TERÖR ÖRGÜTÜNÜN PROPAGANDASINI YAPAN BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN PROPAGANDASINI YAPAN BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

BÜYÜKKILIÇ’TAN HUZUREVİ ZİYARETİ

BÜYÜKKILIÇ’TAN HUZUREVİ ZİYARETİ

ATAŞ, KIRSALDAKİ VATANDAŞI UNUTMADI

ATAŞ, KIRSALDAKİ VATANDAŞI UNUTMADI

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYI YÖRÜK TOMARZA’YI ZİYARET ETTİ

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYI YÖRÜK TOMARZA’YI ZİYARET ETTİ

MELİKGAZİ AİLESİNDE BAYRAMLAŞMA

MELİKGAZİ AİLESİNDE BAYRAMLAŞMA

EFSANE ADAM-BOZAHMEDİN OSMAN-10
  • YÜKSELKALKAN
    • YÜKSEL KALKAN
    • YuKSELKALKAN@kayserihakimiyet2000.com
    • 10 Şubat 2016 - 17:16:08

“Benim değil, sizin ananız ağlasın! Yeter, artık! Bir de beni öldürmek için ateş ediyorsunuz!” deyip tetiğe bastı… Mavzer tüfeğinin gök gürültüsünü andıran öldürücü sesi daha kulaklara ulaşmadan, Cafer’in karnına kurşun saplanmıştı bile. Karnına önden girip arkadan çıkan kurşun Cafer’in arkasına saklanan Sami’nin kasığına saplandı… Cafer, o anda kanlar içinde yol kenarına yığılarak can verdi…  Sami, “Vay anam, yandım!”  diyerek av tüfeğini düşürüp, iki eli kasığının üzerinde diz çöküp, önünde cansız yatan Cafer Ağa’sına baktı. Sami’nin feryat sesleri yükseliyordu:

“Cafer Ağa’mı vurdu şehirli Osman, Ağamı öldürdü!” diye avazı yettiğince bağırıyordu. Sürüne sürüne Eğri Köy tarafındaki ana yola çıkmaya çalışıyordu… Feleğin rüzgârı savurup götürüyordu Osman’ı kaderinin yoluna.  “Cafer Ağa, şimdi yiğitliğini anan duysun, doyasıya ağlasın!” deyip atına binerek bölgeyi terk etti.

Silâhlı çatışmada Kurtoğlu Cafer Ağa ölmüş, küçük kardeşi Sami kasığından yaralanmıştı.

“Su testisi suyolunda kırılır”

OSMAN HAPİSHANEDE                                             

Cafer Ağanın öldüğünü, kardeşinin yaralandığını duyan köylüler:

“El yumruğunu yemeyen kendi yumruğunu ağır sanır. Bunlar ölümüne susamışlardı. Osman’a da Çerkez’in Gülsüm’e de yazık oldu. Bir avuç toprak şimdi gözünü doyursun Cafer Ağa.” dediler. “Kara haber tez yayılır” Bu haber de şehre çabuk duyulmuştu. Osman, artık kolluk kuvvetlerinden kaçmak zorundaydı… Şehir bu olayla ilgili söylentilerle çalkanıyordu… Evlerde, kahvelerde Osman’ın iki kardeşi vurduğu konuşuyordu… Olayı duyan Gülsüm, araziyi ve evi satın alarak Osman’ın da başını yaktım, diye çok üzülmüştü. Osman, kaçak günlerini köylerde geçiriyor. Bazı zamanlarda da geceleri gizlice çiftçilik evine, Gülsüm’ün yanına uğruyordu…

Kaçak günleri uzun sürmedi.

Bir yıl sonra ölen Cafer Ağan’ın ailesi tarafından şikâyet sonucu 1934 yılında, kasabada arkadaşı Celil Ağa’nın evinde gece baskınıyla yakalandı. Kasabadan şehre getirilip sorgusundan sonra Cinlioğlu konak hapishanesine kondu.

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz