CİLT BAKIMI VE TEMEL MAKYAJ KURSUNA BÜYÜK İLGİ

CİLT BAKIMI VE TEMEL MAKYAJ KURSUNA BÜYÜK İLGİ

KAYMOS’TA TUNCAY SABUNCU BAŞKAN SEÇİLDİ

KAYMOS’TA TUNCAY SABUNCU BAŞKAN SEÇİLDİ

ÖZHASEKİ: KAYSERİ-ANKARA ARASI 1 SAAT 15 DAKİKA OLACAK

ÖZHASEKİ: KAYSERİ-ANKARA ARASI 1 SAAT 15 DAKİKA OLACAK

MÜSİADDA, ORAN KALKINMA AJANSI MALİ DESTEK PROGRAMI TANITILDI

MÜSİADDA, ORAN KALKINMA AJANSI MALİ DESTEK PROGRAMI TANITILDI

KAR HAVUZUNA ATLAYARAK, SOĞUĞA MEYDAN OKUDULAR…

KAR HAVUZUNA ATLAYARAK, SOĞUĞA MEYDAN OKUDULAR…

EFSANELERDE ERCİYES DAĞI

Dağlar insanlık tarihi, kültürü ve inancı bakımlarından önemli bir yer tutar.

İlkel veçağdaş toplumlarda farklı değerlendirmeleri yapılmış ve güncelliğini daima korumuştur.

Erciyes Dağı, Kayseri ili’nin 25 km güneybatısında yer alan ovaların hemen bitiminden, aniden yükselen bir stratovolkan’dır. 3916 metrelik yüksekliğe sahip olan Erciyes Dağı, İç Anadolu Bölgesinin en yüksek dağıdır. Eski bir volkan olan dağın son olarak M.Ö. 253 yıllarında püskürdüğü söylenmektedir. Neojen döneminden bugüne dek aktivitesine devam eden, İç Anadolu Volkanik Bölgesine dahil yaşlı bir volkanolan Erciyes Dağı, zirvesinde sürekli beyaz bir örtü barındırmaktadır. Erciyes Eteklerinde yaşayan Ercişler Kabilesi Beyinin Kızı Ciş Hatun çok güzel bir genç kız, Bey kızı. Günlerden bir gün dağın eteklerine çok uzak diyarlardan bir eryiğit gelir.

Ciş Hatunu görür ve görür görmez aşık olur. Babasından istemeye karar verir.Kökleri olan Horasan uluları Alp’ler ile Begden kızı isterler.Beg delikanlıyı mertliğini dürüstlüğünü beğenir ancak bir şartı vardır onu yerine getirirse kızını verecektir.

Bulundukları dağın zirvesinde yaşayan ve ateş üfleyen bir ejder vardır. Bunu öldürmesi yok etmesi kaydıyla kızını verebileceğini söyler.

Bu arada Ciş Hatunun da yüreğine aşk ateşi düşmüştür. Delikanlı Ciş Hatunu almak için getirdiği hediyeleri bir sanduka ile konağa takdim eder ve bu şartı kabul ettiğini bildirir.

Ancak Ciş Hatun oraya çıkanın geri gelmediğini Alev üfleyen Dağ tarafından yakıldığını bilmektedir. ‘Eryiğit’e’Sakın zirveye çıkma, çıkarsan O ateşte yanarsın’ diye yalvarır. Ancak delikanlı dinlemez her şeyi göze alarak Ciş Hatunla evlenmeyi böylece hak edeceğini söyler ve yola koyulur.

Ardından da Çiş Hatun Eryiğitin getirdiği Sandukayı içindeki hediyeleri ve Nalınları alarak onun peşine düşer.Bu günkü yanık Dağ denilen yerde onu yakalar ve tekrar yalvarır, ancak razı edemez.Bunun üzerine Sandukayı içindekileri ve Nalisini Yanık dağda bir mağaraya bırakırlar Ciş Hatun gelinlik elbisesini giyer ve birlikte yola koyulurlar. Zirveye yaklaştıklarında alevler birdenbire alazlanır ve üzerlerine gelmeye başlar.

Eryiğit hemen atılır ve Alev Canavarı onu bir anda yutar. Ciş Hatun arkada duvağı ve beyaz giysileriyle yetişir yiğidini kurtarmaya çalışır. Bu esnada onun da ayağı dağın alevinin içine doğru kaymaya başlar. Aşağı doğru ayağı kayarken gelinliğin duvağı dağın üzerinde kalır ve beyaz bir örtü olur.Ciş Hatun da Dağın içerisinde (zirvede ) kaybolur.Alev Dağı Onu da yutmuştur.

 

 

 

 

  • Tarih : 8 Aralık 2014
  • Kategori : Resim Galerisi
  • Gösterim : 513 Kez Okundu.
  • Etiketler
  • Açıklama
  • Dağlar insanlık tarihi, kültürü ve inancı bakımlarından önemli bir yer tutar. İlkel veçağdaş toplumlarda farklı değerlendirmeleri yapılmış ve güncelliğini daima korumuştur. Erciyes Dağı, Kayseri ili’nin 25 km güneybatısında yer alan ovaların hemen bitiminden, aniden yükselen bir stratovolkan’dır. 3916 metrelik yüksekliğe sahip olan Erciyes Dağı, İç Anadolu Bölgesinin en yüksek dağıdır. Eski bir volkan olan dağın son olarak M.Ö. 253 […]
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz