HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

DON CAMPBELL VE MOZART ETKİSİ
 • BEYHANASMA
  • BEYHAN ASMA
  • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
  • 4 Eylül 2015 - 18:41:20

Müziğin iyileştirici gücü üzerine bugüne kadar, ünlü Amerikalı yazar Don Campbell’in yazdığı, belki de en kapsamlı kitap ( Music for the Mozart Effect ) Mozart Etkisi. Müzik insan duygusunu, hislerini etkileyen en önemli unsurdur. İnsanları, heyecanlı, mutlu, cesur, yaratıcı vs. kılabilir.
Fakat müziğin tüm bunların dışında yadsınamayacak çok önemli bir etkisi daha vardır. Sesler, tonlar, ritimler, ilahiler özellikle Mozart’ın müziği zihni açar, zekâyı, yaratıcılığı geliştirir ve bedensel iyileşme sağlar.
Dünyanın birçok ülkesinde, sayısız doktor ve tedavi uzmanı Mozart Etkisini kanserden vereme, kronik hastalıklara, duygusal sorunlardan fiziksel sorunlara kadar pek çok amansız hastalığın tedavisinde kullanıyorlar.
Don Campbell bu kitabında ses, müzik ve titreşimlerin anne karnında hissedilmeye başlandığını ve yaşamın tüm evrelerinde eğitim, sağlık ve bunun gibi birçok alanda etkisini gösterdiğini dile getiriyor. Bununla ilgili bir sürü deney ve testler yapılmıştır. Bizzat bunlarla ilgili birkaç kanıtlanmış örnek vermek istiyorum. Bunlardan bazıları şunlar:
Yapılan deneyde Mozart dinletilen farelerin labirentte yolarını daha rahat buldukları, Alzheimer hastalarının normale dönmelerinde faydasının olduğu belirlenmiş.
1993 yılında yapılan bir araştırmaya göre klasik müzik IQ üzerine kurulmuş.
Otuz altı lise öğrencisine her gün belli bir süre on dakika boyunca Mozart’ın bir piyano sonatı dinletilmiş ve çocukların zekâlarında gözle görülür bir şekilde artış olmuş.
Bu deneyi New Age (Yeni Çağ ) ve Dans Müziği ile denemişler ama aynı sonucu vermemiş. Bunun gibi sayabileceğimiz birçok deney örneği var.
İneklerin süt veriminin arttığı, çocukların matematiksel zekâsının arttığı gibi daha birçok Mozart Etkisi yani klasik müziğin inkâr edilemeyecek, gözle görülür sonuçlar doğurduğu aşikâr.
Deney’de Mozart dinletilen deneklerin problem çözme ve tepki verme hızlarının daha gelişkin oldukları gözleniyor. Bunda Mozart’ın karmaşık müzik yapısına beyinin farkında olmadan adapte olmasının etkisinin olduğu söyleniyor.

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz