CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

ERASMUS KONSORSİYUMU TANITILDI
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 23 Ekim 2015 - 18:30:13

Erciyes Üniversitesi’nin de proje ortakları arasında yer aldığı “ERASMUS Konsorsiyumu” Abdullah Gül Üniversitesi’nde gerçekleştirilen basın toplantısı ile tanıtıldı.
Tanıtım toplantısına; Erciyes Üniversitesi’nden Rektör Yardımcı Prof. Dr. Hasan Yetim, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi’nden İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kaya, Melikşah Üniversitesi’nden Rektör Prof. Dr. Mahmut Mat, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiç Yılmaz ve ev sahibi olarak Abdullah Gül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu katıldı.
Toplantıda ilk olarak projenin tanıtımı yapıldı. Avrupa Birliği Komisyonu tarafından 2007-2013 yılları arasında yürütülen ve 2014 yılı itibariyle sona eren “Hayat boyu Öğrenme Programı” kapsamında, yükseköğretim alanında sağlanan hibe destekleri ile 2014-2020 yılları arasında “Erasmus+ Programı” altında devam eden bu çalışma dahilinde yürütülen bir faaliyetin de yükseköğretim alanında “Hareketlilik Konsorsiyumu” olduğu açıklandı.
Yükseköğretim kurumuna kayıtlı öğrencilerin yurtdışında bir işletme veya organizasyon bünyesinde staj yaparak uygulamalı mesleki deneyim kazanması faaliyeti olan ERASMUS + programının Kayseri ayağını Kayseri Ticaret Odası’nın desteğiyle, Abdullah Gül Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi ve Melikşah Üniversitesi yapıyor.

“Amaç Kayseri’den daha fazla sayıda gence yurtdışında mesleki tecrübe kazandırılması”

Toplantıda proje ile öğrencilerin 2 ila 12 ay arasında, büyüklükleri, yasal statüleri ve faaliyet gösterdikleri ekonomik sektör ne olursa olsun özel veya kamuya ait her tür kurum ve kuruluş ile sosyal ekonomi dahil her tür ekonomik faaliyette bulunan işletmede staj yapılabileceğini, söz konusu stratejik ortaklık ile yükseköğretim kurumlarının modernleşmesine katkı sağlamak, kurumlar arası işbirliğinin geliştirilmesi ve katılımcı kuruluşların kapasitelerinin arttırılmasının hedeflendiği belirtildi. Proje amacının ise üniversitelerin oluşturduğu ortaklığın profesyonel bağlantıları kullanılarak Kayseri’den daha fazla sayıda gence yurtdışında mesleki tecrübe kazandırılması, daha kaliteli eğitim ve kurumsal modernleşmeye öncü olabilecek yenilikçi uygulamaların yerinde incelenmesi olarak belirlendiği ifade edildi.

Basın toplantısında konuşma yapan Abdullah Gül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu projenin önemine vurgu yaptı. Sabuncuoğlu; “Bugün Kayseri’nin dört üniversitesi bir araya gelerek, Kayseri Ticaret Odası’nın desteğiyle bu projeyi gerçekleştiriyoruz. Öğrencilerimizin bu proje ile mezun olduktan sonra iş hayatında başarılı olabilmeleri ve uluslararası alanda rekabet edebilmelerini amaçlıyoruz. Özellikle iş kurma ve iş bulma konuları, şuanda Türkiye’deki gençlerin en büyük meselesi. Bu sadece Türkiye’de değil küresel anlamda bir sorun. Stajlar bu anlamda çok önemli. Çünkü öğrencinin öğrendiklerini uygulama şansı veriyor, hem de öğrencinin sanayi ile olan ilişkisini güçlendiriyor. Bunun yanı sıra stajyer öğrenci kurum ile sanayi arasındaki ilişkileri güçlendirmeye yarayan bir faktör durumuna geliyor” ifadelerinde bulundu.

Prof. Dr. Yetim “Yurt dışında proje yapıp oradan staj hakkı elde etmemiz büyük bir başarı.”
Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Yetim ise konuşmasında Erciyes Üniversitesi’nin altmış bine yakın öğrencisinin olduğuna ve bu kadar büyük bir öğrenci sayısının yurt içindeki staj olanakları bakımından yetersiz kaldığının altını çizerek şunları kaydetti: “ Abdullah Gül Üniversitesi’nin önderliğinde ERASMUS Programı çerçevesinde yurt dışında proje yapıp oradan staj hakkı elde etmemiz büyük bir başarı diye düşünüyorum. Bu kaliteli eğitim anlayışına uygun olarak projenin sürmesi için çabaların hem Erciyes Üniversitesi açısından hem de diğer ortak üniversiteler açısından iyi bir şekilde devam etmesini diliyorum.” şeklinde konuştu. Prof. Dr. Hasan Yetim ayrıca yurt dışı deneyiminin önemine vurgu yaparak Erciyes Üniversitesi’nin bünyesindeki akademisyenlerini ve öğrencilerini sürekli olarak yurt dışına gönderdiğini, yurt dışı staj imkânının öğrenciler için çok önemli olduğunun önemine değindi. Proje tanıtım toplantısı dört üniversitenin temsilcilerinin proje hakkındaki değerlendirmelerinin ardından son buldu.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz