BEŞİKTAŞ’TA İLK HEDEF DENİZ TÜRÜÇ VE GÜRAY VURAL

BEŞİKTAŞ’TA İLK HEDEF DENİZ TÜRÜÇ VE GÜRAY VURAL

BAKAN ÖZHASEKİ MHP İL BAŞKANLIĞINI ZİYARET ETTİ

BAKAN ÖZHASEKİ MHP İL BAŞKANLIĞINI ZİYARET ETTİ

YILMAZ KARACA: YEREL BASINA “CANSUYU” ZAMMI ONAYLANDI

YILMAZ KARACA: YEREL BASINA “CANSUYU” ZAMMI ONAYLANDI

SGK VE VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI’NDAN KTO ZİYARETİ

SGK VE VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI’NDAN KTO ZİYARETİ

DEVELİ’NİN ÖRNEK MUHTARI YİNE İŞ BAŞINDA

DEVELİ’NİN ÖRNEK MUHTARI YİNE İŞ BAŞINDA

FAYDALIYI AL, FAYDASIZI BIRAK
 • İHSANGÖRÜCÜ
  • İHSAN GÖRÜCÜ
  • ihsangorucu@kayserihakimiyet2000.com
  • 14 Mart 2018 - 13:07:26

Sevgili okuyucu!
Ünlü Walt Disney,” Eğer peşinden gidecek cesaretiniz varsa,bütün rüyalarınız gerçekleşebilir.”demiş. Onların peşinden gitmek nasıl olur,nasıl gidilir, gidecekseniz engel olan nedir? Bunların ayırdımına varın ve ideallerinizi hayatınıza hakim kılmak için buyurun harekete geçin diye devam eder.
Müziği iyi icra edenleri severiz makama hakkını vererek süsleyerek takdim ederler.Emek ürünü eser de dinlemeye değer olur doğal olarak. Üzerinde çalışmış eserle özdeşleşmiş ustanın ağzında güzel olan parçayı hazırlık yapıp,emek vermemiş solist icra ettiğinde dinlemek istemez insan dinleyiciyi cezbetmez.İşte bu olumsuz hal yazımızın asıl konusunu teşkil eden sıhhatli veya sıhhatsiz nefes kökenlidir. Alıştırma,antrenman kısmı ayrı konu. Tiyatrocuların zaman zaman aaaaahhhh, vaaaaahhhh çekişleri, radyo tiyatrolarında onların dinlemesi de nefesi doğru ve yerinde kullanabilmeleriyle orantılı olarak izlenir veya ilgi az olur illa ki nefesledir.
Konferans ve kongre izlemekle geçti hayatım.En sonra söylenecek şeyi en önce söylemek yanlış,veya tersi davranışlar hatibe olan ilgiyi belli bir miktar pozitif ya da negatif yönlerde etkiler. Ama asıl etken; doğru,yerinde,zamanında ve sıkılmadan, strese girmeden doğru nefes alıp vermesidir hatibin dinlenme, izlenme ilgi ve alakasının limitini etkileyen esas faktör.
GÜNÜMÜZÜ BOŞ ŞEYLERLE HEBA EDİYORUZ.
Dış ve içerdeki paraleli millet düşmanı medya, yanlış algı oluşturmak ve bir milleti yanlış ve boş şeylerle nasıl uğraştırarak 80 milyona adeta “Patinaj-Yerinde sayma”hayatı nasıl yaşatılır onun adeta laboratuvarına çevirdi ülke sath ı mailini.Kaos olan yerde kaliteli hatip, vedahi yazar, büyük tiyatrocu vs. hiç biri yetişmez. Önce 12 Eylül ve 5.500 cenaze, ardından 28 Şubat ve 40 bin cenaze hep yerinde saydırma biz türbanı ağzımızda gevelerken dünya balistik füzeleri konuşuyordu bu tezgahın ustalarının emeli çok önemli stratejiye sahip olan ülkemizi ve milletimizi kendi uyduları olarak tutmak içindir. Buna alet olmamak için nitelikli insan olmak ve bizden türeyenleri de o mertebede adam etmekle Allah indinde, tarih huzurunda ve varoluş için yükümlüyüz. Kentimizde düzenlenen Anadolu Kültür Sanat ve Bilim Vakfındaki konuşmalarında Prof.dr. Celal Kırca, Av. Ali AY ve eğitimci Hasan Bulut hocam bu emperyalist kısır döngünün kırılmasıdır çalışmalarımızdaki hedefimiz diye vurgulamışlardı ve çok etkilenmiştim.
YANLIŞ NEFES YARIM YAŞAMAKTIR.DİYAFRAMINIZI ETKİN KULLANIN
Şu bir hakikattir ki toplum olarak nefes almayı bilmiyoruz. Ben demiyorum işin uzmanları diyor kardeşlerim benim. Bir birey olarak ya da konuşmacı olarak ne olursak olalım doğru nefes almadan yaşamak yarım yaşamaktır. Doğru nefes almayı bilmekten kastımız nefesimizi kontrol edebilme, nefesi kontrollü alıp verebilme yetisidir. Konuşma esnasında nefesini kontrol edebilme yeteneği adama özgüven verir. Söylevin dinlenmesini ve anlaşılmasın temin edip hatibi başarılı kılar.Kısaca doğru nefes hayatla eş anlamlı, hayatın kendisidir.Nefesi kontrol edebilmek adama güç verir.Kontrolün kendisinde olduğu hissiyle kendini moralman sıhhatli hisseder.
Doğru nefes almak; tok,derin,dolgun bir ses tonu vererek, etkileyici, ikna edici dinlenmeye değer cazip bir sese sahip olmayı temin edecektir.Ünlü hatipler, sanatçılar seslerini etkin kullanırlar çünkü diyafram çalışmasını ihmal etmezler.Aksi durumda olan ve konuşmak, toplum huzuruna çıkmak mecburiyeti olup eğitimsiz sesle konuşanlar, keyifsiz,yetersiz,umutsuz ve gergin olurlar.
Peki diyafram nefesi nedir? Yatağınızda sırtüstü yatarken rahat,doğru ve doğal nefes alırsınız.Sırtüstü yatarken aldığımız bu nefes diyafram nefesidir.Diyaframdan aldığınız nefesi kullanarak etkin olursunuz; tam anlamıyla hayatınızdan keyif alırsınız.İşin sırrı, yatarken kullandığınız diyafram nefesini ayakteyken de kullanabilmektir.
YAPMANIZ GEREKEN
Gece yatmadan önce ve sabah kalkınca derin bir nefes alın, parmaklarınızı göğüs kemiğinizin altına koyun. Diyaframın düzleşip baskı yaptığını hissedeceksiniz.Ellerinizi yanlarınıza, alt kabugalarınızın kenarına koyun. Derin nefes alın,ciğerlerinizin kaburgalarınıza baskı yaptığını hissedeceksiniz. Bu egzersizi beş dakika yapın. Geceleri sinirlerinizi yatıştırıp sakinleştirecektir.Rahat uyku uyumanızı ve sabahta dinç kalkmanızı sağlayacaktır. Bu işi tekniğine uygun yaparsanız hayatınıza hayat katacak güzel günler göreceksiniz diyor gelişimciler. Bizi ilgilendirmeyen, faydası olmayan havadis ve haber kovalamaktan iyi değil mi sıhhatli yaşamak için uğraşmak. Hem sıhhatini korumak ve insanları bilgilerinden yararlandırmak ilmimizin zekatını vermek değil mi tatlı konuşmak doğru bilgilerle insanlığı tenvir etmek.Ama öncelikle olmassa olmazımız illa sıhhat, illa sıhhattir.

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz