TERÖR ÖRGÜTÜNÜN PROPAGANDASINI YAPAN BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN PROPAGANDASINI YAPAN BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

BÜYÜKKILIÇ’TAN HUZUREVİ ZİYARETİ

BÜYÜKKILIÇ’TAN HUZUREVİ ZİYARETİ

ATAŞ, KIRSALDAKİ VATANDAŞI UNUTMADI

ATAŞ, KIRSALDAKİ VATANDAŞI UNUTMADI

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYI YÖRÜK TOMARZA’YI ZİYARET ETTİ

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYI YÖRÜK TOMARZA’YI ZİYARET ETTİ

MELİKGAZİ AİLESİNDE BAYRAMLAŞMA

MELİKGAZİ AİLESİNDE BAYRAMLAŞMA

EFSANE ADAM-BOZAHMEDİN OSMAN-19
  • YÜKSELKALKAN
    • YÜKSEL KALKAN
    • YuKSELKALKAN@kayserihakimiyet2000.com
    • 21 Şubat 2016 - 16:31:56

OSMAN KAÇAKÇILARLA

Bu yiğit ve korkusuz adam dağlara çıkmıştı. Meskeni, yurdu, evi, adresi artık dağlar olmuştu. Kaçakçı arkadaşları Osman’ın Yılanlı Dağı’nda olduğunu duymuşlardı. Antep tarafına kaçak silâh, tütün, kumaş işi teklif etmek için yanına vardılar. Geçmiş olsun, deyip sözü uzatmadan usulünce, “Osman Ağam yollarda bizi koru yeter, getirdiğimiz maldan eşit payını al.” dediler.

Kendisini ziyarete gelen arkadaşlarının gönlünü kırmamak için Osman,  “Hapisten yeni kaçtım şu anda sıkı bir şekilde aranmaktayım. Kaçak işine girersem çabuk yakalanırım. İl dışına çıkmam sakıncalı olur.” diyerek teklife olumlu bakmadı. Arkadaşları,  “Biz bir başka zaman gelelim ağam, tekrar geçmiş olsun.” diyerek gittiler.

Osman’ın dağlarda bayırı tutacak iyi bir ata ihtiyacı vardı. Bunu temin edecek kişiyi biliyordu. Atpazarı’nda at cambazlığı yapan Mustafa’nın arkadaşı olan Kılıçlı Arif Ağa’nın bağına vardı. O geceyi Kılıçlı Arif’in evinde misafir olarak geçirdi. Osman sohbette, “Arif Ağa, cambazların deli Mustafa’ya söyle, rahat bineceğim, bayırı tutacak bir at göndersin. Benim seni ziyaret etmemin sebebi bu. ” dedi.

Kılıçlı Arif, sabah kalktı ilk işi Atpazarı’na varmak oldu. At Cambazı Mustafa’ya Osman’ın selâmını ve bayırı tutacak iyi bir at istediğini söyledi. Cambaz deli Mustafa Osman’a doru bir at gönderdi, fakat Osman atı beğenmedi. Deli Mustafa attan çok iyi anlıyordu. Osman’a çeşitli iki üç at daha gönderdi, onları da beğenmedi. O gün Pınarbaşı tarafından Atpazarı’na yaşı, boyu küçük, zayıf, beyaz, kırçıl bir kırat gelmişti, “Bu atı göndereyim, yetiştirirse iyi bir at olur” dedi. Yanında çalışan adamıyla kıratı Yılanlı Dağı’na gönderdi. Osman atı görür görmez sevip beğendi. Atın parasını getiren adama verip, “Selâm söyle Deli Mustafa’ya.” dedi.

Osman, Deli Mustafa’nın gönderdiği atı öyle bir yetiştirdi ki görenler, duyanlar hayran kalıyordu. Adını ‘Rüzgâr’ koydu.“Haydi Ürüzgârım!” der demez hızını alıyor, tehlike geleceğini sahibine bildiriyor, rüzgârla yarışa gidiyor. Doğrusu adının hakkını veriyordu. Silâhlı çatışmada yere yatıyor.  Sahibini üstünden düşürmüyordu. Uzaklarda da olsa Rüzgâr saklandığı yerden ıslık sesine geliyordu. Kuyruğu yerde, boyun yelesi boynundan aşağı sarkmış, dik bayırları tutan âdeta Köroğlu’nun fırtına gibi uçan atı, Battal Gazi’nin Aşkar’ı olmuştu.

Osman’ın hapishaneden kaçtığı haberini duyan, Karahisar Jandarma komutanı, ölen Cafer’in kardeşi Dirgen Sami’yi karakola çağırttı. “Osman hapisten kaçtı, kendine dikkat et!” dedi.

Gülsüm olaydan sonra çiftlik evini terk etmiş, baba evinde kalıyordu. Hapishaneden kaçan Osman’ı bekliyordu. Osman, kasabaya uzak olsa da Gülsüm’ün yakını olan Berdici Keçeoğlu Halim’in kamışlık evinde buluşmak için haber gönderdi. Gülsüm’ün beklediği haber gelmişti. Sevinerek heybesine yiyecek erzak koydu, Osman’ın hediye ettiği silâhını, Fransız onlusunu beline taktı. Heybeyi yaylı at arabasına attı. Sıcak bir günde arabayı heyecanla çakıllı, tozlu yollardan sazlığa doğru sürdü. Sazlıkta Osman’ı gören Gülsüm ağlamaya başladı.

Osman, Caferi vurduktan sonra kaçak günlerinde gizlice Gülsüm’ün yanına gidip geliyordu. Malatya hapishanesine gittikten sonra bir daha görememişti:

-Ağlayıp üzülme Gülsüm. Sen de, ben de bu olayı istemedik, fakat başımıza geldi. Jandarma sıkı takipte, bundan sonra buralara gelmem, seni görmem zorlaşacak. Eğer ki istersen araziyi ve çiftlik evini sat. Ölen Cafer’in çocukları büyüyünce, ‘senin yüzünden oldu’ diye seni burada rahat bırakmazlar.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz