Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
RECEP ÇALKANER

ESKİ KOMŞULAR VE KOMŞULUK İLİŞKİLERİ-1

Bu haber 06 Mart 2019 - 11:38 'de eklendi ve 28 kez görüntülendi.
ESKİ KOMŞULAR VE KOMŞULUK İLİŞKİLERİ-1

Her zaman bahsettiğim gibi eski komşuluklar bu günün akrabalıklarından daha yakın, daha sıcak, dahada paylaşımcı idi
Evler yanyana insanlar cancana yaşarlardı.
Evlerin yapılarında çoğu zaman aynı duvar iki komşuya bir duvarlık yapardı. Evlerin üzerleri direklerle örtülü, toprak damlı ve damdan dama geçilerek adeta mahalle dolaşılırdı.
Tek katlı kimi üç oda, kimisi iki oda bir mâbin(antire) uzun hayatlı (giriş-bahçe) evlerdi. Evlerin kapıları hiçbir zaman kilitli olmaz hele hele hayat, giriş kapıları ardına kadar açık (dayalı) olurdu. Komşular birbirlerine son derece güvenir birbirlerine evini, malını, canını emanet edebilirlerdi.
Aynı zamanda çokda teklifsiz idiler. Biribirilerine gidip gelirken her ne kadar kapılar açıkda olsa, ya;
-Ev sahibiii diye seslenir, yada kapıya yaklaşırken öksürür, öksürüğü duyan evin hanımı hemen toparlanır başı açıksa örter, önlüğü belinde bağlı ise çözer, hayat süpürüyorsa süpürgesini elinden bırakır gülen bir sesle buyur ederdi. Bir eve girebilmek için önceden izin istemek diye bir lüks olmazdı. Çünkü aynı evde değilsede aynı halde yaşardı insanlar.
Birbirlerine olan samimiyetleri gördükleri yada görecekleri her hangi eskiklikleri yanlışlık ve hataları ayıplamaz, hor görmez hele hele asla küçümsemezlerdi. Ortada bir çirkinlik, bir yanlış varsa mahallenin büyükleri hata sahibini uyarır, öğüt verir yada tavsiyede bulunurdu.
Yeri geldikçe büyükler, suçlu gördüklerini azarlar hatta bir iki tokat atacak kadar selahiyete sahiptiler. Bu selahiyeti büyük olmalarından, dostluklarından ve samimiyetlerinden alırlardı.
Buna sebepse aynı mahallede yaşayan insanlar asırlarca içi içe yaşamış ebe, ecdatdan beri gelen komşuluk bağlarının perçinlenmesiyle akrabadan yakın olmuş, herkes bir birini ağabeyi, ablası, halası, amesi, dayısı, emmisi sayar olmuştur.
Hiç kimse birbirine yabancı değil hatta herkes kendi babası yaşındakileri emmi bilir, annesi yaşındakileri hala sayar, mahallenin orta yaşlıları abileri ve aplalarıdır.
Hiçbir erkek mahallenin karısını ve kızını dişi gözüyle görmez hatta başka erkeklerin kendi mahallesindeki kadın ve kızlarına kötü gözle bakmasına izin vermezlerdi. Mahallenin kızlarına karışma haklarını dostluktan alır yeri gelirse onları görür, gözetir, korur arka çıkardı. (Devam Edecek)

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER