MELİKGAZİ BELEDİYESİNDEN ÖSYM TERCİH BÜROSU HİZMETLERİ

MELİKGAZİ BELEDİYESİNDEN ÖSYM TERCİH BÜROSU HİZMETLERİ

BAŞKAN ÇELİK’TEN “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ

BAŞKAN ÇELİK’TEN “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ

BAŞKAN ÇELİK İLE YATIRIM TURU

BAŞKAN ÇELİK İLE YATIRIM TURU

SERİ KATİL HAMDİ KAYAPINAR TUTUKLANDI

SERİ KATİL HAMDİ KAYAPINAR TUTUKLANDI

MİNİKLER BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’I ZİYARET ETTİ 

MİNİKLER BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’I ZİYARET ETTİ 

ELEKTRONİK KÜTÜPHANECİLİK
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 2 Mart 2015 - 16:54:36

Teknolojinin hızla gelişmesi birçok alanda verilen hizmetlerin boyutunun ve şeklinin değişmesine neden olmaktadır. Bu gelişmeler, içinde bulunulan sektörde yapısal birçok değişimi de beraberinde getirmektedir. Bu değişimi ve gelişmeleri doğru bir şekilde anlayabilen ve yakalayabilen organizasyonlar varlıklarını geleceğe taşıyabilecek ve sektördeki yerlerini alabileceklerdir. Kütüphanecilik konusunda da benzeri gelişmeler yaşanmaktadır. Elektronik kütüphanecilik kütüphanelerin yaygınlaşmasına, evlerimize taşınmasına, daha etkin ve yoğun kullanılmasına bir fırsat oluşturmaktadır. Eğer kütüphanelerimizde teknolojik gelişmeleri doğru anlama ve uygulama yolunda bir silkiniş sağlanabilirse bu alandaki önemli bir gelişimin kısa bir sürede sağlanması mümkündür.

Elektronik kütüphanecilik, halen kütüphanelerimizde verilen hizmetlerin kalitesinin, bu hizmetlerin yanı sıra elektronik kütüphane hizmetlerinin de verilmesi ile artırılmasını sağlar. Kütüphanelerimizde elektronik kütüphane hizmetleri halen bu çalışmalara başlamış ve elektronik koleksiyonlarını oluşturmuş olan kurumların verdikleri hizmetlerin okuyuculara iletilmesi ile sağlanabilir. Ancak gelişimi yakalamak ve bu alanda geleceğe dönük olarak bir atılım sağlamak, kütüphanelerimizde bulunan özgün koleksiyonların elektronik olarak hizmete açılması ile mümkün olabilir.

Ülkemizde bu konuda acilen yapılabilecek birçok çalışma vardır. Ülkemizde akademik üretkenliği arttırmak konusunda yapılabilecek diğer bir elektronik kütüphane çalışması ise, Türk araştırmacılar tarafından yapılan bütün yayınların (dergi ve konferans) ortak bir veri tabanı üzerinde tam metin olarak tutulması ve taranması imkânıdır.Bir diğer çalışma ise, farklı kütüphanelerin elinde bulunan makaleler için verilen fotokopi servisinin, dokümanın bir tarayıcı aracılığı ile Internet’e aktarılması ile (PDF formatında örneğin), elektronik olarak verilmesi olabilir.

Bildiğimiz kadarı ile bu hizmet şu anda Ankara’daki bir grup üniversite için verilmektedir. Ancak klasik posta sistemine de bağlı olması nedeni ile tüm sürecin elektronik ortama aktarılması hem araştırmacıların verimini arttıracak hem de zaman ve para tasarrufuna neden olacaktır.

Kütüphanelerimizde bulunan özel koleksiyonlar, belgeler, arşivler Internet üzerinden kullanıma açılarak birçok araştırma için ışık tutabilirler. Bu tür çalışmalara halen çeşitli kurumlar tarafından başlanılmış olması umut vericidir, ancak bu çalışmaların yaygınlaştırılması ve ülke genelinde kullanıma açılması acil bir ihtiyaçtır. Elektronik kütüphanecilik konusunda ülkemizde yapılabilecek birçok potansiyel proje vardır. Bu projelerin kalitesi ve sayısı çeşitli eğitim kurumları, bu konuda söz sahibi organizasyonlar ve kütüphaneler arasında yapılacak işbirliği sonucu artırılabilir.

Bu tür projelerin gerçekleştirilmesi yoğun çalışmaların bir ürünüdür. Ülkemizde de elektronik kütüphanelerin doğru olarak anlaşılması ve bu konudaki çalışmaların yoğunlaştırılması, halen bu alanda verilen hizmetlerin kalitesinin artırılmasına ve yaygınlaştırılmasına bir zemin oluşturacaktır. Bu konudaki verimli çalışmaların ülkemizde bir an önce başlatılması dileği ile.

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz