BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, “KOCASİNAN’IN YEŞİL DOKUSUNU HER GEÇEN GÜN ARTIRIYORUZ”

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, “KOCASİNAN’IN YEŞİL DOKUSUNU HER GEÇEN GÜN ARTIRIYORUZ”

MHP ADAYLARI DSİ, TMO VE SÜHA TURİZMİ ZİYARET ETTİ

MHP ADAYLARI DSİ, TMO VE SÜHA TURİZMİ ZİYARET ETTİ

KAYSERİ’DE 952 BİN 629 KİŞİ SANDIK BAŞINA GİDECEK

KAYSERİ’DE 952 BİN 629 KİŞİ SANDIK BAŞINA GİDECEK

GAVREMOĞLU KONAĞI ONARILACAK

GAVREMOĞLU KONAĞI ONARILACAK

18 İŞADAMININ FETÖ’DEN YARGILANDIĞI DAVA ERTELENDİ

18 İŞADAMININ FETÖ’DEN YARGILANDIĞI DAVA ERTELENDİ

EFSANE ADAM-BOZAHMEDİN OSMAN-16
 • YÜKSELKALKAN
  • YÜKSEL KALKAN
  • YuKSELKALKAN@kayserihakimiyet2000.com
  • 17 Şubat 2016 - 16:52:30

OSMAN HAPİSHANEDEN KAÇAR

Malatya Hapishanesi’nin koğuşlarında sayım olmuştu. Akşam koğuşta bulunan mahkûmların kimi çay içiyor, kimi yatıyor, kimi arkadaşları ile sohbet ediyordu. Dışarıdan parası gelmeyenler, evinden, eşinden haber alamayanlar; hâsılı, hapishanede gün sayanlar çoktu… Bunlardan birisi de ayakçılık yapan Hergele Selim’di.  Koğuş Ağası Osman’a çay getirip tahta masasına koydu.

“Başka emrin var mı Osman Ağam?” dedi. Osman bunu duymadı bile. Osman’ın kafasında günlerce düşünüp kurduğu bir plân vardı…

Okumuş-yazmışlığı olmayan Develi’nin Kulpak Köyü’nden hemşerisi Jandarma İbrahim’i de kullanarak hapishaneden kaçma plânıydı bu. Kaçmak için Develili Jandarma İbrahim’e yalan söyleyecekti. Plânı tutarsa hapishaneden kurutulurdu. Yürümezse de af çıkana kadar hapishanede kalmaya da katlanmaktan başka çıkar yolu yoktu. Osman Ayakçı Selim’e:

-Bana bir kâğıt bir de kalem, zarf bul, getir, dedi. Selim koğuş içinde arkadaşlarından aldığı kâğıdı, zarfı, kalemi getirdi. Osman kâğıda bir şeyler yazıp sarı zarfın ağızını kapattı, cebine koydu. Sabah kalkınca havalandırma bahçesine çıktı. Kendisine yakın gördüğü Mazlum isimli gardiyanın yanına vardı. Akşam, yazdığı mektup zarfını verdi. Ardından para uzattı:

-Mazlum, yiğidim dışarı çıkınca şu mektubu postaya ver!

Mazlum mektuba baktıktan sonra:

-Osman Ağa, mektup yine buraya gelecek, hayırdır?

Osman:

-Mazlum Efendi! Seni severim, sağlamcı, dürüst bir adamsın, her insana güvenilmez. Jandarma İbrahim’in köyden mektubu gelmiyormuş, canı sıkılıyor çocuğun, moral bulsun diye selâm-kelâm edip mektup yazdım. Çok soru sorma da zarfı postaneden postala!

Mazlum gardiyan boynunu büktü:

-Tamam, Osman Ağa askerde evli olmak da zor. İyi düşünmüşün.

Nüfusu az olan Malatya şehrinin çıkışında, eski taş yapı binadan ibaret yüksek duvarlı, tel örgülü küçük cezaevinde azılı mahkûmlar kalıyordu. Hapishanede askerliğini jandarma olarak yapan Develili İbrahim’in okumuş-yazmışlığı yoktu. Malatya Cezaevi’ne ilk geldiği günden beri “hemşerim” diye Osman’a sahip çıkmıştı. Köyünden gelen mektupları Osman’a okutur, memleketten konuşurlardı. İbrahim Osman’ı bahçede görüp yanına vardı.

Osman:

-İbrahim, hemşerim hayırdır?

İbrahim:

-Osman Ağa, memleketten mektup geldi. Hele bir oku bakıyım. Ne diyorlarsa anlatırsın.

Osman:

-İbrahim, hemşerim, gel hele şöyle bir köşeye gidelim. Baş başa olalım, okuyup anlatırım.

Zarfı açtı Osman. İçinden çıkan mektubu okur gibi yapıp mırıldandı, durdu… İbrahim’in gözüne baktı:

-Bak, İbrahim! Her zaman sana gelen mektubu ben okurdum. Selâm-kelam, nasılsın, iyi misin gibi şeyler yazarlardı. Bu mektubu eşin yazmış!

İbrahim:

-Osman Ağa, eşim Nazlı’nın okumuşluğu var. Babası Mollaoğlu öğretmişti. Ne yazmış hemşerim, merak ettim?

Osman:

-Bak İbrahim, söyleyeceğim habere moralin bozulmasın. İsim vermiyor,  köyünüzün gençlerinden birisi eşin Nazlı nereye gitse it gibi peşini bırakmıyormuş! Eşin de usanmış, ne yapacağını şaşırmış, biran evvel çık gel, bu adamdan beni kurtar, diyor!

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz