googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com

EMRAH BEKÇİ’NİN KALEMİNDEN “IN MEMORİAM THE LAST ARMENİAN”

Bu haber 05 Şubat 2019 - 11:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.
EMRAH BEKÇİ’NİN KALEMİNDEN “IN MEMORİAM THE LAST ARMENİAN”

“The Last Armenian”,‘’Anılarda Son Ermeni’’ isimli Abdullah AYATA’nın eseri; Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde yaşanan ‘Sevk ve İskân Kanunu’nun uygulanması ve Cumhuriyet döneminde yaşanan ‘Ermeni Terörü Asala’ olaylarının uluslararası kesimde nasıl cereyan ettiğini edebi bir şekilde ortaya koyan, o dönemlerde yaşanan gerçek olaylardan esinlenerek vücut bulmuştur.

“The Last Armenian”, ‘Anılarda Son Ermeni’ isimli eser; Türk-İslam medeniyetinin hoşgörüsünü, ahlakını, inancını ön plana çıkartarak; farklı milletlerin, etnik ve dini unsuruna saygı gösterip insanlık adına mazlum kesime nasıl destek verdiğinin altını çizmektedir.

Eser, günümüzde Türkiye dışında faaliyetleri bulunan ‘Ermeni Diasporası’ başta olmak üzere, ‘Ermeni Olaylarını’ bahane edip, Türkiye’nin uluslararası alanda diğer millet-devlet toplumlar karşısında yanlış tanınmasına ve böylelikle kendilerine hedef edindikleri ileriki asırlarda toprak talebinde bulunma çabalarına, insanlığın vicdan mekanizmasını kullanmasını sağlayıp; Ermeni Diasporasının hedeflerini çürütmek ve gerçekleri dillendiren bir eserdir.

“The Last Armenian” Romanın İngilizceye çevirisinin yapılıp, sadece ABD değil bütün dünya ülkelerinin okumasını sağlamak, sadece Ermeni Diasporası ile mücadele olmayıp, Türk Milletinin inanç, kültür ahlak ve yaşayışını tanıtacaktır. ‘Anılarda Son Ermeni Romanı’ Türkiye dışında, ülkemiz başta olmak üzere milletimizin her ferdini büyük bir gururla temsil edecektir.

Ayriyeten tarihsel konular hep belgelerle bir sonuca varılma sürecinden geçtiğinden; ‘Ermeni Meselesi’ ile ilgili olarak ‘Edebiyat’ namına ülkemiz içerisinde eser vücuda gelmemiş; ‘Anılarda Son Ermeni’ kitabı bu açığı büyük ölçüde dolduracak ve öncülük edecek bir eser olup, Türkiye’de faaliyet gösteren üniversitelerimizin İngilizce öğrenme ve pratik yapma konusunda da eğitime büyük katkısı olacaktır.

Emrah BEKÇİ
Yazar / Yönetmen
“The Last Armenian” Türkçe Editörü

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER