Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
RECEP ÇALKANER

ERCİYES DAĞININ TARİHÇESİ

Bu haber 30 Ocak 2019 - 11:44 'de eklendi ve 26 kez görüntülendi.
ERCİYES DAĞININ TARİHÇESİ

Başkalarının “Erciyas-Erciyeş-” diye adlandırdıkları dağı Kayserililer Erciyes olarak telaffuz ederler. Kayseri’nin simgesi sayılan Erciyes jeoloji uzmanlarına göre yeryüzü tarihinin neojen devrinde bundan 15 milyon yıl önce ateş püskürmeye başlamış bir yanar dağdır.

Bu dönemde orta Anadolu’yu büyük bir göl kaplamış bulunuyordu. Erciyes bu gölün içinde koni biçiminde volkan haline gelmişti. Dağın tepesinde geniş bir krater iki bacayı besliyordu. Lavlar aşağılara doğru akarken, irili ufaklı taşlarla birlikte etrafa yüz kilometre uzaklara kadar küller uçuyor ve döküldüğü suların içinde tabakalar oluşturuyordu.

Bu dönem sonucu aradan geçen uzun yıllar dağın kütlesinde çevresinde kırılmalar çökmeler ve kaymalar oluşmuş ve çevrede jeolojik değişimler meydana gelmiştir. Erciyes’in ikinci kez ateş püskürmesi 1,5-2 milyon yıl önce olmuştur. Daha sonraki buzullaşma devri uzun bir susma dönemi olmuş lakin Erciyes M.Ö. 100. yılda yeniden patlamaya başlamıştır.

Bunu ünlü coğrafyacı Strabo, (M.Ö. 63-21) ‘de Kayseri’den geçerken şehir civarında ateş çubuklarından geceleyin fışkıran alevlerden söz ederek doğrulamaktadır. Ancak bu kez fışkırmalar tepelerdeki kraterlerden değil yanlarındaki çatlaklardan kırmızı cüruflar halinde olmuş bunun sonucunda çevredeki büyük ve küçük kızıl tepeler  ve kefelikler meydana getirmiştir. Yaz, kış tepesinden gümüş taç gibi kar eksik olmayan Erciyes adını “AKDAĞ” anlamına gelen “ARGAEUS” tan geldiği söylenir.

3917 m. Yüksekliğinde olan dağ 1100 km² ‘lik bir yer kaplar ve Kayserinin adeta bir su deposudur.

 (*bkz. Prf. I. Ketin. Erciyes Dağının Teşekkül Tarihi. “Yeni Erciyes” Mart 1955 S.3)

 

 ERCİYES

 

 

Toroslar’dan gelir soyun,

Şifâ vericidir suyun,

Aman dinlemez soğuğun,

Ayaz kaynağı Erciyes.

 

ağustosta olur karın,

Nedendir bitmez efkãrın,

Bulutlar mı senin yãrin,

Sarar başını Erciyes.

 

Akıllar ermez yaşına,

Kuşlar konamaz başına,

Senin mağrur duruşuna,

Bakan ürperir Erciyes.

 

Önün kartınlıktır senin ,

Derde derman olur seyrin,

Suyu senden gelir şehrin,

Kar’ın yatağı Erciyes.

 

Ne güzel yaratmış Tanrı,

Bilmiyorum eşin var mı ?

Senin konuğun hep kar mı?

Gelmez baharın Erciyes.

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA