AGÜSPOR TÜRKİYE KUPASINDA YAKIN DOĞU’DAN FARK YEDİ

AGÜSPOR TÜRKİYE KUPASINDA YAKIN DOĞU’DAN FARK YEDİ

JANDARMADAN UYUŞTURUCU OPERASYONU

JANDARMADAN UYUŞTURUCU OPERASYONU

HACILAR BELEDİYE BAŞKANI EKİCİDEN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

HACILAR BELEDİYE BAŞKANI EKİCİDEN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

KALKAN: EĞİTİME HAZIRLIK ÖDENEĞİ TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARINA ÖDENMELİ

KALKAN: EĞİTİME HAZIRLIK ÖDENEĞİ TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARINA ÖDENMELİ

KİTABININ GELİRİNİ ŞEHİT VE GAZİLERE BAĞIŞLADI

KİTABININ GELİRİNİ ŞEHİT VE GAZİLERE BAĞIŞLADI

DİLTEMİZ:DÜNYA ORMANLAR AZALIRKEN, ÜLKEMİZDE ORMANLIKLAR ARTMAKTA
DİLTEMİZ:DÜNYA ORMANLAR AZALIRKEN, ÜLKEMİZDE ORMANLIKLAR ARTMAKTA

Orman fidanlıklarımızda İbreli ve yapraklı ağaçların yetiştirilmekte olduğunu söyleyen Orman Bölge müdürü Adnan Diltemiz ibreli olarak Kara çam, Sarı çam ve Sedir ağaçlarını; Yapraklı olarak ta Diş budak, Mahlep, Alıç, Ceviz, İğde, At kestanesi, Kuş burnu ve Akasya gibi fidan türlerini örnek gösterdi. 2003-2015 yılları arasında Kayseri de 690.926 dekar alanın ağaçlandırıldığını söyleyen Diltemiz toplamda […]

Orman fidanlıklarımızda İbreli ve yapraklı ağaçların yetiştirilmekte olduğunu söyleyen Orman Bölge müdürü Adnan Diltemiz ibreli olarak Kara çam, Sarı çam ve Sedir ağaçlarını; Yapraklı olarak ta Diş budak, Mahlep, Alıç, Ceviz, İğde, At kestanesi, Kuş burnu ve Akasya gibi fidan türlerini örnek gösterdi.
2003-2015 yılları arasında Kayseri de 690.926 dekar alanın ağaçlandırıldığını söyleyen Diltemiz toplamda 77 milyon 926 bin fidanın toprakla buluşturulduğunu açıkladı.
2016 yılında ise 62 bin dekar arazinin ağaçlandırıldığını ve 3.664.000 fidan dikildiğini ifade etti.
Kayseri de halen ağaçlandırılacak alanlar olduğunu vurgulayan Diltemiz ilimizin mevcut ormanlık alanının ise 166.861 hektar olduğunu belirtti. Erciyes Dağının volkanik bir dağ olduğunuda vurgulayan Diltemiz bu nedenle toprakların ormanlaşmaya elverişli olmadığını, buna paralel özellikle İç Anadolu’da düşen yağış miktarının da düşük olduğunu söyledi.
Bu olumsuzluklara rağmen bölgemizde yoğun bir şekilde ormanlaşama çalışmalarının yapıldığını 1.742.000 hektar olan Kayseri topraklarının bugün%10 kadarının ormanlık alanlardan oluştuğunu, bu rakamın Türkiye ortalamasına ulaşabilmesi için yoğun çalışmalar yapıldığını,daha modern teknolojiler kullanılmaya başlandığınıve imkanların genişletilmeye çalışıldığını açıkladı.
“Kayseri’nin ve İç Anadolu’nun ormana çok ihtiyacı var. Bunun içinse Kayseri de sağlıklı orman fidanları üretimini artırmamız gerekmektedir” dedi.
Kayseri orman fidanlığının çok modern teknolojilerle çalışıyor olmasın rağmen sahanın orman işletmesine göre çok küçük olduğunu vurgulayanDiltemizEskişehir orman fidanlığının yılda 20 milyon, Yozgat orman fidanlığının 12 Milyon, Sivas orman fidanlığının 4 milyon, Kayseri orman fidanlığının ise sadece 1,5 milyon fidan üretme kapasitesine sahip olduğunu ve bu kapasitenin Kayseri için yeterli olmadığını belirtti. Erciyes dağında ve bugün için proje kapsamında 2500 metrede fidan yetiştirme çalışmalarının da olduğunu söyleyen Diltemizbu projenin başarılı olması durumunda orman olabilir alanlarımızda artış olacak ve fidan ihtiyacımız çok daha artacaktır. Dedi.

Ormanların karbon emerek küresel ısınmayı yavaşlatan, kimyasal gazlardan ve tozlardan atmosferi temizleyen, oksijen üreten, yağışları çoğaltan, taban sularını yükselterek verimli alanları, ırmakları, akarsuları ve gölleri koruyan,taban sularını temizleyen, toprak oluşturan, mevcut toprakları zenginleştiren, ekolojik dengeyi destekleyen, ekolojik zenginliği artıran… Alanlar olmasının yanı sıra sosyal, askeri ve ekonomik (milli gelir) açılarından da çok büyük bir öneme sahip olduğunu vurguladı.
Fidan dikimi ve eğitim hususunda ise her okulun orman fidanlığını ziyaret edebileceğini, herkesin fidan dikebileceğini ancak fidanların uygun yerlere dikilmesi gerekli olduğunu söyledi.
Diltemiz otlak alanlara fidan dikerseniz hayvanlar yapraklarını yer ve fidanlarfotosentez yapamayacağından dolayı kurur. Fidan otlaklara ve tarım arazilerine dikilmemelidir. Fidan dikerken bölge, rakım, kökün suya ulaşa bilirliği ve toprağın durumu dikkate alınmalı, yükseltiye, toprağın durumuna ve daha önceden dikilmiş olan fidanlar varsa onların konumuna uygun fidanlar dikilmelidir. Dedi.
Orman çalışması başlamış olan yerlere ise oradaki dikim akışına uygun hareket edilmelidir diyerek sözlerine devam eden Diltemiz”biz zaten her insanımız fidan diksin diye Mart aylarında ücretsiz fidan dağıtıyoruz. Bu hususta tabela çakmadan hatıra ormanları konumuna uygun bir şekilde desteklenebilir, ormanlık alanlar yine dikim akışına uygun olarak desteklenebilir, ekili ve otlak alanlar dışındaki yerler desteklenebilir. Dedi.
Zaten, ağaçlandırmayı köylüyü yerinde kalkındırmak maksadı ile orman kooperatifleri ve orman köylüleri ile gerçekleştirdiklerini, ayrıca isteyen her vatandaşa fidanlıkta yetişen her tür fidanı sattıklarını (düşük bir ücret karşılığı), ihale usulü ile ağaçlandırma alanları oluşturduklarını (Ör: yol kenarları) ve kendilerinin diktiklerini söyleyen Diltemiz orman işletmesinin kapılarının her vatandaşımıza açık olduğunu vurguladı.
İnsanlardan özellikle ormanlık alanlarda ve ormanlık alanlara yakın yerlerde ateş yakılmamasını da (piknik amaçlı, ya da gevenleri yakmak gibi…), isteyen Diltemiz “ormanlık alanlar humus birikiminden dolayı çok kalınca ve yanabilir bir katmandan oluşmaktadır. Bu nedenle ateş söndürüldükten sonra da alt yanma devam eder ve saatler sonra sönmüş olan ateş tekrar alev alır” dedi.
Ayrıca güneş ışıklarını yansıtmakta olan cam kırıkları, şişeler ve parlak metallerde yangınlara sebebiyet verebilmektedir. Şeklinde konuşanDiltemizormanlık alanlarda sigara dahi içilmemelidir. Araçla ya da yaya olarak geçerken sigara izmaritleri, cam şişeler ya da parlak metaller çevreye atılmamalıdır. Dedi. Özellikle boyları üç metreden daha küçük olan ormanlık alanlara hayvan sürüleri girdiğinde, orman yakınlarında geven ya da piknik ateşi yakıldığında vatandaşlarımızın 177 hattını arayarak bilgi vermelerinin ormanlarımızı korumak açısından çok büyük bir önem arz ettiğini söyledi.
Ormanlık alanların çoğalması ve orman bilincinin yükselmesi için her türlü faaliyeti desteklemekte olduklarını belirten Diltemiz her sene halka fidan nasıl ekilir broşürleri ile birlikte fidan dağıtımıyapılmasının yanı sıra, okullarda “TOHUMDAN FİDANA, FİDANDAN ORMANA” ismi altında teorik ve uygulamalı çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Çeşitli okullarda, spor kulüplerinde, spor gruplarında teorik ve uygulamalı tabiat dersleri veren Sn. Mustafa Göçer’e de tabiatla ilgili faaliyetlerinden ve bu röportajdan dolayı teşekkür eden Diltemiz 1973 ormanlık alanımız 20.12 milyon hektarken (%26), 2015 senesinde bu miktar 22.3 milyon hektara çıkmıştır (%28.6). Ülkemizin dünya genelinde ormanlık alanlarını artırmakta olan seçkin ülkelerden biridir. Bugün ülkemiz ve Avrupa kıtası hariç dünyanın her yerinde maalesef ormanlık alanlar azalmaktadır diyen Diltemiz ormanlaşma ve orman bilincinin yükseltilmesi hususlarında bireysel ya da kurumsal her türlü olumlu girişimi desteklediklerini söyleyerek sözlerini noktaladı.MUSTAFA GÖÇER

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz