MİDİ VOLEYBOLCULAR TÜRKİYE FİNALLERİNDE

MİDİ VOLEYBOLCULAR TÜRKİYE FİNALLERİNDE

ŞEHİR HASTANESİ’NE TAŞINMA İŞLEMİ 29 MAYIS’TA TAMAMLANACAK

ŞEHİR HASTANESİ’NE TAŞINMA İŞLEMİ 29 MAYIS’TA TAMAMLANACAK

BAŞKAN CABBAR HASTA VE YAŞLI ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR

BAŞKAN CABBAR HASTA VE YAŞLI ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR

BAŞKAN ÇELİK’İN ÖNEM VERDİĞİ YOL

BAŞKAN ÇELİK’İN ÖNEM VERDİĞİ YOL

MHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI VATANDAŞLA KUCAKLAŞMAYA DEVAM EDİYOR

MHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI VATANDAŞLA KUCAKLAŞMAYA DEVAM EDİYOR

EFSANE ADAM-BOZAHMEDİN OSMAN-20
  • YÜKSELKALKAN
    • YÜKSEL KALKAN
    • YuKSELKALKAN@kayserihakimiyet2000.com
    • 22 Şubat 2016 - 14:55:39

İkisi birlikte berdi evinin gölgeliğinde uzun uzun geçmiş günlerden, bildikten, tanıdıktan sohbet ettiler. Vakit öğleyi geçmişti. Halim Ağa’nın eşi yemek hazırladı. Daha serin esen kamış ve berdilerle örtülü kendi evine davet etti. Güneşin sıcağı olsa da, berdi evi gerçekten serindi… Rüzgârların, suyun bol olduğu, Osmanlı sultanlarının sefere giderken avlandığı, ‘Kuş Cenneti’ olarak bilinen, kilometrelerce uzunluğu olan Sultan Sazlığı’ydı burası sonuçta. Bahar aylarında gelen göçmen kuşlar ve ev sahibi kuşlar Sultan Sazlığı’nda eğlenir, eğleşir, yuva yaparlardı. Kuş ve kurbağa sesleri arasında Keçeoğlu ailesiyle birlikte yemek yediler.

Halim Ağa:

-Osman Ağa, Gülsüm’ün babası Çakıroğlu bizim hanımın dayısı olur. Bu bölgeye jandarmalar çok gelir. Sana kamışlıkta bulunan gizli geçit sırrını vereyim, çok sıkıştığında bu yoldan geç.  Karşımızda bulunan kamışların arasından gidilen geniş, düz granit sal taşı döşeli iki atın yan yana gideceği Taşlı Sultan Yolu var.

Bu yolu dedem babama söylemiş, babam da bana söyledi. Ben kaç kez bu yoldan geçtim. Bu bölgeye sal taşından dolayı kayıkçılar gelmez. Sultan yolundan geçerken atın ayak tırnakları su içinde gider. Su yılanından at korka bilir ona dikkat et. “Taşlı Yolu” takip et. Suyolu bitimi yaprakları yere inmiş asırlık söğüt ağacıdır. Ağaçları geç, ilerisi Develi köylerine giden toprak yolu görürsün.”

Halim Ağa’nın anlattığı yol Osman için çok önemliydi.

Sohbetin ardından Gülsüm kalkarak getirdiği yiyecek heybesini Osman’ın atının sırtına attı. Osman, Halim Ağa ve eşine teşekkür etti. Gülsüm’le de vedalaşan Osman, atını Halim Ağa’nın dediği ince ‘Taşlı Sultan Yolu’na’ sürdü. Berdiler ve kamışlar atın karın bölgesini geçiyordu.  Su yılanına yakalanmadan karşı söğüt ağacını gördü. Başarmanın sevinciyle ağaçların yanında toprak yola çıktı.

Gülsüm babasıyla birlikte karar vererek, çiftlik evini ve tarlaları Karahisarlı bir adama devretti…

Gülsüm ve Osman haberleşip Keçeoğlu’nun sazlığında buluştular.

-Şehre gelmek istiyorum. Kasabada dedikodular çıkmaya başladı:  “Osman, Çakır’ın kızı Gülsüm’ü bıraktı…” sözüne ben de, annemde üzülüyor! Söz veriyorum Osman, ayağına çaltakıl olmam. Yanıma gelmiyorsun diye kızmam. Senin istediğin yere ben gelirim.

Gülsüm’e hak veren Osman:

-Tamam, ben Nimet’e söylerim. Sana şehirden bir ev bulsun.

Konuşmaların ardından yine Sultan yolunu kullanarak sazlıktan ayrıldı.

Osman konuyu birinci eşi Nimet’e de açtı:

-Gülsüm çiftlik arazisini satmış, şehre gelmek istiyor. Yakın tanıdıklarından bir ev bul, köyden gelsin.

Nimet Hanım, Gülsüm’e kızgın olsa da Osman’ın her dediği kanundu. Nimet, bir hafta içinde Gülsüm’ün göçünü kasabadan Tahirağa Mahallesi, Taşcıoğlu Konağı’na getirip yerleştirdi. Kapı komşusu, akşamları eve sarhoş gelen Faytoncu Ali’ydi. Eşiyle bu alışkanlığından dolayı her akşam kavga ederlerdi. Ancak mahalle sakinleri, Osman’ın ikinci eşi olduğunu duymuşlar,  Gülsüm’ü koruyorlardı.

 

 

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz