ERÜ İLAHIYAT FAKÜLTESINDE MEZUNIYET SEVINCI

ERÜ İLAHIYAT FAKÜLTESINDE MEZUNIYET SEVINCI

7 PARTİ TEMSİLCİSİ BİRLEŞTİ, PARTİ STANTLARINI GEZDİ

7 PARTİ TEMSİLCİSİ BİRLEŞTİ, PARTİ STANTLARINI GEZDİ

ÜNİVERSİTELER ŞEHİRLERİN DİNAMİKLERİNDEN

ÜNİVERSİTELER ŞEHİRLERİN DİNAMİKLERİNDEN

MELİKGAZİ’DEN 3 AYRI SEMTTE 3 ADET TAKSİ DURAĞI

MELİKGAZİ’DEN 3 AYRI SEMTTE 3 ADET TAKSİ DURAĞI

YAHYALI’DA YAZ SPOR OKULLARI TÖRENLE AÇILDI

YAHYALI’DA YAZ SPOR OKULLARI TÖRENLE AÇILDI

EFSANE ADAM-BOZAHMEDİN OSMAN-22
  • YÜKSELKALKAN
    • YÜKSEL KALKAN
    • YuKSELKALKAN@kayserihakimiyet2000.com
    • 24 Şubat 2016 - 16:57:28

El bombasının çıkardığı patlama gürültüsü o kadar şiddetliydi ki askerler şaşırıp panikledi. Bir anda silâh sesleri kesildi. İkinci bomba gelir diye kayların, ağaçların arkasına pusarak gizlendiler. Yerde yatan Sabit dayısının geldiğini görünce yol kenarındaki bir kayaya çıktı. Osman rüzgâr gibi uçarcasına yeğenin yanına varmıştı. Atının üstünde geri çekilerek önün boşalttı. Kurşun değmesi riskine karşı kayanın üzerindeki yeğeninin kolundan tutarak önüne alıp kucağına oturttu.

Rüzgâr’ı hızlandırdı, toz bulutunun içinde ikinci bombanın pimini çekerek omuz üstünden arkaya yola fırlattı. İkinci bombanın patlamasıyla birlikte ortalık daha da telâşlı bir hâl aldı. İğdeli yolu; toz, toprak, barut kokusu sardı…

Talat Binbaşı, yukarıdan ateş emrini vermiş, “Teslim olun, kaçmayın!” diye bağırıyordu. Silâhlar yeri göğü inletip kan kusmuştu. Atılan mermilerin arasından Rüzgâr âdeta bir ok gibi fırlamış, kuyruklu yıldız gibi kayıp rüzgârla yarış edercesine, üzerindekileri bir buluta gizleyip iğdeli sapağından Yılanlı Dağ’ın eteklerine getirmişti.

Binbaşı’nın yanına çağırıp Osman’a seslen, teslim olsun, dediği asker, Osman’ın yeğeni kaçarken atını vurmuş, at yere yıkılmıştı. Tüfeği tutukluk edince ikinci kez ateş etme imkânı bulamamıştı. Binbaşı, Osman’ı elinden kaçırınca askerlere, “Konağı sarın, içeri girin, ne kadar adam varsa hepsini teslim alın!” diye gürledi.

Askerler konaktan karşılık gelmediğini görünce, tepeden aşağı inerek konağın açık kapısında içeri girdiler.

Talat Binbaşı’yı Fakı Baba karşıladı.

Talat Binbaşı:

-Yanında bir kişiyle birlikte Osman’ı kaçırdınız! Neden bu eşkıyayı burada misafir ettiniz? İhbar aldık, iki gündür buradaymış. Biz adamın peşinden koşmaktan yorulduk, siz eşkıyayı saklamaktan usanmadınız. Osman denen eşkıyayı şikâyet eden ağalardan Ali Albay da usandı. Buna bir cevap istiyorum Fakı Ağa?

Fakı Ağa:

-Komutanım adama eşkıya diyorsun. Cevap isterim diyorsun. Yanında, babayiğit dev gibi iri yarı bir kişi ile daha dün geldi. Bizi tehdit ettiler. ‘Bir gece, bir gündüz burada kalacağız, kimselere söyleme, çok konuşanı öldürürüm!’ deyip bir de bize kafa tuttular. Bunu diyen sizlerin de yıllarca peşinden koştuğunuz eşkıya Boz Ahmedin Osman, ben ne diyebilirim?

Talat Binbaşı:

-Konağa gelip Osman’ın seni tehdit etiğini söylüyorsun, karakola gelip şikâyet edecek misin?

Fakı Ağa:

-Komutanım! Bugün şikâyete giderim. Yarın Osman duyar, gece gelir, anamı beller. Beni, çoluğumu-çocuğumu öldürür. Siz bizi nasıl koruyacaksınız? Osman buraya gelecek diye her gün bu konağı mı bekleyeceksiniz? Bir gün evimde misafir olarak yattı; aşımı, ekmeğimi yedi, hakkım helâl olsun. Ben şikâyetçi değilim. Olaylara konaktaki insanlar da şahit…

Komutan, konaktan silâhlı müdahaleye karşılık gelmediği için konağın sahibi Fakı Baba’nın sözüne inandı. İfade için jandarma karakoluna davet etti.  Fakı Baba aynı ifadeyi karakolda da verdi. Fakı Baba karakoldan çıkarken Talat Binbaşı:

-Bana martaval okuma Fakı Baba, Osman’ın yanındaki küçük yeğeni Sabit’miş, her şeyi biliyorum. Seni tutuklamam için elimde delil yok. Bu adamda ne varsa, bütün şehir bu adamı koruyor. Bir daha konağında bu gibi olay olur, Osman’ın orada olduğunu duyarsam kendini demir parmaklıkların arkasında bulursun, haberin olsun, hadi şimdi git!

Osman ve yeğeni Sabit’in kurtulduğuna Fakı Baba sevinmişti.

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz