Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
İBRAHİM PEKBAY

“ERİK DALI”

Bu haber 09 Eylül 2018 - 14:25 'de eklendi ve 33 kez görüntülendi.
“ERİK DALI”

Kütahya’nın Emet ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümü etkinliklerinde “Temsili” Cevizdere Şehitliği’nde, folklor ekibine  “Erik Dalı” oynatıldığı, ham yazılı basında, hem de görsel basında yer aldı…

Eğer görsel basın, her zaman yaptığı gibi, görüntüyü arka arkasına defalarca vermediyse ki vermiştir mutlaka, “Erik dalı” oyunu “Sonuna kadar oynandı” izlenimi veriyor…

Haberi “Erik dalı oynadılar” diye veren basın, her nedense aynı folklor gösterilerinde “Zeybek oyunu” oynandığını gizlemiş. Ben gizlemiş diyorum, çünkü verilen haberin “Erik Dalı” bölümünün kasıtlı haber olarak yapıldığı ortada…

Peki, olayda hiç mi “Gerçek” payı yok!…

Elbette var…

Böylesi etkinlikler, beli bir düzende ve önceden neler olacağı programlanarak yapılır. Öyle herkes kendi başına, kendi bildiği gibi, plansız programsız olaya dalmaz.

Olmaması gereken bir olay olmuş, yanlış olmuş ama bir davranış var ki, aleme örnek olması bakımından yerine cuk oturmuş.

Etkinliğin yapıldığı Kütahya İli, Emet İlçesi Cevizdere Muhtarı, şöyle bir açıklama yaparak “Muhtarlık görevinden istifa etmek” istediğini emen Kaymakamlık makamına iletmiş.

Önce bir okuyalım…

“Emet Kaymakamlığı’na; Düzenli ordumuzun ilçemizden geçişi ve ilçemizin kurtuluş yıldönümü olan 3 Eylül kutlama programı çerçevesinde köyümüz hudutları içerisinde bulunan temsili Cevizdere Şehitliği’nde tören düzenlenmiştir. Bu tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı, Ecdad Deneği Başkanı Ali Duyan’ın konuşmaları, folklor gösterisi, şehit mezarlarında Kuran’ı Kerim okunması ve dua edilmesi ile halka ikram olarak icra edilmiştir. Program kapsamında folklor gösterisi yapıldığında fon müziği sehven erik dalı oyun havasını çalmıştır. Bu duruma ilçe kaymakamımızca müdahale edilerek, müzik sonlandırılmıştır. Folklor ekibi Günlüce Ortaokulu öğrencileri olup, bu müziğin önceden çalınacağından haberim bulunmamaktadır. Programın tamamı yayınlanmadan sadece anıtta kızların oyun oynadığı ima edilerek art niyetli olarak önce sosyal medyaya, daha sonra ulusal basına yanlış bir şekilde yansıtılmıştır. Ben görev yaptığım 4.5 yıl içerisinde milliyetçi, mili ve manevi değerlerine sahip ve sadık, şehit yakını olarak, özverili ve başarılı olarak muhtarlık görevimi yürüttüm. Sosyal medyada şahsım, muhtarlığım, köyüm, ilçem ve devlet büyüklerim kasıtlı olarak yıpratılmaya çalışılmış ve hakaretlere de maruz kalınmıştır. Şehitlerin maneviyatına daha büyük zarar vermemek ve yanlış anlamalara, art niyetli hareketlere fırsat ve meydan vermemek için muhtarlık görevimden istifa etmek istiyorum. Takdirlerine arz ederim.”

Muhtarın davranışını olumlu ve örnek buluyorum. Ancak umarım ki emet Kaymakamlığı “Görevinize devam edin” diye cevap vermiştir.

Çünkü yapılan bu haberin, basın camiasınca çoğu kez yapıldığı gibi, abartılarak verildiğini düşünüyorum.

Neden derseniz, birincisi, Şehitlik “Temsili”, yani orada şehit mezarları filan yok…

İkincisi, programın sadece bir tarafını alıp, olması gereken önceden programın yapılması, nerede ne yapılacağının bilinmesi gibi uygulama yapılmadığından ve muhtarın da programın tamamından haberi olmaması sonucu ortaya çıkan bir görüntü…

Üçüncüsü, “Erik dalı” oynanınca olmuyor da “Zeybek” oynanınca doğru mu oluyor, her ikisi de oyun değil mi?…

Elbette benimle aynı fikirde olanlar olacak, ayrı fikirde de olanlar olacak, itirazım yok.

Benim itirazım, olayı objektif verilmemesinde.

Beğendiğim tarafı ise, muhtarın, siyasi aleme örnek olacak şekilde istifasını ilgili makama sunması.

Muhtarı, örnek davranışından dolayı kutluyorum. Ülkeden bundan daha beter o kadar çok olay varken, “Erik Dalı oynandı” diye gündem yaratmak, yine “Cambaza bak” davranışından başka bir şey değil.

Siz, cambaz gösterisini sevenler, cambaza bakmaya devam edin.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA