KAYSERİSPOR 10 KİŞİ KALDIĞI MAÇTA BJK İLE PUANLARI PAYLAŞTI:1-1

KAYSERİSPOR 10 KİŞİ KALDIĞI MAÇTA BJK İLE PUANLARI PAYLAŞTI:1-1

BEŞİKTAŞ ŞEHİTLERİ ANDI

BEŞİKTAŞ ŞEHİTLERİ ANDI

KIZ ARKADAŞLARINI DÖVERKEN KEŞFEDİLDİ, DÜNYA 3.’SÜ OLDU

KIZ ARKADAŞLARINI DÖVERKEN KEŞFEDİLDİ, DÜNYA 3.’SÜ OLDU

GENÇ YEŞİLAY ÜYELERİ MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE EDECEK

GENÇ YEŞİLAY ÜYELERİ MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE EDECEK

ŞEHİT OSMAN BÖRKLÜOĞLU ANILDI

ŞEHİT OSMAN BÖRKLÜOĞLU ANILDI

DİNİ SORULARA CEVAPLAR
  • YAŞARAKÇAKOCA
    • YAŞAR AKÇAKOCA
    • yasarakcakoca@kayserihakimiyet2000.com
    • 22 Haziran 2017 - 11:59:57

Bir sarraf zekatını nasıl vermelidir ? Altınların değerini hesap ederken hangi yolu izlemelidir.?
Sarraflar altının miktarını belirlerken, geçen sene zekat verilen tarihi esas alırlar. Söz gelimi, geçen sene Ramazan ayının l. Gününde zekat vermişse, bu sene 1 ramazanda elde mevcut altın esas alınarak zekat verilir. Yıl içinde artışlar ve eksilmeler dikkate alınmaz. Farklı ayarda altın varsa, her ayarın zekatı kendisinden veya değerinden verilir. Ancak nisap hesaplanırken ayar farklılığına bakılmaksızın eldeki altınların hepsi birlikte tartılır (Kasani, Bedalü’s-sanai, II,20).
Unutarak yemek içmek orucu Bozar mı ?
Unutarak yemek, içmek orucu bozmaz. Peygamber Efendimiz (s.a.s.)”Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer, içerse orucunu tamamlasın, bozmasın. Çünkü onu Allah yedirmiş, içirmiştir.” (Buhari,Savm,26) buyurmuştur.
UNUTARAK YİYİP İÇEN KİMSE, ORUÇLU OLDUĞUNU HATIRLARSA HEMEN AĞZINNDAKİLERİ ÇIKARIP AĞZINI YIKAMALI VE ORUCUNA DEVAM ETMELİDİR. Oruçlu olduğu hatırlandıktan sonra mideye bir şey inerse oruç bozulur (Merginani, el-Hidaye, Dımaşk 1427/2006, I,392)
Kusmakla oruç bozulur mu ?
Miktarı ne olursa olsun kendiliğinden kusmakla oruç bozulmaz. Aynı şekilde mideden ansızın ağza yükselip tekrar mideye dönen şeyler de oruca zarar vermez. Kişinin kendi isteği ile ağız dolusu kusması halinde oruç bozulur.
Nitekim Hz. Peygamber (S.A.S.); “ Oruçlu kimse kendine hakim olamayarak kusarsa ona kaza gerekmez. Her kim de keödi isteği ile kusarsa orucunu kaza etsin .” (Ebu Davud,Savm,32) buyurmuştur.
Merhem ve ilaçlı bant kullanmak orucu bozar mı?
Deri üzerindeki gözenekler ve deri altındaki kılcal damarlar yoluyla vücuda sürülen yağ, merhem ve benzeri şeyler emilerek kana karışmaktadır. Ancak cildin bu emişi , çok az ve yavaş olmaktadır. Diger taraftan bu yeme ve içme anlamına da gelmemektedir. Bu itibarla, deri üzerine sürülen merhem, yapıştırılan ilaçlı bantlar orucu bozmaz (Merginani, el-Hidaye, 1, 123).
BİR DUA : “Allah’ım! Benim yaratılışımı güzel kıldığın gibi ahlakımı da güzelleştir.”
(İbn Hanbel, 1, 403).

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz