15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ KUTLAMALARI

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ KUTLAMALARI

15 TEMMUZ’DA İLÇE PROTOKOLÜNDEN ŞEHİTLERE ZİYARET

15 TEMMUZ’DA İLÇE PROTOKOLÜNDEN ŞEHİTLERE ZİYARET

ALİ YILMAZ’IN EN MUTLU GÜNÜ

ALİ YILMAZ’IN EN MUTLU GÜNÜ

SARIZ MİSAFİRHANESİ YAŞAM SAĞLIYOR

SARIZ MİSAFİRHANESİ YAŞAM SAĞLIYOR

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN YARIŞTILAR

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN YARIŞTILAR

CUMHURİYET DÖNEMİ EĞİTİM SİSTEMİMİZ
  • OSMANİKİNCİ
    • OSMAN İKİNCİ
    • osmanikinci@kayserihakimiyet2000.com
    • 11 Eylül 2017 - 11:02:54

Cumhuriyet döneminde ,bir türlü Türk milli eğitiminin takip edeceği genel ve milli eğitim stratejisi, eğitim felsefesi tespit edilememiş ve devlet siyaseti haline getirilememiştir. Önce Fransız eğitim sistemi arkasından Alman eğitim sistemi ve 1950 yılından sonrada Amerika eğitim sistemi uygulana gelmiş ve halen devam etmektedir. Zaman zaman eğitimde köklü değişiklikler, reformlar yapılmıştır. Birçok eğitim şuraları toplanmış ancak milletin hissiyatına, yapısına ve dünya görüşüne göre bir eğitim politikası belirlenememiştir.

1949 yılında ABD‘ li uzman John DEWEY başkanlığındaki bir komisyon Türk milli eğitiminin temel stratejisini ve hedeflerini belirlemiştir.Bu dönemde Türkiye – Amerika arasında “ Eğitimi Geliştirme Komisyonu” adı altında bir komisyon kurulur. Bu komisyon 4 Türk uzman ve 4 Amerikan uzmandan oluşan 8 kişilik bir komisyon olup, Komisyonun başkanlığını, Amerika’nın Ankara büyük elçisi yapar. Bu komisyon Türk milli eğitim politikalarını, eğitim projelerini ve planlamaları tartışarak bakanlığa sunardı. Oylama esnasında oylar eşit çıkarsa büyük elçinin komisyon başkanı olarak savunduğu projeler kabul edilirdi. Peki, bu komisyondan “milli bir eğitim politikası ve projesi çıkabilir mi ?” çıkmadığı ortada.  Bu projeye ruh veren iki temel felsefi düşünce vardı. 1.si eğitimi eleştirel düşünce, demokrasi ve kendine güven şeklinde başlatmaktı. 2. Felsefe ise dinden soğutma ve dinden uzaklaştırmaydı.Özellikle o dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel dini dışlayan ve “Hümanist” anlayışı benimseyen bir ruhu sisteme yükledi. Avrupa’dan ithal edilen eğitim sistemi istenilen başarıyı vermeyince bunun yerine Amerikan eğitim sisteminin geçmesi kabul edildi.Amerikan eğitim sistemi ise Batı hayranlığını ve Marksist ideoloji öğretisini ön plana çıkardı.

Türk milletinin yaşam tarzını ve hayat felsefesini bilmeyen insanlar,uzmanlık adı altında bakanlıklara sızarak eğitim sistemlerini milli olmaktan çıkarmışlardır. Bu komisyonlar hala birçok bakanlıkta özellikle milli eğitim bakanlığında çalışmalarını sürdürmektedirler.Bunlar yabancı eğitim uzmanı olarak görevlerini devam ettirmektedirler. Son zamanlarda 4+4+4 eğitim sistemi, SBS’den 6 merkezi sınava geçiş projelerinin hazırlanmasında bu uzmanların etkisi payı olduğu kanaatindeyim. Şu anda eğitim sistemimiz karmakarışık, anlaşılmaz, güven vermez bir durumdadır. Bundan ne okul idarecileri, ne öğretmenler, ne öğrenciler ve nede veliler memnun değildir. Herkesin kafası karışıktır.

TÜRK MİLLİ EĞİTİMİ TEMEL STRATEJİSİ NASILOLMALIDIR?

Türk milli eğitim stratejisi, felsefesi ve ruhu “inanç temelli” manevi değerlere bağlı, bir medeniyet anlayışını kapsayan ve ideolojisi olan bir eğitim sistemi olmalıdır, bu sistem yetiştireceği insan tipini, hedefini,ruhunu ve amacını kapsar şekilde olmalıdır. Bu sistem sık sık değiştirilmemeli, eğitim şuraları ile belirlenen ve alınan kararlar milletin yaşam tarzını, hayat felsefesini ve göreneklerini dikkate almalıdır. Sistem evrensel değerleri ve eğitim teknolojilerini dikkate almalıdır. Bu sisteme merhamet, saygı, sevgi, acıma ve bir ölçü konulmalıdır. Bu sistem milli şuur, milli hafıza oluşturacak biçimde düzenlenmelidir. Milli hafızada kayıtlı olan ve milletin hayrına olan plan ve programlardan da istifade edilmelidir. Selçuklu ve Osmanlı eğitim sistemleri yeniden incelenmeli, başarılı yönleri bu sisteme dâhil edilmelidir. Dünyada başarılı olan ve iyi vatandaşlar yetiştiren eğitim sistemlerinden de istifade etmeye açık olmalıdır.

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz