Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
FARUK ERGAN

DÜŞMEK……!

Bu haber 28 Eylül 2018 - 11:55 'de eklendi ve 44 kez görüntülendi.
DÜŞMEK……!

Durduğu, tutunduğu, bulunduğu yerden ayrılarak veya dayanağını, dengesini yitirerek yukarıdan aşağı inmek demektir.

Sevgili dostlarım, fiziki anlamda düşmekle yani canlı veya cansız bir şeyin yukarıdan aşağılara düşmesiyle, manevi yönden düşmenin farkını veya benzerliğini yazmaya çalışacağım.

Bir insan ağaçtan düşer, kolu kırılır veya ayağı kırılır tedavi edilir iyileşir (tabi ki ölmemişse) yaşamına devam eder ve her hangi bir sorun olmaz. Bir insan, yüz kızartıcı suç işlerse, uzun yıllar çalıştığı bir firmaya veya bir bankaya, çeşitli sebeplerden dolayı ödeme yapamazsa, tedavisi veya telafisi olamaz. Yüz kızartıcı suç işlediyse toplum içine çıkamaz dışlanır, uzun yıllar çalıştığı firmadan mal alamaz, bankadan kredi kullanamaz ticari itibarı zedelenir veya biter, firma yöneticileri ve banka çalışanları sırt dönmüştür, adam düşmüştür. Bir insanın ticari hayatının sonlanması demek, o insanın yaşayan bir ölü olması anlamına tam oturur, evde eşi ve çocuklarıyla huzuru kalmaz, dışarıda dostları selam almamaya veya uzaklaşmaya başlar, kardeşleriyle gereksiz ve önemsiz konuları büyüterek tartışmaya girer.

Kötü bir durum yüzünden, istenmeyen bir yerde bulunmaya mecbur olmak anlamını taşıyan, hapishaneye düşmek, tımarhaneye düşmek, hastaneye düşmek veya mahkemeye düşmek gibi yerlerin müdavimi olur ve hayatı çekilmez olarak yaşamaya devam eder. Son zamanlarda bu tür serzenişleri ve yakınmaları çok duymaya ve görmeye başladım. Korkmam ve tereddüt etmem o kadar yoğunlaştı ki, düşmelerin sayısının ve yoğunluğunun artması, topum barışı açısından hiç de güzel olmaz, belirli bir kesimin rahat etmesi toplum huzurunu sağlamaz.

Sevgili okurlar, kişilerin ve firmaların nasıl ki kredisi ve itibarı varsa, aynı şekilde ve çok daha önemli olan, Ülkelerin kredi ve itibarı da vardır. Şahıslar ve firmalarda maddi olanak ön plandayken, şahıs ve firmaların yaşamasında, olmazsa olmaz parayken, Ülkelerin, rahat ve huzur içinde yaşaması, parayla direk bağlantılı değildir.

Dünya yöneticilerinin anlık güven duyması ve sözle verdiği taahhütlere, kendini kaptırmamak, gaflete ve çelişkiye düşmemek Ülke yöneticilerinin en dikkat etmesi gereken durum olmalı. Yaşanan sıkıntılardan sonra, adeta küllerinden yeniden doğacağına, eskisinden daha büyük ve daha karlı işlere gireceğine inanmak, çok büyük ve hayırlı kazançlar elde ederek, Ülkenin geleceğini, daha aydınlık ve müreffeh yapmak liderlerin gururu olmalıdır.

Tüm sorunları sona erdirilmiş, içerde ve dışarıda tüm problemleri çözülmüş, insanların birbirleriyle barışık bir Dünyada yaşamaları ve bulundukları yerden düşmemeleri en büyük arzum olduğu gibi, bazılarının da füze hızıyla yükselmesi hayra alamet değildir. İtibarlı, gururlu ve onurlu yaşamak, insan olmanın erdemlerindendir.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA