Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com

ERTUĞRUL SAĞLAM İLE A’DAN Z’YE FUTBOL SOHBETİ

Bu haber 12 Eylül 2018 - 14:15 'de eklendi ve 54 kez görüntülendi.
ERTUĞRUL SAĞLAM İLE A’DAN Z’YE FUTBOL SOHBETİ

Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam basın mensupları ile bir araya geldi.
Ertuğrul Sağlam “Badji ve Mendes’in gitmesini istemedik. Ama mesela Rotman, Badji’nin yerini doldurdu. Kayseri ile çevre illerde ve Avrupa’da scout ekipleri kurmak istiyoruz. Yabancı sayısını tartışmaktan ziyade bence altyapıyla alakalı gerekli organizasyonu ve çabayı ortaya koymak lazım” şeklinde konuştu.

Kayserispor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, Türk futboluna altın harflerle yazılacak bir başarıyı tekrar bir Anadolu takımıyla gerçekleştirmeyi hedeflediğini söyleyerek, “Bu seneki hedefimiz güzel futbol oynamak ve gerçek futbol otoritelerinin beğenisi kazanmaktır” dedi.
Kayserispor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, kentte görev yapan basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sağlam, ligin 5. haftasında deplasmanda karşılaşacakları Göztepe maçını değerlendirdi. Sağlam, “Oluşturduğumuz bu güzel hava inşallah hafta sonu İzmir’de de devam eder ve iyi başlangıç yaptığımız sezona Göztepe galibiyeti ile devam ederiz. Ondan sonra içeride oynayacağımız Konyaspor maçını da 33 bin kişilik stadımızı doldurarak bir tane boş koltuk kalmadan böyle güzel bir atmosferde oynamayı planlıyoruz. Göztepe maçı bizim için final niteliğinde karşılaşma olacak. Sezonun içerisinde bazı kırılma maçları ve yönünüzü belirleyeceğiniz maçlar vardır. Göztepe maçı bizim için o maçlardan bir tanesidir. Maç iyi geçtiği zaman sonrasında nasıl bir ortam oluşacağını hepimiz iyi biliyoruz. Bunu oyuncularımızla da paylaştık. Bu gibi maçlarda ortaya koyacağımız futbol kalitesi ve alınacak sonuç, bizim bundan sonraki dönemle alakalı, ligde olmak istediğimiz yeri de belirleyecek karşılaşma olacak. Artık Kayserispor olarak herkesin beklenti içerisinde olduğu gibi ligin üst sıralarında olan bir takım mı olacağız, yoksa 2 kazanıp 1 kaybeden bir takım mı olacağız, bunun kararını hep beraber Göztepe karşılaşmasında vereceğiz. sezona iyi bir başlangıç yapmak istiyorduk, onu gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

“Türk futboluna altın harflerle yazılacak bir başarıyı hedefliyorum”
11 yıl sonra Kayserispor’un başına tekrardan geçen Sağlam, bir Anadolu takımıyla Türk futboluna altın harflerle yazılacak bir başarıyı hedeflediğini belirtti. Sağlam, “Uzun yıllardan sonra tekrar Kayserispor’a gelirken çok farklı beklentilerim vardı. Bizler profesyoneliz, işin maddi kısmı da var ama bunları bir kenara bırakıp burada tekrar Türk futbolunda ses getirecek, Türk futboluna altın harflerle yazılacak bir başarıyı tekrar bir Anadolu takımıyla gerçekleştirebiliriz beklentisi ile geldim. Başkanımızla da bunu açık ve samimi bir şekilde konuştuk. Bu sene bizim bundan sonraki senelerdeki başarıları oluşturacak takımın altyapısını oluşturma senemiz olacak. İnşallah bu istediğimiz organizasyonu tam anlamıyla yerine getiririz. Önümüzdeki sene gerçek anlamda ‘Bizim hedefimiz şu’ diyebileceğimiz sene olacak” şeklinde konuştu.

“Gerçek futbol otoritelerinin beğenisi kazanmak istiyoruz”
Bu sezon oynadıkları oyunla izleyicilere keyif vermek istediklerinin altını çizen Kayserispor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, “Sezondaki gerçekçi hedefimiz, oynadığı futbolla keyif veren, taraftarların bizim maçımızı izlediği zaman ‘İyi ki bu maçı izlemişiz, ne güzel bir maç izledik’ dedirtebilmektir. Bunun yanında puansal açıdan da geçtiğimiz senenin daha da üzerine çıkabilmek. İstek, arzu ve sorumluluk duygusu bizi bir yere getirecek ama ilk hedefimiz budur. O yüzden 2 maç kazanıp farklı beklentiler içerisine girmek, popülizm yapıp insanların mutlu edecek söylemlerde bulunmak bizim işimiz değil. Bizim bu seneyle alakalı hedefimiz güzel futbol oynamak, izleyenlere keyif vermek, gerçek futbol otoritelerinin beğenisi kazanmak, gerek saha içi davranışlarıyla gerekse daha dışındaki vereceğimiz mesajlarla ülkede herkesin parmakla gösterdiği bir takım olabilmektir. Kazanırken kimsenin emeğini çalmadan hak ederek kazanmaktır” diye konuştu.  Sağlam, sarı kırmızılı takımın cumartesi günü oynayacağı Göztepe maçının final havasında geçeceğini söyledi.
Kayserispor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, sarı kırmızılı takımın cumartesi günü oynayacağı Göztepe maçının final havasında geçeceğini söyledi. Sağlam, “Göztepe maçı, deplasmanda kazandığımız Fenerbahçe maçından sonra final havasında geçecek. Bu maç kırılma ve eşik atlama, yön alacağımız bir karşılaşma olacak” dedi.
Fenerbahçe galibiyetinin ardından zor bir deplasman maçına çıkacaklarını belirten Sağlam, “Göztepe maçı bizim için final niteliğinde bir karşılaşma olacak. Sezon içerisinde bazı kırılma maçları vardır. Göztepe maçı bizim yönümüzü belirleyeceğimiz karşılaşmalardan birisi olacak. Bu gibi maçlarda ortaya koyacağımız mücadele ve alınacak sonuçlar bizim bundan sonraki dönemde ligde olmak istediğimiz yeri de belirleyecektir. Artık Kayserispor olarak ‘Üst sıralarda yer tutan bir takım mı, yoksa ortada bir takım mı olacağız.’ bunun kararını hep beraber Göztepe karşısında vereceğiz.” diye konuştu.
Kayserispor’un ligin ilk 4 haftasında aldığı sonuçlar ve sergilediği futbolun kalitesinin Göztepe maçında da devam etmesi halinde Süper Lig’deki hedeflerinin belirleneceğini, üst sıralarda mı yoksa idare eden bir takım mı olacağını ortaya çıkaracağını söyleyen başarılı teknik adam, “Göztepe 4 maçta 3 puan alan bir takım olarak görünse de iyi bir kadrosu olan oynadığı futbolla daha üst sıralarda bulunması gereken bir takım. Her maçımız final maçı niteliğinde. İyi mücadele eden çok üreten bir takım olduk. En önemlisi mazeretleri ortadan kaldırdık. Futbol adına doğrulardan yanayız. Saha koşulları, hakem ve rakip oyuncular gibi mazeretlere asla sığınmayacağız. Oyuncularımızın üzerinden bir psikolojik yük kalktı. Şimdi her maçı kazanırız. Geriye düşsek bile öne geçeriz anlayışı hakim oldu. Göztepe maçı öncesi Varela iyileşti. Sakıb’ın sakatlığı sürüyor. Sapunaru bugün Romanya Milli Takımı’ndan dönerek, aramıza katıldı. Güzel maç olacak” diye konuştu

Ertuğrul Sağlam, Kayserispor’un asıl hedefinin önümüzdeki sezon olduğuna dikkati çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Gerçekçi olalım. Kayserispor olarak bu sezon hedefimiz iyi futbol, geçen yılın üstünde puan toplamak, saha dışında ve içinde parmakla gösterilen takım olmak, emeğe saygılı, centilmen bir sporcu grubu olmaktır. Kart sayımızı asgariye indireceğiz. Sahada hakemle, rakip oyuncularla, taraftarla didişmeyeceğiz.”

Sarı kırmızılı takımın perşembe günü İzmir’e hareket edeceğini ve maç sonrası da iki gün İzmir’de kalacağını belirten Sağlam, yabancı oyuncu konusunu da değerlendirdi. Sağlam, “Hiçbir teknik adam elinde yeterli ve kaliteli yerli oyuncu varsa, yabancı oynatmaz” diye sözlerini tamamladı.
Sağlam, “Önce takımlarımız neden daha fazla yabancı oyuncu oynatıyor daha az yerli oyuncuya takımlarında yer veriyor bunu araştırmak lazım.
Neden biz oyuncu yetiştiremiyoruz? Takımlarımıza daha fazla yerli oyuncu neden koyamıyoruz? Bunu incelememiz gerekiyor. Benim bununla ilgili ortaya koyduğum bir gerçek var ki; bizler ülke olarak maalesef altyapıya gerekli ilgiyi göstermiyoruz. Devamlı aynı şeyi yapıp farklı sonuçlar bekliyoruz. Akıllı insanların yapacağı bir iş değil. Oyuncu yetiştirmek için önce bir organizasyon gerçekleştireceksin. Oraya yatırım yapacaksın. Sonrasında isteyeceksin. Olmadığı zamanda tekrar bir düşüneceksin” ifadelerini kullandı.
Altyapısına yatırım yapıp, gerekli planlamayı ortaya koyan her kulübün karşılığını aldığını dile getiren Sağlam şöyle konuştu: “Bunun örneğini Altınordu, Bursaspor, Gençlerbirliği ve Trabzonspor gösteriyor. Altyapısına yatırım yapıp da bunun karşılığını almayan kulüp yok. Yapmayanlarda kendilerini sorgulasınlar. Bu yabancı sayısını tartışmaktan ziyade bence altyapıyla alakalı gerekli organizasyonu ve çabayı ortaya koymak lazım. Ondan sonra bakalım yabancı sayısı kendiliğinden azalıyor mu? Azalmıyor mu?.”
Kayserispor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, Milli Takım Teknik Direktörü Lucescu’nun açıklamalarıyla gelen soruya verdi ve Rumen teknik adamın özellikle kaleci konusundaki görüşlerine katılmadığını söyledi.
Milli takım bizim her şeyimiz. Türk olarak Milli takımımızın başarılı olması bizi gururlandırıyor ve mutlu ediyor. İsveç maçında çok mutlu olduk. Rusya maçında nasıl üzüldüysek, bugün de mutlu olduk. Ülke futbolunda güzel bir jenerasyon var. Lucescu da bu jenerasyonu bir araya getirmek istiyor ve inşallah milli takım daha iyi yerlere gelecektir.
Göztepe’nin puan tablosunda bulunduğu yeri dikkate almadıklarını vurgulayan Sağlam, şunları kaydetti: ” Ne kadar zor bir ortamda, ne kadar iyi bir takımla oynayacağımızın farkındayız. Bu doğrultuda Fenerbahçe maçının ardından hazırlıklarımıza devam ediyoruz. Sezona iyi bir başlangıç yapmak istiyorduk, bunu başardığımızı düşünüyorum. Son olarak iki kez geriye düştüğümüz Fenerbahçe deplasmanından 3 puanla döndük. Fenerbahçe maçıyla Kayserispor olarak iyi mücadele eden, takım içi organizasyonunu belirli bir seviyeye çıkarmış, ofansif anlamda eskiye göre daha üretken ve bunları da değerlendirebilen bir takım olduğumuzu gösterdik.”
Sağlam ayrıca şu devre arasında takımın durumuna göre 2-3 oyuncu alabileceklerini sözlerine ekledi. (Hamdi AKTÜRK)

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER