ERÜ, YURTİÇİ AKADEMİK DANIŞMAN TOPLANTISI’NA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

ERÜ, YURTİÇİ AKADEMİK DANIŞMAN TOPLANTISI’NA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

SANATÇILARDAN TÜRK MÜHENDİS REMZİ BAŞBUĞ’UN BAŞARISINA DESTEK YAĞIYOR

SANATÇILARDAN TÜRK MÜHENDİS REMZİ BAŞBUĞ’UN BAŞARISINA DESTEK YAĞIYOR

GÖÇER ADD’DE “SİS EKO TREKKİNG VE KÜRESEL ISINMA” ÜZERİNE KONUŞTU

GÖÇER ADD’DE “SİS EKO TREKKİNG VE KÜRESEL ISINMA” ÜZERİNE KONUŞTU

KOCASİNAN BELEDİYESİ’NDEN ÖZEL EĞİTİM GEREKTİREN ÇOCUKLARA SPOR DESTEĞİ

KOCASİNAN BELEDİYESİ’NDEN ÖZEL EĞİTİM GEREKTİREN ÇOCUKLARA SPOR DESTEĞİ

ÇELİK, SAHABİYE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

ÇELİK, SAHABİYE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

ÇOK ÖNEMLİ KONU…

Bana göre çok önemli bir konu var siyaset gündeminde. Onu yazmak için sabırsızlanıyorum ama ön incelemem ve fikir alışverişi işlemlerim daha bitmedi. Bitsin yazacağım, çünkü gerçekten önemsiyorum.

Siyasette bazı eylemlerin, gelecekte ne gibi sonuçlar doğuracağı konusunda isabetli tahminlerde bulunabilmek, her babayiğidin harcı değildir. Sezgi ve bağlı olarak öngörü yapabilmek, başlı başına marifettir. Kısaca biz bu davranış yetisine “Geleceği görebilmek” diyoruz.

Siyasette ne kadar çok isabetle geleceği görebilir ve ona göre davranışlarınızı, söylemlerinizi belirler ve karar verirseniz, o derece başarılı olursunuz.

Bunun günlük hayattaki benzemesi, satranç oyunudur. Ya da briç benzetilebilir. Her iki oyunda da hamleniz, sonuca etki eder. Hele ki satranç oyunu…

Dediğim gibi, incelemem bitsin, yazacağım…

XXX

Bugünkü (Dünkü) yazısında Ertuğrul Özkök, yazılarında Erdoğan’dan söz eden yazarları sıralamış. Eğer Anadolu basınını da sıraya katsalar, hiç kuşkusuz birinciliği ben alırdım, her yazımda söz ediyorum çünkü.

İşte bir tane daha…

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bankaların kredi faizlerinin çok olduğunu belirtti ve şöyle dedi…

“Bankaların kredi olayındaki tutuculuğunu kesinlikle aşacağız. Kesinlikle sıkıştıracağız. Devlet bankaları başta olmak üzere üzerlerine gideceğiz.”

Peşinen söylemem gerekir ki, elbette bankaların kredi faizleri oldukça yüksek ve çok da kolay ulaşılabilir bir olanak değil. Bunu bir defa tescil edelim.

İsterdim ki bu tescili “Ama”sız, “Fakat”sız yapabilseydim.

Çünkü; serbest piyasa ekonomisinde talimatla, siyasi baskı ile işleri yürütmeniz mümkün değildir. Ekonomi, kendi mecrası (Yatağı) içinde yol alır ve karşılıklı kabuller ile işler.

Sormak istiyorum “Kesinlikle sıkıştıracağız” ne anlama geliyor? Tehdit mi edeceksiniz, Devlet Denetleme Kurulu’nu mu üzerlerine süreceksiniz? Yoksa bordo berelileri mi tam teçhizat salacaksınız? Hani ordu size bağlı ya…

Ekonominin en güzel yürüyüşü için gerekli olan tek şey vardır, bilmeyenlere söyleyeyim…

Ekonomi, güven ister. Eğer verirseniz güveni, mehter marşından da Itri’nin segah tekbirinden de etkili olur. Eğer dünya ekonomisi içinde olacaksanız, onun bir parçası olayım diyecekseniz, ekonomi düzeninde inanç, geri planda kalır.

Bakın, bu da önemli bir konu. Hem de Çok önemli bir konu…

Dip not: Segah tekbire de geleceğiz…

 

  • Etiketler
  • Açıklama
  • Bana göre çok önemli bir konu var siyaset gündeminde. Onu yazmak için sabırsızlanıyorum ama ön incelemem ve fikir alışverişi işlemlerim daha bitmedi. Bitsin yazacağım, çünkü gerçekten önemsiyorum. Siyasette bazı eylemlerin, gelecekte ne gibi sonuçlar doğuracağı konusunda isabetli tahminlerde bulunabilmek, her babayiğidin harcı değildir. Sezgi ve bağlı olarak öngörü yapabilmek, başlı başına marifettir. Kısaca biz bu […]
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz