KAYSERİSPOR, BAŞAKŞEHİR’E KAYBETTİ 2-1

KAYSERİSPOR, BAŞAKŞEHİR’E KAYBETTİ 2-1

ÇOLAKBAYRAKDAR, “DÖNÜŞÜMLE KOCASİNAN, DAHA DA GÜZELLEŞECEK”

ÇOLAKBAYRAKDAR, “DÖNÜŞÜMLE KOCASİNAN, DAHA DA GÜZELLEŞECEK”

MELİKGAZİ KIYAFET EVİ HİZMET VERMEYE BAŞLADI…

MELİKGAZİ KIYAFET EVİ HİZMET VERMEYE BAŞLADI…

70 YAŞINDAKİ ADAM TARLADA ÖLÜ BULUNDU

70 YAŞINDAKİ ADAM TARLADA ÖLÜ BULUNDU

ERÜ’DE “4. ULUSAL ECZACILIK ÖĞRENCİ KONGRESİ FARMAKON ERCİYES 2018” BAŞLADI

ERÜ’DE “4. ULUSAL ECZACILIK ÖĞRENCİ KONGRESİ FARMAKON ERCİYES 2018” BAŞLADI

DEDE KORKUT HİKAYELERİ VE YAŞAR DURAN
  • EMRAHBEKÇİ
    • EMRAH BEKÇİ
    • EBEKCi@kayserihakimiyet2000.com
    • 7 Temmuz 2017 - 15:23:21

Milli tarihimizin derinliklerini hakikat fenerleri ile aydınlattığımız vakit, karşımıza muhteşem nasihatler bırakan büyük insanlar çıkacaktır. Edebiyat ve tarih milletimizin atiye taşınması gereken en büyük hazinelerindendir.
Erken dönem Türk Milletinin yaşayış, töre, örf, adetlerini günümüzde en yalın şekilde ‘’Dede Korkut Hikâyeleri’’ olarak okuyup-anlatmaktayız. Asırlar önce günümüze seslenen Dede Korkut kimdir? Hakkında yapılan araştırmalar nelerdir? Günümüzde ise yapılan araştırmalar var mıdır? Soruları tazeliğini koruyan sorulardır. Bu genel bilgilendirici yazımın amacı; ana hatlarıyla ‘’Dede Korkut’ hakkında okuyucularımıza bilgi aktarmaktan ibarettir.
DEDE KORKUT KİMDİR?
’Dede Korkut Hikâyeleri’ne adını veren Dede Korkut hakkında elimizde net vesikalar bulunmamakla birlikte, birçok rivayet söz konusudur. Bu rivayetlerin başlıcalar: efsanevi bir kişi olduğu, ‘Kopuz’ denilen çalgı aletini ilk icat eden olduğu bilinmektedir.
Dede Korkut’a mal edilen ‘hikâyeler’ Eski Türk boyları arasında sosyal hayatın bir parçası olan ve hekimlik, şairlik gibi birçok görevleri bulunan ozanlara benzeyen Dede Korkut, genellikle güç işler karşısında danışılan bilge bir şahsiyet olarak görülür.
Dede Korkut Hikâyelerinin toplandığı kitabın adı: Kitab-ı Dedem Korkud ala Lisan-ı Taife-i Oğuzan’dır. Kitabın asıl nüshası Almanya’da Dresden Kütüphanesi’ndedi. Heinrich Friedrich Von Diez 1815 yılında ilk defa eseri bilim dünyasına tanıtmıştır. Daha sonra Theodor Noldocke 1859’da eser üzerinde çalışmalar yapmış, 1892’de W.W. Barthold bazı çalışmalarda bulunmuştur.
Görüldüğü üzere Dede Korkut üzerine yapılan araştırmalar ‘Oryantalistler’ tarafından ilk olarak başlatılmış, Kilisli Muallim Rıfat Bilge 1916 yılında hikâyeleri Arap harfli olarak yayınlamıştır. Daha sonra Orhan Şaik Gökyay ‘’Dedem Korkud’un Kitabı’’ adlı eseriyle metni yeni harflere aktarmış, düzeltmeler ve metnin anlaşılmasını sağlamıştır.
1950 yılında Ettore Rossi başlangıç kısmına ait ifadeler ile altı hikâyeden oluşan ikinci bir nüshanın Vatikan Kütüphanesi’nde bulunduğunu duyurmuş, hikayelerin İtalyanca çevirisi ile Vatikan nüshasının kopyasını bir kitap haline getirmiştir.
1958 yılında Muharrem Ergin, Dede Korkut Kitabı hakkında ilk bilimsel çalışmayı yapmıştır. Dresten yazması esas alınan karşılaştırmalı yayında Vatikan yazmasındaki farklar gösterilmiş, bazı düzeltmelerde bulunulmuştur.
Dede Korkut üzerine günümüzde ilerleyen yaşına rağmen 10.000 sayfadan fazla yabancı ve yerli araştırma ve incelemeyi okuyan bir değerli büyüğümüz bulunmakta. Kendisinin hedefi gelecek 3 sene içerisinde, farklı bir yazım tarzıyla hikâyeleri günümüz gençlerin ve atideki gençlerin zihinlerinde severek sindirecekleri şekilde kitap haline getirmek.
Bu büyüğümüz Kayseri Tomarza ilçesinden Anadolu’ya açılıp, Avrupa başta olmak üzere Orta-Asya kültür ve yaşayışını yerinde etüt etmiş Sayın Yaşar Duran…
Kendisinin kadim mazisinden gelen bir güç ile beslendiğini hissedenlerdenim. Gelecek 3 sene içerisinde, hem akademik camiaya, hem de gelecek kuşaklarımıza bırakacağımız çok değerli bir eserin çıkacağını şimdiden müjdeleyerek, eseri harf harf; cümle cümle oluşturan Sayın Yaşar Duran Beyefendiye şimdiden kolaylıklar dileyerek sağlık sıhhat diliyorum.
Saygılarımla.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz