KAYSERİSPOR LİSANSLI ÜRÜN MAĞAZASI AÇILDI

KAYSERİSPOR LİSANSLI ÜRÜN MAĞAZASI AÇILDI

AFRİN OPERASYONU BAŞARI İLE SÜRÜYOR

AFRİN OPERASYONU BAŞARI İLE SÜRÜYOR

AK PARTİ İLÇE TEŞKİLATINDAN İSTİŞARE TOPLANTISI

AK PARTİ İLÇE TEŞKİLATINDAN İSTİŞARE TOPLANTISI

KADIN KOLLARININ MAHALLE BAŞKANLARI TOPLANTISI YAPILDI

KADIN KOLLARININ MAHALLE BAŞKANLARI TOPLANTISI YAPILDI

DEDEOĞLU, EĞİTİM BİR SEN SENDİKASINI ZİYARET ETTİ

DEDEOĞLU, EĞİTİM BİR SEN SENDİKASINI ZİYARET ETTİ

DİNİ SORULARA CEVAPLAR
  • YAŞARAKÇAKOCA
    • YAŞAR AKÇAKOCA
    • yasarakcakoca@kayserihakimiyet2000.com
    • 13 Temmuz 2017 - 12:02:15

Kredi ile ev, araba veya başka ihtiyaçları almak caiz midir ?

İslam’da faiz kesin olarak haram kılınmıştır. Bir zaruret olmadıkça faiz almakta faiz vermekte caiz değildir. Ev, araba vb. menkul yada gayrimenkul şeyleri satın almak üzere alınan faizli kredilerde böyledir.
Belirlenen faiz oranının,enflasyon oranında ya da altında olması sonucu değiştirmez. Zaruret ise kişinin kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu bireylerin sağlık ve gaüvenlik içinde yaşamalarını sağlayan vazgeçilmezlerdir.
Menkul ya da gayrimenkul sahibi olmak isteyen, ancak yeterli maddi imkanı bulunmayan bir kimse, her hangij bir kişi ya da kuruluşun vekaletini alarak bir menkul ya da gayrimenkuü müvekkili ile ortak olmak üzere sözlü olarak satın aldıktan sonra, söz konusu kişi ya da kuruluş kendi payını vadeli olarak anlaşacakları bir fiyat üzerinden ihtiyaç sahibi olan ortağına satabilir. İdeal olan, alım satım akdini kayda geçirmek ise de , sözlü olarak yapılan alışveriş akitleri de geçerlidir.

Gayrimeşru yolla sağlanan kazantan zekat vermek gerekir mi?

Gayrimeşru yolla sağlanan kazancın sahibi belli ise, bu kazancın sahibine iade edilmesi; belli değil ise, karşılığında sevap beklemeksizin yoksullara veya hayır kurumlarına verilerek elden çıkarılması gerekir (Serahsi, el-Mebsut II, 112)Bu itibarla, gayrimeşru yolla elde edilen kazancın tamamı ya sahibine iade edilerek veya hayır yolunda haercanarak elden çıkarılacağından, zekat verilmesi söz konusu değildir.

Bir öğrencinin burs olarak aldığı para nisap miktarına ulaşırsa zekat vermesi gerekir mi ?
Borcu ve temel ihtiyaçları dışında 80,18 gr. Veya daha fazla altına veya bu değerde altın değerinde para veya ticaret malına sahip olan bir kimse, buna malik olduğu günden itibaren üzerinden bir yıl geçtiğinde zekat vermekle yükümlü olur(Mevsili el – İhtiyar.,I,99) zekata konu olan paranın alınan yardımlardan ve burs paralarından oluşması durumu değiştirmez.

BİR DUA : “Bizi dosdoğru yola ilet; nimetine erdirdiklerinin yoluna; gazaba uğramışların yoluna da, doğrudan sapmışların yoluna da değil! “ (Fatiha, 1/6-7)

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz