’TEN “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ

BAŞKAN ÇELİK’TEN “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ

BAŞKAN ÇELİK İLE YATIRIM TURU

BAŞKAN ÇELİK İLE YATIRIM TURU

SERİ KATİL HAMDİ KAYAPINAR TUTUKLANDI

SERİ KATİL HAMDİ KAYAPINAR TUTUKLANDI

MİNİKLER BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’I ZİYARET ETTİ 

MİNİKLER BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’I ZİYARET ETTİ 

ÇOCUKTA GENİŞ BİR HAYAL DÜNYASI İÇİN KİTABIN YERİ
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 18 Mart 2015 - 14:14:31

Geçenlerde bir yazı okumuştum nerde/ne zaman hatırlamıyorum. Fakat aklımda kaldığı kadarı ile bireyde kitap okumanın işlevinin/görevinin (tv /pc vs gibi iletişim araçları) yeri doldurulamıyor diye.  İnsan beyni kelimeler ve o kelimelerin çağrışımları ile çalışır. Örnek ev dendiğinde evin zihinde tasavvurunu (hayalini) oluşturur, bu oluşturduğu ev nesnel bir ev değildir.

Yani bireyden bağımsız bir ev hayali değildir. Bu ev tasavvuru bireye hatıralarını, evin biçimini, rengini, konuşmaları, evde yaşayan kişileri vs birçok yönden çağrışım yaptırır. Birey hayal kurarken duygu/renk/ses vs duyu organlarının tüm olanaklarını işe koşar ve mükemmel bir tasarım ortaya çıkarır. Beynin bu çalışma metodunu cevap veren tek şey metinlerdir yani kitaplardır.

Çocuğumuza okutacağımız kitaplar sadece gerçekliğe bağlı olmamalıdır. Zaman, mekân, renk, koku ve sesler yönünden kışkırtıcı, kabartıcı kitaplar olmalıdır. Çocuk kitabın içine girdiğinde farkında olmadan olay akışı içerisinde beyninin farklı yönleri aynı anda çalışmalıdır.

Çocuğumuz birkaç kitap okuduktan böyle mükemmel bir hayal gücüne olaşmasını beklemeliyiz. Böyle bir hayal gücüne ulaşması için bireyden bireye farklılık gösterse de okunması gereken yüzlerce kitaptan bahsediyoruz. Bu birkaç yıl yapılacak düzenli kitap okumayla ancak oluşabilir. Veya çocuğun etrafında (çocuk küçükken )hikâye edici yeteneğine sahip bir birey varsa çocuk hayal dünyasını erken yaşta kurabilir.

Aslında en iyi metinler/kitaplar tarihin derinliklerinden ahlakla/zekâyla/deneyimle süzülmüş, oluşturulmuş metinlerdir. Bunlar masallar, halk hikâyeleri, destanlar, efsanelerdir.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz