BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, “KOCASİNAN’IN YEŞİL DOKUSUNU HER GEÇEN GÜN ARTIRIYORUZ”

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, “KOCASİNAN’IN YEŞİL DOKUSUNU HER GEÇEN GÜN ARTIRIYORUZ”

MHP ADAYLARI DSİ, TMO VE SÜHA TURİZMİ ZİYARET ETTİ

MHP ADAYLARI DSİ, TMO VE SÜHA TURİZMİ ZİYARET ETTİ

KAYSERİ’DE 952 BİN 629 KİŞİ SANDIK BAŞINA GİDECEK

KAYSERİ’DE 952 BİN 629 KİŞİ SANDIK BAŞINA GİDECEK

GAVREMOĞLU KONAĞI ONARILACAK

GAVREMOĞLU KONAĞI ONARILACAK

18 İŞADAMININ FETÖ’DEN YARGILANDIĞI DAVA ERTELENDİ

18 İŞADAMININ FETÖ’DEN YARGILANDIĞI DAVA ERTELENDİ

EFSANE ADAM-BOZAHMEDİN OSMAN-6
 • YÜKSELKALKAN
  • YÜKSEL KALKAN
  • YuKSELKALKAN@kayserihakimiyet2000.com
  • 5 Şubat 2016 - 15:57:58

Osman:
-Torun Ağa, biz Suriye Halep’e gideli aylar oldu. Kaçakçıların yükünü taşıyan katırcı arkadaşların söylediğine bakılırsa, şu anda Hatay’ın Süryanî köylerinde mallar ucuz diyorlar.
Torun Ağa:
-Daha iyi ya Osman! Yeter ki biz istediğimiz malı bulalım! Benim senden tek isteğim, bizi yoldaki Arap haramîlerden, dağ şakilerinden korumandır. Sağ-salim gelip gidelim.
Ağa’nın adamları, develeri, katırları, atları hazırlamıştı. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte, Arapça bilen adamını da yanlarına alarak yola çıktılar… Dağlar, tepeler aşıp köyler geçerek, günler sonra Hatay’ın yakın bir köyüne vardılar. Bir gün dinlenmenin ardından Hatay’a girdiler. Arap tüccarların yanına uğradılar. Araplar, Türkçeyi çok rahat anlıyorlar, biliyorlar fakat konuşmuyorlardı… Torun Ağa’nın yanında gelen Kayserili Arap tercüman vasıtasıyla anlaşıyorlardı… Torun Ağa istediği kaçak malları bulmuştu bulmasına. Lâkin Arap tüccarlar, kaçak mallara çok yüksek fiyat istediler.
Torun Ağa:
-İstediğimiz malların fiyatını çok yüksek çekiyorsunuz. Fiyatları biraz düşürün.
Arap tüccarlar:
-Bizim, istediğimiz fiyatı verip bizden mal almaz da, başka bir yerden kaçak mal alırsanız; sizi arkadan güvenlik güçlerine şikâyet ederiz, başınız belaya girer… Onun için istediğimiz parayı verin, malları bizden satın alın ve hemen buradan gidin!
Arapların Türkçe bildiklerini bilen Torun Ağa, kaçakçılar için anlar anlamaz tereddüdüne düşmeden, Osman’a da güvenerek oturduğu yerden ayağa kalktı. Cebinden mermileri çıkardı ve yüksek sesle:
-Sizin verdiğiniz kurşunlarla karnınızı doldururum ulan Arap bozmaları. Şu yanımdaki adam iğnenin deliğinden kurşun geçiren keskin nişancıdır. Şehrimizin en yiğit delikanlısıdır. Bizi tehdit mi ediyorsunuz? Biz bu yola baş koyduk, ölümü göze aldık, bir gecede, evinizin içinde sizi yakarız… Haberiniz olsun! Türkçe anlayan Arap kaçakçıları tehditten korktular:
-Tamam, Ya Hacı Öyle olsun, diyerek Torun Ağa’nın dediği fiyattan malları verdikleri gibi korkudan şikâyet dahî edemediler.
Osman ve Torun Ağa on adamıyla birlikte Kayseri yoluna çıktılar. Kaçak mallarla yüklü atlar ve katırlarla derelerden, ovalardan geçerek, dağlardan aşarak, kaçak yolları takip ede ede Kayseri’ye sağ-salim ulaştılar… Dağ yollarında rastladıkları posta taşıyan katırcılarla arkadaş olup giyim eşyalarını, silâhlar, mermiler ve tütünleri günler sonra nihayet Torun Ağa’nın çiftlik evine kazasız, belasız hep birlikte getirdiler.
Son getirdikleri mal büyük bir vurgun sayılırdı. Kaçak malların satışından sonra, Torun Ağa’ya para tatlı gelince Osman’ı oyuna getirdi. Torun Ağa, Osman’a sadık adamı Sidikli Ramiz ile kaçak maldan kazandığı paradan gönderse de onun payını tam olarak vermemişti! Osman, payını alamadığı için kırgın ve kızgındı ama kimi kime şikâyet edecekti. Yaptıkları sonuçta devletin yasakladığı bir işti. Osman oyuna gelmişti. Gönderilen parayı Ağa adamı Sidikli Ramiz’ den hiçbir şey söylemeden, en ufak bir tepki vermeden aldı. Aldı almasına da “yanlış hesap Bağdat’tan döner” derler. Gün olur Ağa’dan elbet bunun hesabını sorarız diye de içinden kuruverdi. Bu kaçakçılık işinden sonra kendisini iyice toparlayan Torun Ağa’yı düşmanı olarak görmeye başladı Osman.
Her haksızlık bir düşman doğurur. Her düşmanlık bir sıkıntı…

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz