TERÖR ÖRGÜTÜNÜN PROPAGANDASINI YAPAN BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN PROPAGANDASINI YAPAN BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

BÜYÜKKILIÇ’TAN HUZUREVİ ZİYARETİ

BÜYÜKKILIÇ’TAN HUZUREVİ ZİYARETİ

ATAŞ, KIRSALDAKİ VATANDAŞI UNUTMADI

ATAŞ, KIRSALDAKİ VATANDAŞI UNUTMADI

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYI YÖRÜK TOMARZA’YI ZİYARET ETTİ

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYI YÖRÜK TOMARZA’YI ZİYARET ETTİ

MELİKGAZİ AİLESİNDE BAYRAMLAŞMA

MELİKGAZİ AİLESİNDE BAYRAMLAŞMA

DURBİLMEZ’DEN NİDA TÜFEKÇİ VE TÜRKÜLERİMİZ KONFERANSI
DURBİLMEZ’DEN NİDA TÜFEKÇİ VE TÜRKÜLERİMİZ KONFERANSI

Türk Halk Müziğinin unutulmaz sanatçılarından Nida Tüfekçi “Nida Tüfekçi ve Türkülerimiz” adlı konferansla anıldı. Yozgat Eski Sinema Salonunda düzenlenen konferansta ERÜ Edebiyat Fakültesi Türk Halk Bilimi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bayram Durbilmez konuştu. Türk Halk Müziğinin unutulmaz sanatçılarından Nida Tüfekçi “Nida Tüfekçi ve Türkülerimiz” adlı konferansla anıldı. Yozgat Eski Sinema Salonunda düzenlenen konferansta Doç. Dr. […]

Türk Halk Müziğinin unutulmaz sanatçılarından Nida Tüfekçi “Nida Tüfekçi ve Türkülerimiz” adlı konferansla anıldı. Yozgat Eski Sinema Salonunda düzenlenen konferansta ERÜ Edebiyat Fakültesi Türk Halk Bilimi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bayram Durbilmez konuştu.
Türk Halk Müziğinin unutulmaz sanatçılarından Nida Tüfekçi “Nida Tüfekçi ve Türkülerimiz” adlı konferansla anıldı. Yozgat Eski Sinema Salonunda düzenlenen konferansta Doç. Dr. Bayram Durbilmez konuştu. Türkülerin doğuşu, Türk kültür mirası içindeki yeri ve Türk kimliğinin oluşumuna katkılarından da söz eden Durbilmez; Nida Tüfekçi’nin türkülerimize ruh veren bir kültür ve sanat insanı olduğunu söyledi.
Doç. Dr. Durbilmez, Nida Tüfekçi’nin uygulamalı eğitimle yeteneğini geliştirdiğini ve TRT’de, İstanbul Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda, çeşitli musıki cemiyetlerinde pek çok genç sanatçıya teorik bilgiler yanında uygulamalı eğitim vererek yetiştirdiğini belirtti.
Nida Tüfekçi’nin yalnızca Yozgat türkülerine değil, Türkiye’nin dört bir yöresindeki türkülere derlemeci, kaynak kişi, notaya alan kişi ve seslendiren sanatçı olarak hizmet ettiğini söyleyen Durbilmez, konuşmasında Yozgat yöresi türkülerinden de söz etti: “Nida Tüfekçi’nin kaynak kişi, derleyici, notaya alan, bağlaması eşliğinde çalıp söyleyen sanatçı olmak çok yönlü bir kişiliği vardır. Derleyerek, kaynak kişi olarak veya notaya alarak TRT repertuarına kazandırdığı Yozgat türkülerinden ve halaylarından bazıları şunlardır: Ağ Keçi Gelmiş de Oğlağın İster, Ak Koyun Meler Gelir, Arpa Buğday daneler, Asker Yolu Beklerim, Aşağıdan Gelir Düveler Gibi, Babına da Deli Gönül Babına, Batlıcan Oymadın mı?, Bir Çift Durna Gördüm Durur Dallarda, Bir Ok AttaınHerge Vardı, Boğazında Hakik Var, Bülbülün Kanadı Sarı, Celâl Bacada Yatıyor, Çamlığın Başında Tüter Bir Tütün, Çattılar Ocak Daşını, Dam Başında Yatıyor, Dar Köprüden Geçerken, DaşDönmüyoDönmüyo, Dersini Almış da Ediyor Ezber, Eğdim Kavak Dalını, Erkilet Altını Kölge Basma mı?, Eşme Eşdim Sabahtan, Gam Gasavet Keder Yok Olur Gider, Gine Gördüm Elif Gızın Yüzünü, Hastane Önünde incir Ağacı, İlenger Attım Bağa, İniledi dağlar Koptu Kayalar, Sabahınan Esen Seher Yeli mi?, SabahınanKalkdımSüdüBişirdim, Şu Sılayı Gece Geçtim Görmedim, Tirene Bindi de Savıştı m’ola?,Yeşil Ayna Takındın mı Beline?, Yıdız Akşamdan Doğarsın, Saçım Sarı Ben Bu Saçı Satarım, Samanlıkta Kediler, Yandan Oyna Yandan Oyna, Ağırlama, Köy Ağırlaması, Halay, Yozgat Halayı (Ağırlama)…”
Nida Tüfekçi’nin kaynak kişileri arasında pek çok âşığın, mahallî sanatçının ve yöre ekibinin bulunduğunu söyleyen Durbilmez, kaydedilmeyen türkülerin sözleri kalsa bile ezgilerinin kaybedileceğini söyledi. Konuşmasını şöyle sürdürdü: “Nida Tüfekçi’nin kaynak kişileri arasında Daimî, Ferrahî, Muhlis Akarsu, Murat Çobanoğlu, Yaşar Reyhanî gibi âşıklar, Hacı Taşan, Çekiç Ali, Muharrem Ertaş, Neşet Ertaş, Musa Eroğlu, Ali Ekber Çiçek gibi sanatçılar ve Türkiye’nin dört bir yöresinden ekipler de bulunmaktadır. Hatta AbdülvahitKüzecioğlu, Abdurrahman Kızılay, Zeynep Hanlarova gibi Azerbeycan’dan, Kerkük’ten ve Türk dünyasının başka bölgelerinden sanatçıların seslendirdikleri türkülerden bir kısmını da Nida Tüfekçi notaya alarak TRT repertuarına kazandırmıştır. Yozgat’ta yaşayan âşıklar ve mahallî sanatçılar da Yozgat yöresi türkülerini, usta âşıkların deyişlerini derleyip bu kültürel mirasımıza ustamalı söyleyerek de katkıda bulunurlarsa vefalı davranışları karşılıksız kalmaz.
Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ve Yozgat Belediyesi tarafından desteklenen programa Kültür ve Turizm İl Müdürü Metin Halıcı, Dernekler Müdürü Hakkı Yurtlu, YOFSAD Başkanı Cemil Aslan, YOYŞED Başkanı Salim Gülbahçe, Yozgat Türk Ocağı Onursal Başkanı ve Dr. Mehmet Güneş’in de aralarında bulunduğu seçkin bir dinleyici kitlesinin katıldığı konferansın sonunda Efkan Zeki, Mustafa Teker, Hazanî gibi mahallî sanatçılar ve âşıklar da türküler söyledi. Erzurumlu âşıklardan Selâmî Yağar ve Ali Serhatî’nin atışmaları büyük ilgi gördü. (Kurum Haber)

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz