CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

ESKİ KOMŞULAR VE KOMŞULUK İLİŞKİLERİ-2
  • RECEPÇALKANER
    • RECEP ÇALKANER
    • RECEPcALKANER@kayserihakimiyet2000.com
    • 11 Nisan 2018 - 11:08:35

Erkeklerde kadın ve kızları öz ana ve bacıları gibi görür onları kem gözlerden sakınırlardı. Böyle gördük ve hep bu görüşle yaşadık. Mesela mahallemizden bir kız bir oğlana gülse o oğlanda gülmeyi fırsat bilip kıza laf atsa önce oğlan dövülür sonra kız azarlanır “Bir daha böyle bir şey görürsem çok fena olur, hem ben döğerim hem de babana söylerim” denildiğinde mahallenin hangi kızı olursa olsun ayni öz ağabeyi kızıyormuş gibi görür, asla karşılık vermez hatta utanır yüzü kızarır (yüzü kızarmayı tarif etsem mi acaba diye aklımdan geçti, unuttukda) evine kaçardı. Bu olay bir daha görüşüldüğünde ne bir daha tekrarlanır nede üstünde durulurdu.
İşte böyle karışma ve müdahaleler yakınlığın en açık göstergesiydi.
Bir misal vermek istiyorum; Bizim evimiz Caferbey mah. Karaca sokak dibi çıkmazda idi. Sokağımız L tipi bir sokak olduğundan evimiz sokağın başından görünmezdi. Üç odalı olan evimiz (sonradan iki katlı yapılmıştı) uzun bahçeli, bahçe kapısından diğer mahalleye (kesim sokaka) çıkılırdı.
Hemen yanımızda babamın süt kardeşi olan mahallede ilk hacca giden olduğundan, büyük küçük herkesin hacıbabası sayılan Demirci Hacı Babamız vardı. Hanımı Hayriye annemiz, onun yanında hayat içi yaşayan Hacı Babanın ağabeyi Hamdamcamız vardı mahallede bir tek ona amca denirdi çünkü o yıllarda İstanbul’da okumuş kültürlü bir insandı. Hatta mahallemizin tüm devlet işleri ona havale edilirdi. Onun hanımı Şevkat annemiz vardı. Kızları Nejla, Fatma ve Sevim aplalarımız, sol yanımızda İstanbulluların Makbule hala denirdi (istanbuldan gelin geldiği için öyle söylenirdi) sonra mahallenin başına doğru sağlı, sollu ve karşılıklı oturan şu anda pek çoğu hayatta olmayan (Allah kendilerine rahmet etsin ve de hepsini cennette cem etsin, Amin) mahallemizin Zekiye amesi (Herkes ona öyle hitap ederdi) karşısında Fatmanne, Naci, Esad ve Alağbi, yanlarında Hacahmet emmi, karısı Hatıcağla, karşılarında Hayrullah emmi karısı Esmağla, Hasan abi, Hikmetabba, karşılarında, Arabacı Memedemmi karısı, Müybağla onların karşısında Çıkrıkçı Alibaba, Mısdafemmi, Esmana, Hafızağla, Memedağbi, Fatma yinge Nafiz ağanın ve mahallenin Elmas anası, Tükmenlerin Şaban emmi karısı Müybağla ve okumuş Memedağbi (devlet dairesinde çalışan mahallemizin ilk memuru) karısı ise Saadetabba. Kunduracı Hacelemmi- Nütüyağla –Recebemmi karısı Sadiyağla daha adını sayamadığım çok renkli simalar emmiler halalar ağbi ve yengelerimiz vardı.
Bunları neden yazdığıma gelince dikkatinizi çekmek istediğim bir nokta var. Evet dikkat ediyormusunuz eski mahallelerde yaşayanlara hitap ediş şeklimize, emmi, dayı, hala, ame, apla ağbi, inişde vs. Yani sözün özü, demek ki eskiden bir mahallede yaşarken bir mahallede değil sanki bir evde yaşar gibi yaşarmışız. Ne güzel günlermiş. Şimdi ise komşulara şaşıyoruz… Apartımanda yaşıyoruz….

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz