googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
FARUK ERGAN

ELEŞTİRİ VE HAKARET….!

Bu haber 01 Mart 2019 - 11:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ELEŞTİRİ VE HAKARET….!

İnsanlar, istediklerini elde edemedikleri zaman, karşı tarafın sinirlerini ve ruh sağlığını bozabilmek için ölçüsüzce ve görgüsüzce saldıran kişilere, hakaret etmeden adam gibi eleştir diyoruz.

Düştükleri ucuz durumdan kurtulmalarının imkan ve ihtimali yoktur. İnsanı seviyoruz yaratandan ötürü diyorsun, sevdiklerin belli bir kesim, ne kadar yüzsüz ve riyakarsın, için ayrı dışın ayrı bari mert ol. Dünya alem biliyor ki aile fertlerinden sadece bir kısmını seviyorsun, diğer bir kısmını yok sayıyorsun ve aralıksız bir şekilde ettiğin hakaretleri de eleştiri sanıyorsun. Ne dilinin kemiği var nede tuşlara basan parmaklarının izan sınırı, akla gelen bütün hakaretler öyle fütursuzca diziliyor ki yan yana.

Ben sana “saygı duymuyorum” derken aslında benim kendime “saygım yok” demek istiyorsun. Ne yazmak istediğini, ne söylemek istediğini ben çok iyi anlıyorum da, diz dize oturduğun akıl yoksunları farkında değil. Günümüzde yapılan diz boyu sahteliği görmezden gelirken veya güzel bir şeymiş gibi alkışlarken, geçmişte yapılan ve doğruluğundan emin olmadığın şeyleri eleştirebilirsin, eleştiri insani bir durum ama hakaret etmek gayri insani bir durum. İnsanlar kendini görmek istedikleri yere koyarlarmış, tercihin yukarı çıkmak değil de çukurlarda olmaksa, layık olduğun yer belki de orasıdır. Yaşamın her alanında ve anında en sık karşılaşılan gerçeklerdir eleştirmek ve eleştirilmek.

Ancak bu kadar sıklıkla karşımıza çıkması ve maksadını aşarak hakarete vardırılması eleştirinin özüne aykırı hareket olur. Eleştiri nasıl algılanırsa algılansın sonuçta bireyin kendini geliştirebilmesinin yegane itici güçtür. Önemli olan bireyin bunu algılayabilmesi ve hakaret dilini terk edebilmesidir. Anlayacağımız eleştiri eyleminde,hem eleştiren hem eleştirilen bireylerin kişilik yapıları son derece önemli, sizin iyi niyet ve halisane duygularla yapacağınız eleştiri, kirlilik içinde büyümüş birinin hakaretine muhatap olabilme ihtimaliniz çok yükseltir. Kinden, nefretten, öldürmekten ve şiddetten beslenen kişi veya gurupların, hakkınızda güzel düşünmesi ve insancıl olması beklenemez. Legal olmayan menfaatler peşinde koşan, gayri ahlaki ortamda yetişen, dürüst davranmayan ve kamu hakkını tıkına, tıkına yiyen insanların ve kurumların iltifat gördüğü bir Dünyada, mütevazi yaşayanların kıymeti olmayacaktır. İyisi mi siz enerjinizi ve zamanınızı birilerinin incinen gururlarının tamirine katkıda bulunmak için harcamayın. Son söz olarak sizlere tavsiyem odur ki, patolojik kişilik özellikleri olan kimselerle tartışmalara girmekten sakının, çünkü kişilik özellikleri değişmez ve değiştirilemez. Aksi takdirde size kalacak olan boşa harcanmış zaman ve yıpranmış sinirleriniz olacaktır.

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER