MHP İL BAŞKANI SERKAN TOK’TAN GAZETEMİZE ZİYARET

MHP İL BAŞKANI SERKAN TOK’TAN GAZETEMİZE ZİYARET

KALP KRİZİNDEN HAYATINI KAYBEDEN POLİS MEMURU TOPRAĞA VERİLDİ

KALP KRİZİNDEN HAYATINI KAYBEDEN POLİS MEMURU TOPRAĞA VERİLDİ

NNYÜ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİLİĞİ ÖĞRENCİLERİ RÜZGAR TÜRBİNLERİNİ İNCELEDİ

NNYÜ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİLİĞİ ÖĞRENCİLERİ RÜZGAR TÜRBİNLERİNİ İNCELEDİ

KAYSERİ’DE ÜRETTİĞİ SÜLÜKLERİ DÜNYAYA PAZARLIYOR

KAYSERİ’DE ÜRETTİĞİ SÜLÜKLERİ DÜNYAYA PAZARLIYOR

GÖÇER “DOĞA DERSLERİ MÜFREDATA GİRMELİDİR”

GÖÇER “DOĞA DERSLERİ MÜFREDATA GİRMELİDİR”

EĞİTİM ÜZERİNE BAZI DÜŞÜNCELER
  • ALİÖZKANLI
    • ALİ ÖZKANLI
    • aliozkanl@kayserihakimiyet2000.com
    • 7 Şubat 2018 - 12:24:58

Okul öncesi çocuklar ben merkezli olup paylaşmayı bilmezler. Meraklı, araştırıcı, hayal güçleri kuvvetli ve olayları sorgulayıcıdır. Sürekli konuşup soru sorarlar, yerinde duramazlar. İsteklerini ağlayarak veya huysuzluk yaparak göstermeye çalışırlar. Öğrenme safhasında oldukları için eline geçen her şeyi denemeye çalışırlar. İşini iyi bilen öğretmen, istenmeyen davranışın sebebini çocuğun bakış açısı ile ortaya çıkarmaya ve sorunları çözmeye çalışır. Çocuğa “yapma, sus, otur, ağlama, koşma, atlama” gibi sözler yerine niçin yapmaması gerektiğini anlatır. Öğretmen çocuğun anlayacağı şekilde konuşarak onu ikna eder. Bunun için de öğretmenin çok sabırlı olması gerekir.
Öğretmen çocuklarda istediği davranış değişikliklerini sağlamak için oyun içinde onlara değişik görevler verir. Bu roller hem davranış kazandırır, hem de çocuk bu rolden mutlu olur. Çocukları anlama, eğitme ve sorunları çözmede acele etmemek gerekir. Bir fidanın yetişmesini düşünecek olursak; tohumdan meyveye kadar geçen sürecin çok uzun zaman aldığını düşünürsek, bir çocuğun da yetişkin olana kadar uzun bir zamana ihtiyacı olduğunu bilmeliyiz.
Acele etmeyip davranışların yavaş yavaş oluşmasını beklemek akıllıca bir davranış olacaktır. Birdenbire değişim beklemek yanlış olur. Çiçeğe hemen yetişsin diye bol su vermek, çiçeği çürüteceği gibi acele etmek de çocukta ruhî ve bedenî rahatsızlıklara sebep olabilir. Kendini okul öncesi öğretmenliğe hazır hissetmeyenler bu işe hiç soyunmamalıdır.
Eğitimde en etkili yöntem, çocuklara iyi örnek olmaktır. Çocuk gördüğü davranışları taklit ettiğinden anne-baba ve öğretmen çocuk için çok önemli bir modeldir. Çocuk örnek aldığı her türlü davranışı kopya eder, bunu yaparken de iyiyi, kötüyü ayırt edemez. Çocuklarda taklit yeteneği çok gelişmiştir. Öğretmenin söz ve davranışlarını hemen taklit eder. Güzel konuşan bir öğretmenin öğrencileri de güzel konuşur. Öğretmenin saygılı, merhametli ve nazik oluşunu öğrenciler taklit eder. Öğretmen teşekkür eder, özür diler, lütfen gibi kelimeler kullanırsa çocuklar da bunları benimseyerek kullanır. Çocuklarda taklit yeteneğinin en üst düzeyde olduğu yaş 3–6 yaşlarıdır.
Öğretmenin söz ve davranışlarındaki titizlik, isteklerinin yerine gelmesi, konuşmalarının tesiri açısından son derece önemlidir. Çocuklar iyi ahlâklı olmayı, öğütlerden değil iyi modellerden alır. Öğrencisine iyi model olan öğretmen ciltli, kalın kitaplardan daha etkili olur.
EĞİTİM ÜZERİNE BAZI DÜŞÜNCELER
Eğitim nedir? Eğitim, kişinin beklendiği gibi hareket edebilmesi için öğrenme becerilerini geliştirme ile ilgilenen programlar dizisi ve bunların uygulanmasıdır.
Öğretim nedir? Öğretim, eğitim yoluyla insanın yetenek, davranış ve tecrübelerini geliştirmeye yönelik bilgi kazanımıdır. Eğitim ve öğretimi bu şekilde tanımladıktan sonra şu sorulara cevap bulmaya çalışalım.
* Ülkemizin eğitim alanında kalkınması insanımızın mutlu, huzurlu ve refah içinde yaşaması, sosyo-ekonomik yönden ileri ülkeler seviyesine çıkarmak için neler yapalım? * İlmi araştırmaları nasıl çoğaltıp geliştirelim? * Gelişen ve hızla sanayileşen ülkemizde teknik iş gücünü nasıl artırabiliriz? *Üniversitelerin ekonomiye katkısı nasıl sağlanıp artırılabilir? * Eğitim düzeyini en üst seviyeye nasıl çıkarabiliriz? * Okul ve öğretmen açığını nasıl kapatabiliriz? * Bölgeler arasındaki eğitimdeki fırsat eşitliğini nasıl sağlarız? * Eğitimin her alanında kaliteyi nasıl artırırız? * Ar-ge çalışmaları ile ülkemizi nasıl en verimli hale getirerek kalkındırabiliriz? Tüm bu ve benzeri sorulara uygun cevaplar verebiliyor muyuz?
Eğitimde amaç; bilimsel düşünen, doğru karar veren iyi insan yetiştirmek, kültürüne, toplumsal değerlerine sahip çıkabilen, hoşgörülü, kendi ve toplumu ile barışık nesiller yetiştirmektir. “Çocuk istediğin gibi değil, yetiştirdiğin gibi olur” sözü ne kadar anlamlıdır.
Değerli fikir adamı Nurettin TOPÇU: “Hayatım boyunca bir sınıfa, bir mabede girer gibi girdim” demektedir. SNELLMAN: “Gençliğin ruhunu işlenmeyen bir tarla gibi kendi haline bırakırsanız orada ısırganlar ve dikenler yetişir” diyor. Çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmek için gayret edelim. Onların karınlarını ve zihinlerini doyurduğumuz kadar ruhlarını da doyuralım.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz