Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
FARUK ERGAN

DİLİNİ TUTMAK……!

Bu haber 28 Aralık 2018 - 11:24 'de eklendi ve 55 kez görüntülendi.
DİLİNİ TUTMAK……!

Sonunu düşünerek gelişigüzel konuşmaktan sakınmak, ölçülü konuşmak, rastgele konuşmamak.

Dilini tutmayanların veya tutamayanların başına neler geldiğini duymadın mı, okumadın mı ve yaşananları görmüyor musun? Yaşanan bir sürü olumsuzluklar tecrübe ile sabittir, “söz, ağızdan çıkana kadar senin esirin, söz ağızdan çıktıktan sonra sen, sözün esirisin”, kimse yok gibi veya tüm insanları yok sayarak yaşama hakkını, herkese hakaret etme yetkisin nerden alıyorsun, kimsin sen? Kişilere, kurumlara, inançlara ve ırklara sürekli hakaret ediyorsun, hiç de yüzün kızarmıyor ama zarar veriyorsun.

Defterdar Sarı Mustafa Paşa’nın, “Devlet Adamına Tavsiyeler” kitabından bir bölüm de şöyle der. Devlet Adamı, kişisel düşünce sistemini kuracak kadar yaşlanmış olan ama her konuda düşündüklerini ille de söylememeyi (yani çenesini tutmayı) başarabilen kişidir. Yine bir başka tavsiyesi, Gerçek Devlet Adamı odur ki, kendi hırsı ve toplum yararı arasında denge kurabilir, toplum zararını doğuracak her davranıştan sakınır. Onun kişisel hırsı, toplum yararının başladığı yerde biter. Devlet adamı olmayan politikacı, Devletin kendisine ait olduğunu sanır.

Her ne kadar Devlet Adamına tavsiyeler olsa da, aklıselim her insan, bu yaşam biçimini özümser. Kişisel düşünce sistemini kendi içinde kurarsın ve kimsenin inancına, özel hayatına, siyasi düşüncesine ve sempati duyduğu partiye saygısızlık ederek hakaret etmezsin, çeneni tutarsın. Hırsına yenilme, öfkeni kontrol et, düşüncelerin ve istediğin düzen, içinde insan sevgisi olmadığı için yaşamayacaktır. Eleştir, yorum yap, tavsiyelerde bulun ama zıvanadan çıkma. Uzaktan seyrediyorum da sanki Nazi Almanları gibi üstün ırktan olduğunu sanıyorsun. “Yaratılanı severiz, Yaradan dan ötürü” sözünü dilinden düşürmüyorsun ama sadece senin Dünya görüşünden olursa o insanın hatasını görmüyorsun.Riyakarlık diz boyu, kimseyi sevmiyorsun, hiç inandırıcı değilsin.

Hayatımda hiç kimseye tepeden bakarak inancı ve yaşantısına saygısızlık etmedim, karışmadım, müdahale etmedim. Özellikle sevdiğim arkadaşlarımın değil kendilerine, sevdiklerine bile incitici söz söylemedim ve davranışlarıma dikkat ettim. Utanç duyulacak şeyleri sıkılmadan yapmak, utanmayı bir kenara bırakmak, sürekli iftira atmak ve yüzsüz olmak nasıl becerilir, nasıl yapılır anlamıyorum. Allaha şükür akıl sağlığım yerinde, kimsenin yönlendirmesi ve yönetmesiyle yaşamıyorum, doğru veya yanlış tüm kararları aile ile birlikte alıyoruz ve pişman değiliz.Sen aklını kendine sakla, oku ve okuduğunu anla, tavsiyem odur ki olabildiğince özgür yaşa, kullanılmaya izin verme.

“İnsan için en kıymetli olan şey gene insandır” BARUCH

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA