BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, “KOCASİNAN’IN YEŞİL DOKUSUNU HER GEÇEN GÜN ARTIRIYORUZ”

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, “KOCASİNAN’IN YEŞİL DOKUSUNU HER GEÇEN GÜN ARTIRIYORUZ”

MHP ADAYLARI DSİ, TMO VE SÜHA TURİZMİ ZİYARET ETTİ

MHP ADAYLARI DSİ, TMO VE SÜHA TURİZMİ ZİYARET ETTİ

KAYSERİ’DE 952 BİN 629 KİŞİ SANDIK BAŞINA GİDECEK

KAYSERİ’DE 952 BİN 629 KİŞİ SANDIK BAŞINA GİDECEK

GAVREMOĞLU KONAĞI ONARILACAK

GAVREMOĞLU KONAĞI ONARILACAK

18 İŞADAMININ FETÖ’DEN YARGILANDIĞI DAVA ERTELENDİ

18 İŞADAMININ FETÖ’DEN YARGILANDIĞI DAVA ERTELENDİ

EFSANE ADAM-BOZAHMEDİN OSMAN-8
 • YÜKSELKALKAN
  • YÜKSEL KALKAN
  • YuKSELKALKAN@kayserihakimiyet2000.com
  • 8 Şubat 2016 - 16:07:33

Gülsüm: “Beni bu yaşta bekâr alacak değil ya, yalnız kalacağıma kabul ederim…” cevabını verince evlilik yolu açılmış oldu. O sıralarda 18 yaşına basmış olan Sabit, yaz başlangıcında Karahisar’a dayısının yanına ziyarete geldi. Dayısı Osman’ın ikinci evliliğini de orada öğrendi. Kocasının ikinci evliliğini yeğeni Sabit’ten duyan Nimet, için için bu evliği kıskansa da ağzını açıp Osman ve Gülsüm hakkında bir kelime bile söylemedi…

OSMAN ARAZİ SATIN ALIYOR

Osman’ın tezgâhı düzen tutmuş, işleri her geçen gün daha da iyiye gidiyordu. Dolayısıyla hiçbir maddî sıkıntısı kalmamıştı… Şehirde işi olduğu zaman Nimet’in yanına geliyor ve evinde kalıyordu.

Gülsüm, cesaretli, ufak tefek, kendine bakan bir bayandı. Osman ve Gülsüm’ün evliğinin üzerinden bir yıl geçmişti. Çiftlik Köyü’nde içinden su akan, oturacak evi bulunan bir arazi satılıyordu.

Çakır Ağa, “Gülsüm benim tek kızım…” diyerek kızına para yardımı yaptı ve kasabaya gelen Kurtoğlu Salim Ağa’nın Çiftlik Köyündeki arazisini Osman için satın aldı. “Arazin, hayırlı, uğurlu olsun Osman! Bizim Emmioğlu Cafer bu araziyi ekip biçiyor, onlara söylerim, gelecek sene ekmezler, araziden çıkarlar.” dedi.

Gülsüm ve Osman, Salim Ağa’dan aldıkları çiftlik evini tamir ettirerek oraya yerleştiler. Osman, kaçak malları çiftlik evine getiriyor, müşterilerine dağıtımını da atıyla götürüp oradan yapıyordu. Yöredeki köylerde orman kanunu işliyor, güçlü zayıfı eziyordu… Köylünün malında, mülkünde gözü olan Kurtoğlu kardeşler, tarlalarda çapada çalışan köylüyü yollarda çevirip arazi yüzünden kavga ediyorlardı. Gülsüm, çiftlik evine göçmesinden sonra yöre insanlarını daha iyi tanır olmuştu. Çiftlik, ana yol üzerindeydi. Arazi içinden akan soğuk suda serinleyen Eğri Köy, Oba ve Çiftlik köylüsü ev sahibesi Gülsüm’le hasbihâl eder, köyde olan biteni ona anlatırlardı. Cafer Ağa’nın nasıl bir insan olduğunu bilen Gülsüm kavga sırasının kendilerine geleceğini hissediyor, “Keşke bu belalı araziyi satın almasaydık.” diye hayıflanıyordu.

Osman’ın aldığı araziyi yıllardan beri Kurtoğlu kardeşler ekip biçiyorlardı. Salim Ağa, amca çocuklarının huylarını bildiği için tarlaları ve evi Osman’a sattığını söyleyecek, bu arada birazda gönüllerini alacaktı.

Bir akşam, köye Kurtoğlu kardeşlerin evlerine ziyarete gitti. Sohbet sırasında, Salim Ağa: “Cafer, emmioğlu, ben araziyi ve evi şehirli Osman’a sattım! Bu sene buğday hasadınızı kaldırın, gelecek sene tarlaları ekmeyin.”

Salim Ağa’ya zaten kızgın olan Cafer Ağa:

-Amcaoğlu yıkık, virane evi sattığını biliyoruz da, ektiğimiz tarlaları sattığını duymadık!”

Salim Ağa:

-Cafer, emmioğlu, yıllardır araziyi ektiniz, biçtiniz. Bir kilo buğday, un vermedin! Ben de bir şey demedim! Hakkım helâl olsun… Her, neyse uzatmayalım! Evi de, araziyi de şehirli Osman’a sattım. Haberin olsun, bir daha tarlayı ekeyim deme!”

Köy halkı ise boş durmuyor:

“Cafer Ağa! Amcanızın oğlu verimli araziyi size satmadı. Gidin, Görün! Size yakışan arazi şimdi Osman’ın elinde. Etrafına çit çekip sınırlarını belirledi. Bir Salim Ağa’nın hakkından gelemediniz…” gibi arabozucu, kin ve nefret tohumları eken, ileri geri laflar ediyorlar, zaten kötülük yapmaya müsait tıynetteki Cafer Ağa’yı kuruyorlardı. Bu satışın üzerinden bir yıl geçmiş olmasına rağmen, bu tür tahrik edici konuşmalar devam ediyordu…

Cafer Ağa ve kardeşi: “Amcaoğlu deseniz geçen sene gelip hakaret dolu sözler söyledi. Her halde oğullarına güveniyordu… Bu Osman denen baş belası da nereden çıktı? Köylüler doğru söylüyor, bu arazi bize yakışırdı… Nasıl oldu da bu güzel yeri elimizden kaptırdık!” diye yakınıyorlardı. Bela fitilini ateşlemeye her zaman hazır tutan Kurtoğlu’nun küçük kardeşi Dirgen Sami:

“Cafer Ağam, bu adam buraları bilmez, arazinin satıldığını Gülsüm söylemiştir. Bizim kim olduğumuzu şehirliye göstermek için önce şu Gülsüm’ün saçlarından tutup Eğri Köyü’ne kadar sürüklemek lazım…” Bu sözler zaten patlamaya hazır bombaya benzeyen Cafer Ağa’yı tetiklemek için yeter de artardı bile.

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz