Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
OSMAN EFKERE

DAHA EVLA

Bu haber 07 Şubat 2019 - 11:34 'de eklendi ve 24 kez görüntülendi.
DAHA EVLA

Hz. Muhammed’in değerli sohbetlerine iştirak eden yüce sahabilerden ve aynı zamanda Peygamberimizin müezzinlerinden Abdullah bin Ümmi Mektum (Allah hepsinden razı olsun) Hz. Peygamberimize bir gün şöyle diyor ya “Resulullah benim yardımcım olduğu halde hiç bir zaman yardımını göremiyorum evimle mescidin arası dikenli ve patika bir yoldur. Benim durumum sizce malum gözlerim görmüyor, benim bu durumda namazımı evde kılmama müsaade var mıdır? “

Cihan peygamberi bunun üzerine, Abbdulah Ümmü Mektum’a “Ey Abdullah sen ezanı duyuyor musun?” Abdullah “Evet Ya Resulallah”. Peygamber S.A.V “Senin namazın evinde değil de mescid de” kılman daha evladır” diye buyurdu.

Buradan anlaşılıyor ki insan mümkün olduğu kadar fara namazları için camiye gidip kılması daha evla olduğunu ifade etmektedir.

**

KABİR

Yüce sahabi ve Peygamberimizin ciyerpare kızı Fatıma’nın biricik efendisi Hz. Ali annesi, Esedin kızı (Fatıma) son zamanları İslam’ı kabul etti ve imkân nisbetinde İslami hayatına yansıtmaya başladı. Hz. Peygamber bu vefalı kadından görmüş olduğu iyiliğe karşılık olsun diye bir iyilikte bulunmak istedi. Sahabeden Ebu Naim’in babası hafızın rivayetine göre Hz. Ali’nin annesi Fatıma ruhunu teslim ettiği zaman, kabiri eşilir, defnedilmeden önce, Hz. Muhammed (S.A.V.) Efendimiz kendi eli ile kabre koymak ister. Kabre mevtayı koymadan evvel kendisi (Peygamberimiz) kabre iner kendi giymiş bulunduğu hırka-i saadetini çıkararak kabre serer, kendi eli ile Hz. Ali’nin annesini kabre indirerek yerleştirip bizzat kendi eli ile toprak örter. Ancak Hz. Peygamber kendi hırkasını çıkartıpta kabre Fatıma’nın altına sermesinin hikmetini anlamayan sahabeyi kırar, niçin böyle yaptın Ey Allah’ın Rasulü dediler?

Hz. Peygamber, onun benim üzerinde çok hakkı vardır. Hırkamı serdim ki cehennem ateşi Fatıma validemize dokunmasın, çünkü benim vücuduma” temas edeni cehennem yakmaz, kabri geniş ve cennet bahçelerinden biri olsun dedim.”

Kanaatime göre Fatıma’dan başkası için kabrin genişlediğini görmedim der ve şu mealdeki ayeti kerimeyi okur; (TAKVA SAHİBLERÎ CENNETLERDE VE IRMAKLARIDIR, GÜÇLÜ PADİŞAHIN HUZURUNDA DOĞRULUK KOLTUKLARINDA MEMNUNLUK İÇİNDEDİRLER, kamir 54,55). Yukarıdaki makaleden anlaşılıyor ki Hz. Peygamberin mübarek vücudunu temas eden her hangi bir cismi ne olursa olsun cehennem ateşinin yakmayacağı, anlaşılmaktadır. Yani Allah, dostunu koruduğu gibi, dostunun dostunu da koruyacağı beyan edilmektedir. Allah cümlemizi Allah’ı ve Peygamberi sevenlerden eylesin. Amin.

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA