Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
ÖMER FARUK KOTAY

EYLÜL FELSEFESİ

Bu haber 04 Eylül 2018 - 18:19 'de eklendi ve 49 kez görüntülendi.
EYLÜL FELSEFESİ

 

Yaz defterini yavaştan kapatmış bulunuyoruz şimdi ise sahne sonbaharda aylardan ise Eylül herkese hüznü çağrıştırmakta.

Araf’ta kalan bir mevsim olmasından mı yoksa başka bir mevzudan mı bilmem ama insanlarda daima kafaları karıştırıp duygu yoğunluğu yaratmakta.

Bu sebepten ötürü birazda şiir yazmayı, okumayı sevenlerin ayıdır Eylül ayı diyebilirim.  Eylül ayı kendi içinde hafif mayhoş şarkılarla ayrılıkların, yalnızlıkların düşünüldüğü karakteristik bir zaman dilimi olma özelliğini de taşır. Aslında tam kahve keyfi zamanıdır. Bana sorarsanız fonda bir Sezen Aksu parçası da iyi gider.  Belki de içimizdeki bir hasret yarasına şöyle bir değip te geçer. Aslında her sonbaharda her Eylülde insan birazcık kendini yaşar, birazcık kendini dinler. Kalabalıktan öte bir yere siner.  Belki bir kitapta arar teselliyi belki de bir şairin şiirine, sitemli sözlerine gizler hiç anlatılmayan içinde bir türlü anlamlandıramadığı o fırtınalı hislerini. Eylül insana pencereden ağaçların yapraklarını dökmesini izletirken buna hüzünlendirirken aynı zamanda gelecek aydınlık günlerin habercisi olma gelecek güzel günlerin hayalini kurdurma gibi çeşitli görevleri de tabi ki üzerinde taşır. Yani bu yönüyle tam bir ikilem de yaratır. Bu ikilem sayesinde herkesin hayatından çıkarım yapmasını dahası karakteristik özelliğini ortaya koymasını sağlar. Kimine iyiyi gelecek günleri andırır, kimine ise karanlığı kötü zamanları anımsatır. Eylül insanı tam manasıyla özgür bırakır.

Eylül sizden Haziranın neşesine kapılmanızı veyahut Ocağın kışına gömülmenizi istemez. Kapıları daima her iki taraf içinde açık bırakır. Bir nevi griyi andırır. Yani hayatın her rengini taşır. Her mevsimden  içinde biraz barındırır. Aslında Eylül hayatımızın her yönünü bize ayna görevi görüp yansıtır.  Evet evet hiç abartısız söylüyorum kazanmayı, kaybetmeyi, beklemeyi, sabretmeyi, gelecek günler için ümit etmeyi, özlemi, gidenleri, anıları, yalnızlığı, tamamlanamamış aşkları, acıyı, tatlıyı otuz günlük süre dahilinde kendi içinde harmanlayıp bize yaşamakta olduğumuz hayattan alıntı yapıp bir ayna görevi görür ve bize yansıtır.

Tüm bunlara totalde bakacak olursak kendi içinde Eylül ayının bir karakteri olduğunu dahası sağlam bir felsefesi olduğunu rahatlıkla söylemek mümkün.

O yüzden de eminim ki içinde bulunduğumuz Eylül ayı birçok insan için diğer aylara nispeten özel bir yere sahip olmaktadır. Her geçen yıl biz insanlar gözünde değerlenmekte ve konumunu az önce bahsettiklerimiz üzere korumaktadır.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA