BAKAN HULUSİ AKAR: “HEPSİ BİTECEK”

BAKAN HULUSİ AKAR: “HEPSİ BİTECEK”

SEVR YA DA LOZAN ESARET YA DA BAĞIMSIZLIK

SEVR YA DA LOZAN ESARET YA DA BAĞIMSIZLIK

MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR BÜYÜKŞEHİR’DE

MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR BÜYÜKŞEHİR’DE

TOBB KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU, HİSARCIKLIOĞLU’NU ZİYARET ETTİ

TOBB KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU, HİSARCIKLIOĞLU’NU ZİYARET ETTİ

FETÖ OPERASYONUNDA 3 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

FETÖ OPERASYONUNDA 3 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

DÜNYA ASSUBAYLAR GÜNÜ
  • MEVLÜT MÜRSELUZUN
    • MEVLÜT MÜRSEL UZUN
    • hakimiyet@kayserihakimiyet200.com
    • 17 Ekim 2017 - 11:26:42

 

Her yılın 17 Ekim günleri Dünya Assubaylar Günü olarak kutlanması Assubaylar için bir ayrıcalık değil bir haktır. Çünkü gerek devlet yetkilileri, gerekse toplum Assubayları tarif ederken Ordunun belkemiği, TSK’nin ana unsuru ve muharebe gücü olarak değerlendirmektedir. Gelmiş geçmiş tüm iktidarlar Assubayların özlük hakları durumlarını iyileştirme konusunda gerekli adımlar atılıyor, çalışmalar devam ediyor demelerine rağmen bazı düzenlemelerin dışında ne yazık ki bugüne kadar bir arpa boyu yol alınamamıştır.

Astsubay toplumu genelde vatanı ve bayrağı uğruna gözünü budaktan esirgemeyen bir toplumdur. 15 Temmuz’da meydana gelen darbe ihanetinde ülkesine karşı fedakarlığını ve kahramanlığını ortaya koyan Astsubay Ömer Halisdemir hain generali alnından vurup, sonra da şehitlik mertebesine ermesi Astsubay toplumunun bir örneğini teşkil etmektedir.

Astsubay emeklilerini bir çatı altında toplayan TEMAD deneği kurulalı 33 yıl olmuştur. Bugüne kadar bu derneği yönetmiş olan derneğin genel merkez yöneticileri özlük hakları konusunda iktidarlarla, muhalefetle ve Genelkurmay yetkilileriyle hep görüştüler. Sizin anlayacağınız çalınmadık kapı bırakmadılar. Şu bir gerçek ki 2 Temmuz 1951 yılında kabul edilen 5802 Sayılı Astsubay Kanunun kabul edilmesinin üzerinden yarım asrı epeyce geçmiş olmasına rağmen tatmin edici bir hak teslimi yapılmamıştır. Assubayların sesini kısmak neticesiz vaatlerle sistematik olarak oyalamak bugüne kadar hep devam-ede gelmiştir.

Siyasi iktidara kim gelirse gelsin, Genelkurmay ne derse onun dediğinden çıkmayan bir anlayışla Assubayları oyalama politikası takip edilmiştir.Sizin anlayacağınız Assubayların özlük haklarıyla ilgili olarak çizilen kırmızıçizgi adeta devletin değişmez politikası haline gelmiştir. Bu yönde tepkisini ortaya koyan bu günkü Genel Başkan Ahmet Keser ve bazı yüksek sesten konuşan mensuplarının cezalandırılarak orduevlerine, askeri gazinolara ve kamplara girişlerinin yasaklanmış olması son derece üzüntü vericidir.

Şuanda görevde bulunan başta genel başkan Ahmet Keser olmak üzere TEMAD yetkilileri meslek onurunu öne çıkararak çalmadıkları kapı bırakmadıkları bir gerçektir.

Assubaylıktan subaylığa geçişin usul ve yöntemlerinde bir değişikliğe gidilmesi bugün TSK için bir gerekli hale gelmiştir. 5802 sayılı eski yasada subaylık sınavına giren Assubaylar sınav kağıtlarını mürekkepli kalemle yazarlar; yetkililerce okunduktan sonra da imtihan kağıtları imha edilir denmekteydi. Hatırladığım kadarıyla TSK’de geçen yıl subaylığa geçiş sınavına 2200 Astsubay müracaat etmiş mülakata bunlardan sadece 59 kişi çağrılmış. Sizin anlayacağınız 2141 Assubayın yetersiz olduğu ifade edilmek istenmiştir. Oysa bugün çalışmakta olan Assubayların yüzde yüzü yüksek tahsilli bulunmaktadır.

Şehidi ve gazisi çok olan Astsubay toplumunu bugün 95 bin çalışan ile 125 bin emekli bir grup oluşturmaktadır. Bu toplumun bir o kadar da aile yakınlları dikkate alındığında bir milyon gibi bir meslek grubu olduğu görülmekte.

Assubayların hak ettikleri özlük hakların verilmesi yönünde temennim odur ki söylenenleri ve yazılanları tüm yetkililer duyarda yakınmalara bir nokta koymuş olurlar. Dünya Assubaylar gününün tüm Assubaylara kutlu olmasını diliyorum…

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz