ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

BETONART MİMARLIK YAZ OKULU AGÜ’DE BAŞLADI

BETONART MİMARLIK YAZ OKULU AGÜ’DE BAŞLADI

ERÜ’DE “ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE TEMİZ TEKNOLOJİ ÇALIŞTAYI”
ERÜ’DE “ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE TEMİZ TEKNOLOJİ ÇALIŞTAYI”

“Çevre Sorunları ve Temiz Üretim” Araştırma ve Uygulama Merkezi ERÇEVREMev sahipliğinde düzenlenen ve TuREEFF projesi İş Geliştirme Başdanışmanı Arif Ergin’in sunumuyla katkıda bulunduğu program katılımcılardan yoğun ilgi gördü. Kısa adı TuREEFF olan “Konutlarda Enerji Verimliliği Finansman Programı” başdanışmanı Arif Ergin, yapmış olduğu sunumda TuREEFF projesinin amacı, kapsamı ve bugüne dek geliştirip finanse ettikleri projeler hakkında […]

“Çevre Sorunları ve Temiz Üretim” Araştırma ve Uygulama Merkezi ERÇEVREMev sahipliğinde düzenlenen ve TuREEFF projesi İş Geliştirme Başdanışmanı Arif Ergin’in sunumuyla katkıda bulunduğu program katılımcılardan yoğun ilgi gördü.
Kısa adı TuREEFF olan “Konutlarda Enerji Verimliliği Finansman Programı” başdanışmanı Arif Ergin, yapmış olduğu sunumda TuREEFF projesinin amacı, kapsamı ve bugüne dek geliştirip finanse ettikleri projeler hakkında önemli bilgiler paylaştı.
“TuREEFF, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından geliştirilen bir proje. TuREEFF’e Temiz Teknoloji Fonu (CTF) ve Avrupa Birliği (AB) de finansman desteği veriyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın da desteklediği projemizin temel amacı, Türkiye’deki konut sektörünün enerji verimli olarak dönüşmesini teşvik etmek.Bunu yapmanın da en doğru yolu, sektöre örnek teşkil edecek ve sektör oyuncularının vizyonunu geliştirecek başarı hikayeleri yaratmak ve pilot projeler geliştirmekten geçiyor.”
“Bu amaçla, TuREEFF anlaşmalı bankaları ile beraber çok farklı finansal çözümler ve kredi ürünleri geliştirdik. Şu anda TuREEFF programına katılım gösteren bankalar kanalıyla kullandırılmakta olan TuREEFF fonları, başta inşaat sektörü olmak üzere, beyaz eşya, yalıtım, pencere sistemleri, güneş enerjisi sistemleri gibi enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji ile doğrudan ilişkili sektörlerde faaliyet gösteren firmaların TuREEFF kriterlerine uygun projelerinin finanse edilmesine yönelik olarak kullandırılmaktadır.”
“TuREEFF fonları, herhangi bir kredi finansmanından farklı olarak, firmalara bir teknik danışmanlık paketi ile birlikte veriliyor. Üstelik bu danışmanlık paketi firmalara tamamen ücretsiz olarak sunuluyor. Tüm danışmanların ücretleri AB tarafından sağlanan bir hibe kapsamında ödeniyor.Bu teknik danışmanlığın amacı, özellikle inşaat sektöründe enerji verimli konut projelerinin geliştirilmesinde firmalara rehberlik etmek ve destek olmak.”
Konuşmasında TuREEFF fonları için gerekli kriterlere de açıklık getiren Arif Ergin, TuREEFF için uygunkabul edilen inşaat projelerinin kriterlerini de şöyle açıkladı:
“Bizim için en temel kriter Enerji Kimlik Belgesinin en az B sınıfı olmasıdır. Zaten verilen teknik danışmanlığın amacı da mevzuatlara göre C sınıfının minimum yeterlilik olduğu normal piyasa koşullarının bir üstünü hedefleyerek,konutların enerji verimliliği performansını C’den B’ye yükseltmenin en ekonomik ve etkili yöntemlerini firmalara göstermek. Bunun yanında iş sağlığı güvenliği gibi konulara da azami hassasiyet gösteriyoruz ve firmalara bu alanda da destek veriyoruz.”
Bugüne dek çok sayıda konut projesinin TuREEFF kapsamında değerlendirildiğini ve bu projeleri geliştiren inşaat firmalarına yoğun bir teknik desteğin verildiğini belirten Arif Ergin sözlerini şöyle sürdürdü;
“TuREEFF olarak 2016 yılından bugüne çok sayıda konut projesine teknik destek ve finansman sağladık. Bugüne dek ağırlıklı olarak İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentlerde geliştirdiğimiz projeleri artık Anadolu’da da görmek istiyoruz. Bu amaçla bu sene Anadolu kentlerine yönelik ziyaretlerimizi arttırdık. Bu kentlerin en önemlilerinden biri debenim de memleketim olan Kayseri. Kayseri ekonomi ve iş dünyası, geçmişten bugüne göstermiş olduğu başarılı ve öncü rolünü, çevreye duyarlı konut projelerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması konusunda da gösterecek ve diğer kentlere örnek olacaktır. Buna yürekten inanıyoruz. Şimdiden çok sayıda inşaat firması ile temasa geçtik ve projelerini değerlendirmeye başladık.”
Çalıştayın ikinci bölümünde Çevre Mühendisliği öğrencileri ve akademisyenlerden oluşan katılımcılardan TuREEFF’in işleyişi, kredi tipleri ve örnek projelere dair çok sayıda yorum, soru ve öneri geldi. Karşılıklı olarak bilgi alışverişinin yapıldığı ve yeni proje geliştirme imkanlarının tartışıldığı bu interaktif bölümde öncelikli olarak; çatı tipi güneş enerjisi sistemlerinin uygulanması önündeki engeller, kaynak verimli “yeşil konut” projelerinin yaygınlaştırılması ve Enerji Kimlik Belgesine yönelik farkındalığın arttırılmasına yönelik girişimlerin daha da arttırılması gibi konular ele alındı.
Kapanış konuşmasında Kentsel Dönüşüme ve ülkenin deprem gerçeğine de dikkat çeken Arif Ergin, sözlerini şöyle tamamladı:
“Türkiye’de yıkılıp yeniden inşa edilen konutların önemli bir kısmı Kentsel Dönüşüm Planı kapsamında gerçekleştiriliyor. Devletimizin başlatmış olduğu Kentsel Dönüşüm Planı kapsamında eski ve riskli çok sayıda konut, depreme dayanıklı yeni konut projeleri ile yenileniyor. TuREEFF olarak biz de bu önemli dönüşüm hamlesine destek olmak için yepyeni bir yaklaşımla bir finansman modeli kurduk.‘Yeniden İnşa Kredileri’ ismini verdiğimiz bu finans modeliyle Kentsel Dönüşüme ‘enerji verimli konut dönüşümü’ konseptini de eklemeyi hedefledik. Bugüne dek bu kategoride TuREEFF kapsamında pek çok proje finanse edilmiş oldu. Ülkemizde deprem riskli milyonlarca bina yıkılıp yeniden yapılacak. Bu durum, aslında enerji verimliliği ve çevre içinde müthiş önemli bir fırsat yaratıyor. Diyoruz ki, ‘hazır bu binalar yıkılıp yeniden inşa edilirken neden yeni konutları daha az enerji tüketen, çevreye ve ekonomiye olumlu katkısı olacak şekilde inşa etmeyelim? Ülkemiz enerjide dışa bağımlı bir ülke ve tükettiğimiz enerjinin önemli bir bölümünü başka ülkelerden ithal ediyoruz. Bu aynı zamanda cari açığa da neden oluyor. İthal ettiğimiz bu enerjinin yaklaşık yüzde 30’unu konutlarda tüketiyoruz. Üstelik de enerji performansı kötü olanbu eski konutlar nedeniyle bu tüketimin neredeyse yarısı israf ediliyor. Her yıl milyarlarca dolar bir parayı bu nedenle kaybediyoruz. Bir yandan da çevreyi kirletmiş, havamızı solunmaz hale getirmiş oluyoruz. İşte enerji verimliliği bu yüzden deprem kadar hayati ve aynı zamanda da stratejik bir konu ve artık bu konuda bir şeyler yapmamız gerekiyor. Kentsel Dönüşümün önemine inanıyoruz ve bu dönüşümün aynı zamanda enerji verimli bir dönüşüm olması için de TuREEFF olarak elimizden gelen çabayı göstermeye devam edeceğiz.” (Kurum Haber)

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz