googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
RECEP ÇALKANER

ESKİ KOMŞULAR VE KOMŞULUK İLİŞKİLERİ-1

Bu haber 15 Mayıs 2019 - 11:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ESKİ KOMŞULAR VE KOMŞULUK İLİŞKİLERİ-1

Her zaman bahsettiğim gibi eski komşuluklar bu günün akrabalıklarından daha yakın, daha sıcak, dahada paylaşımcı idi

Evler yanyana insanlar cancana yaşarlardı.

 Evlerin yapılarında çoğu zaman aynı duvar iki komşuya bir duvarlık yapardı. Evlerin üzerleri direklerle örtülü, toprak damlı ve damdan dama geçilerek adeta mahalle dolaşılırdı.

Tek katlı kimi üç oda, kimisi iki oda bir mâbin(antire) uzun hayatlı (giriş-bahçe) evlerdi. Evlerin kapıları hiçbir zaman kilitli olmaz hele hele hayat, giriş kapıları ardına kadar açık (dayalı) olurdu. Komşular birbirlerine son derece güvenir birbirlerine evini, malını, canını emanet edebilirlerdi.

Aynı zamanda çokda  teklifsiz idiler. Biribirilerine gidip gelirken her ne kadar kapılar açıkda olsa, ya;

-Ev sahibiii diye seslenir, yada kapıya yaklaşırken öksürür, öksürüğü duyan evin hanımı hemen toparlanır başı açıksa örter, önlüğü belinde bağlı ise çözer, hayat süpürüyorsa süpürgesini elinden bırakır gülen bir sesle buyur ederdi. Bir eve girebilmek için önceden izin istemek diye bir lüks olmazdı. Çünkü aynı evde değilsede aynı halde yaşardı insanlar.

Birbirlerine olan samimiyetleri gördükleri yada görecekleri her hangi eskiklikleri yanlışlık ve hataları ayıplamaz, hor görmez hele hele asla küçümsemezlerdi. Ortada bir çirkinlik, bir yanlış varsa mahallenin büyükleri hata sahibini uyarır, öğüt verir yada tavsiyede bulunurdu. 

Yeri geldikçe büyükler, suçlu gördüklerini azarlar hatta bir iki tokat atacak kadar selahiyete sahiptiler. Bu selahiyeti büyük olmalarından, dostluklarından ve  samimiyetlerinden alırlardı.

Buna sebepse aynı mahallede yaşayan insanlar asırlarca içi içe yaşamış ebe, ecdatdan beri gelen komşuluk bağlarının perçinlenmesiyle akrabadan yakın olmuş, herkes bir birini ağabeyi, ablası, halası, amesi, dayısı, emmisi sayar  olmuştur.

Hiç kimse birbirine yabancı değil  hatta herkes kendi babası yaşındakileri emmi bilir, annesi yaşındakileri hala sayar, mahallenin orta yaşlıları abileri ve aplalarıdır.

Hiçbir erkek mahallenin karısını ve kızını dişi gözüyle görmez  hatta başka erkeklerin  kendi mahallesindeki kadın ve kızlarına kötü gözle bakmasına izin vermezlerdi. Mahallenin kızlarına karışma haklarını dostluktan alır yeri gelirse onları  görür, gözetir, korur arka çıkardı.

Mahallenin kadın ve kızının namusunu gözetmek bütün mahalle erkeklerinin görevi sayılırdı. Buna karşı kadın ve kızlar mahallenin erkeklerine özel saygı duyar, onların yanında hiçbir zaman şımarıklık yapmaz daima edepli ve terbiyeli dayranırlardı. Sabahları kapı önü süpüren kadın ve kızlar komşu erkeklerin yanlarından geçmesi halinde süpürmeyi durdurur ve de “Allarasgetire “ diyerek işe uğurlarlardı.  Bazan  su getirmek için mahalle çeşmesine giden kadınlar eve gelirken bir erkeğin işe gittiğini görürse  onun yolunu kesmez, ne kadar uzak olursa olsun asla bir erkeğin önüne geçmezdi. (Devam Edecek)

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER